Meinhard von Gerkan |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Meinhard von Gerkan
Share 25 Ocak 2021

Meinhard von Gerkan 1935’de Riga’da doğdu. Eğitimini Almanya’da tamamladı.

 

 

1965’te Volkwin Marg ile birlikte Meinhard von Gerkan, gmp • von Gerkan, Marg and Partners Architects’i kurdu.

 

 

1974’ten 2002’ye kadar von Gerkan, Braunschweig Teknik Üniversitesi’nde Mimari Tasarım Kürsüsü’nü yürüttü.

 

 

 

 

 

2002’de Marburg’daki Philipps Üniversitesi ve 2005’te Chung Yuan Christian Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. 2007’de Şangay’daki Doğu Çin Normal Üniversitesi Tasarım Okulu, von Gerkan’a fahri profesörlük unvanı verdi ve 2014 yılından bu yana, Şangay’daki Tongji Üniversitesi’nde Profesör olarak görev yapmaktadır.

 

 

 

Von Gerkan, gmp Vakfı ve Mimari Kültür Akademisi’nin (aac) kurucularından biridir ve Romanya Devlet ödülü, Alman Mimarlar Derneği Büyük Ödülü, Federal Liyakat Haçı dahil olmak üzere çok sayıda ödül almıştır. 1. sınıf ve Çin Mimari Topluluğu Liang Sicheng Ödülü. En çok bilinen projeleri arasında Berlin Tegel Havaalanı, Berlin Ana Tren İstasyonu, Jūrmala, Letonya’daki Villa Guna, Hanoi Müzesi, Hanoi’deki Vietnam Ulusal Meclisi, Chongqing’deki Büyük Tiyatro, Pekin’deki Çin Ulusal Müzesi’nin yeniden inşası ve yenilenmesi ve Şangay yakınlarındaki Lingang Yeni Şehrinin ana planı sayılabilir.

 

 

ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BAZILARI

 

 

Berlin Havalimanı 1975

 

 

Expo Christ Pavilion, Volkenroda, Almanya, 2000

 

 

 

 

Berlin Merkez İstasyonu 2006

 

 

 

Guna Villası, Jurmala, Letonya, 2007

 

 

 

Chongqing Büyük Tiyatrosu, Chongqing, Çin, 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

Denizcilik Müzesi, Şangay, Çin, 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

Cape Town Satadı, Cape Town, Güney Amerika, 2010

 

 

 

 

 

 

Hamburg Teknik Üniveristesi Ek Binaları, Hamburg, Almanya, 2012

 

 

 

 

 

 

Bavyera Evanjelist Lutheran Kilisesi’nin Devlet Arşivi, Nürnberg, Almanya, 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GDA Plaza, Hangzhou, Çin, 2017

 

 

 

Poly Greenland Plaza, Şangay, Çin, 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Tianjin Binhai Kültür Merkezi ve Müzesi , Tianjin, Çin, 2017

 

 

 

 

 

 

 

Da Mei Central Plaza, Pekin, Çin, 2018

 

 

 

 

 

 

 

Zhuhai Şehir Müzesi, Zhuhai, Çin, 2020

 

 

 

 

 

 

Changzhou Kültür Meydanı, Changzhou, Çin, 2020

 

 

 

 

 

 

 

Ofis ve Ticari Bina Alter Wall, Hamburg, Almanya, 2020

 

 

 

 

 

 

Lingang Yeni Şehir Planlaması, Şangay, Çin 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Meinhard von Gerkan

 

 

Nasıl her insanın yüzü farklıysa evler de tıpkı böyle olmalı

 

 

Alman Mimar Prof. Meinhard von Gerkan (73), dünya çapında bir guru. Zamansız tasarımların mimarı olarak tanınıyor. Sahibi olduğu Gerkan Mang & Partners Architekhen (GMP) mimarlık şirketinin, uluslararası 10 şubesinde çalışan 300’den fazla personeli, 330 birincilik ödülü var.

 

 

Adını Berlin Tegel Havaalanı projesiyle duyuran, takip eden yıllarda Hamburg Havaalanı, Berlin Merkez Tren İstasyonu, Berlin Swissotel gibi çok sayıda başarılı işe imza atan Meinhard von Gerkan şu sıralar FIFA 2010 Dünya Kupası’nın yapılacağı Güney Afrika’da üç stadyum birden inşaa ediyor. Diğer taraftan da Berlin Olimpiyat Stadı’nı yeniliyor. Türkiye’de Ankara Sheraton Hotel ve Calista Luxury Resort Belek’i o yaptı. Von Gerkan, geçen hafta E.C.A ve Serel markalarının davetlisi olarak İstanbul’a geldi, Askeri Müze’de bir konferas verdi.

 

 

 

Meinhard von Gerkan, mimar olmaya çocukken karar verenlerden değil. Çocukluk deyince, önce babasının doğu cephesinde şehit düşmesini, hemen arkasından da annesinin ölümünü hatırlıyor.

 

 

 

 

 

20-30 yaş arasını deneme yanılmayla geçirdiğini anlatıyor. Oyunculuk, fizik, hukuk, bütün üniversitelerde okumayı denedi. Yine savaştan dolayı yarım bırakmak zorunda kaldı. 24 yaşında yeni bir başlangıç yaparken kendi kendine şunu dedi: “İyi çizim yapıyorsun. Belki de mimar olmalısın”. Ve mimar oldu. 29 yaşında yüksek mimari eğitimini tamamladı.

 

 

 

Mezun olur olmaz iki arkadaşıyla mimarlık bürolarını açtılar. Kendilerine güveniyorlardı. İlk bir yıl içinde piyasadaki bütün yarışmalara katıldılar. Yurtdışı ve yurtiçindeki çeşitli projelerde toplam 10 birincilik ödülü aldılar.

 

 

 

 

Bir yıl sonra iki ortağı ayrıldı, bir yeni ortak edindi. Birlikte Berlin Tegel Havaalanı’nın proje yarışmasına katılıp kazandılar. Gecelerini gündüze katıp projeyi uyguladılar. Bu çağdaş ve yenilikçi havalimanının görüntüsü onlar için bir dönüm noktasıydı:

 

 

 

“Havaalanı tasarımlarına yeni bir boyut getirmiştik. Havaalanının beraberinde getirdiği sorunlara farklı yaklaşımlarla çözüm bulduk. Berlin Tegel bugün bile baktığınızda, uçaktan arabaya en kısa sürede ulaşabileceğiniz havaalanıdır. Oysa günümüzde terörizmin getirdiği sıkı güvenlik ihtiyacı bunu mümkün kılmaz. Bir de havaalanında bulunması gereken dükkanların varlığı da bizi etkiler.”

 

 

 

Meinhard von Gerkan, bu projenin sonrasındaki iki yıl büyük bir başarı hikayesi yazdı. İki yıl içinde sayısız bina, istasyon, hastane yaptı. Girdiği bütün yarışmaları kazandı. Bu hikaye halen mimarlık öğrencileri tarafından efsane ve destan gibi anlatılıyor.

 

 

 

Ona bütün bu işleri nasıl aldıklarını soruyorum. Devletle aranız çok mu iyiydi, diye de ekliyorum: “Ne benim ne de ortağımın devletle bir yakınlığımız yok. Herhangi bir siyasi partiye, derneğe üye değiliz. Biz yarışmalara katılıp kazanarak başarılı olduk. En fazla, iş yapacağımız müteahhitle akşam yemeğine çıktık, o kadar. Yarışmalarda jüri, önündeki dosyanın hangi mimara ait olduğunu bilmez. Ancak birinci açıklandıktan sonra mimar belli olur. Bizim bugüne kadar tam 330 birinciliğimiz var. Bunun bir rekor olduğunu, dünyada tek olduğumuzu düşünüyorum.”

 

 

 

Bizim için mimarlık amaca giden araçtır

 

 

 

Son 40 yıldır mimarideki üsluplar çok değişti. Eskiden fonksiyonelizm vardı. Ardından postmodernizm geldi. Onu yapıbozuculuk izledi. Günümüzde çeşitli tarzlar ve yönler yan yana varolabiliyor. Bu işe başladığımızdan beri temel felsefemiz hiç değişmedi. Bizim için mimarlık amaca giden araçtır sadece. Yapmaya çalıştığımız şey insanlar için kendilerini rahat hissedecekleri ortamlar yaratmak. Yoksa mimarın kendi sanatsal açılımlarına bir zemin hazırlamak değil. Mimariyi kalıcı ve sürdürülebilir bir şey olarak oluşturmaya çabaladık. Bunu yaparken ışığı, iklimlendirmeyi ve enerjiyi göz önünde bulundurduk. Her zaman en ön planda insanı tuttuk.

 

 

 

ÖZEL ALANDA GÖSTERİŞİN ÖNEMİ YOKTUR

 

 

 

Meinhard von Gerkan, stadyum, istasyon, hastane gibi kalabalıkların vakit geçirdiği mekanların yanı sıra ev, villa ve residance da tasarlıyor. Bu tip mekanlarda en önemli şeyin insanın ruh hali olduğunu düşünüyor. Şöyle açıklıyor: “İnsanın ruh haline iyi gelen bazı sıcak malzemeler var. Mesela ahşap. Bu tip doğal malzemeleri çok sık kullanıyorum. Evler için ışık da çok önemli. Ev tasarlarken gösterişe ve pahalı objelere hiç önem vermem. Benim için özel alanda temsilin, gösterişin hiçbir önemi yoktur. Daha ziyade karakteristik objelere önem veririm.” Ünlü mimar evlerin bir kimliği olmasını şart koşuyor. Evinize misafir geldiğinde mutlaka şaşırmalı, sizin eviniz daha önce gördüğü hiçbir eve benzememeli diyor. Her evin farklı bir ruhu olması gerektiğini düşünüyor: “Nasıl her insanın farklı bir yüzü varsa, evler de tıpkı böyle olmalıdır.”

 

 

 

İstanbul’da Boğaz’ın altından geçecek tünel sorunu çözer

 

 

 

İstanbul’un dünyanın en güzel kentlerinden biri olduğunu söylemeliyim. Gördüğüm kadarıyla trafik ciddi bir sorun. Boğaz’ın altından geçen bir karayolu tünelinin bu işi çözebileceğini sanıyorum. İstanbul’a en son 22 yıl önce gelmiştim. O zaman çok insani koşullarda, ölçülü bir kentti. Hatta ortaçağ havası hakimdi.

 

 

 

Terörün iyi ve kötü tarafı

 

 

 

Terörizmin getirdiği güvenlik ihtiyacı işimizi çok ilgilendiriyor. Özellikle istasyon ve havalimanı yaparken güvenliğe çok dikkat ediyoruz. Günümüzde binaların farklı farklı girişlerinin olmasına hiç sıcak bakılmıyor. Tek bir ana giriş olmalı ve herkes bu noktadan giriş çıkış yapmalı kuralı hakim. Asya’da konser salonları ve tiyatrolar bile böyle. Bu da binaları tasarlarken mimarların hareket özgürlüğünü engelliyor. Güvenlik ihtiyacının olumlu yönüne gelince… Eskiden tren istasyonları karanlık olurdu. Ama terör yüzünden artık hiç kimse karanlık istasyon yapamıyor. Ben ışığı ve güneşi kullanmayı çok seviyorum. Şimdi bütün tren istasyonlarını aydınlık yapıyorum. Çok mutluyum.

 

 

 

Havaalanı tasarlıyorsanız çok uçacaksınız

 

 

 

Mimarlık toplumsal sorumluluk taşıyan bir meslektir. Çevremizle olan ilişkimiz, mimarların çıkardığı işlere bağlı. Moda olmamaları, her hangi bir formal üsluba bağlı kalmamaları gerekiyor. Önemli olan insanın gereksinimleri. Bu gereksinimleri iyi bilmelisiniz. Havaalanı tasarlayan bir mimarın çok uçması şart. Olimpiyat stadı tasarlıyorsanız sporlara yakın olmalısınız.

 

 

 

 

 

Yeşil evler önem kazanıyor

 

 

Ben trend yaratıcısı değilim, mimarım. Her şeyin farklı yapılması gerektiğine inanan biri değilim. Mimarinin iyi bir yolda olduğunu düşünüyorum. Sürdürülebilirlik ilkesini benimsiyoruz. Yalın bir estetikle ekolojik ve enerjiyi koruyan binalar yapıyoruz.Ve bütün bunlar kentlerin daha insani olmasına, karakterli kentler yaratılmasına sebebiyet veriyor. Yerkürenin bize sunduğu kaynakları mantıklı şekilde kullanan yeşil evler önem kazanıyor. Bu evlerde atık su işleniyor, güneş enerjisi değerlendiriliyor.

 

 

 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

 

 

Meınhard Von Gerkan 40 Yıllık Deneyimini İstanbul’a Taşıdı

 

 

Almanya’nın köklü mimarlık ofislerinden GMP Mimarlık’ın kurucusu Meinhard von Gerkan, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin E.C.A – SEREL sponsorluğunda düzenlediği ARKIMEET konferansında 40 yıllık meslek hayatının birikimini izleyiciler ile paylaştı.

 

 

 

E.C.A. SEREL sponsorluğu ile Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen Meinhard von Gerkan konferansı’na profesyoneller, akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 600’ün üzerinde katılım oldu.

 

 

 

MEİNHARD VON GERKAN, MESLEK HAYATININ 40 YILLIK BİRİKİMİNİ AKTARDI

 

 

Türkiye’de Ankara Sheraton Hotel ve Calista Luxury Resort Belek gibi iki otel projesinin sahibi mimar Meinhard von Gerkan, salonun doluluğundan ve dinleyici kitlesinin genç ve dinamik oluşundan etkilendiğini söyleyerek sözlerine başladı. Konferans süresince, mimarlık felsefesi ve faaliyetlerini anlatacağını belirten von Gerkan, ilk olarak Türkiye’de gerçekleştirdiği projelerini anlattı. Mimar, Türkiye’de uygulanan ilk binası olan Ankara Sheraton Oteli’nin yapıldığı tarihten bu yana geçirdiği 20 yıllık süreçte çeşitli eklemeler ile büyütüldüğünü ve binanın uygulandığı senelerde imar kanunlarının bugünkü yüksekliğe izin vermediğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

2006 FIFA Dünya Kupası final maçına ev sahipliği yapan Berlin Olimpiyat Stadyumu’nun mimarı Meinhard von Gerkan, konferansta mimari bakış açısını proje örnekleri ile destekleyerek anlattı. Mimaride yalınlığı, yumurta görseli ile örneklendiren mimar, yumurta formunun işlev, estetik ve bileşenleri bakımından yalınlığı ile ideal bir form olduğunu, bunun mimariye de uyarlanabileceğini ifade etti. Çin’de pek çok projeye imza atan von Gerkan, Asya’nın kendisi için yepyeni bir dünya olduğunu söyledi. Çin’in mimari açıdan, keyfi ve heterojen bir yapısı olduğunu, övünme ve zenginlik gösterme çabasının mimariyi olumsuz olarak etkileyip çirkinleştirdiğini belirtti, kendilerinden de bu tip yapılar istendiğinin altını çizdi.

 

 

 

Meinhard von Gerkan, mikroçip ve kar kristalinin karşılaştırmalı görseli üzerinden, doğa ve teknikteki yapıların birbiriyle iç içe geçtiğini belirterek, bunun mimariyi de etkilediğini savundu ve geometrinin önemi üzerinde durdu.
Picasso’nun portre fotoğrafını gösteren von Gerkan, ressamın yüzünün çok karakteristik olduğunu söylerken, kendisi için mimarinin de karakterinin olmasının çok önemli olduğunu belirtti. Meinhard von Gerkan, konuşmasının sonlarına doğru, mimar olarak yeni kimlikler oluşturmaktan keyif aldığını söyledi. Japon Şemsiyesi’nden bir detay gösteren von Gerkan, bu yalın ve kendine özgü strüktürün 100 sene öncesinden bugüne geldiğini ve bin sene sonra da estetiğinden bir şey kaybetmeyeceğini söyledi. Gerkan, bu sürdürülebilirliğin mimaride başarılabilmesi durumunda, mimar olarak topluma karşı görevlerin de yerine getirilmiş olacağını söyleyerek sözlerine ekledi. Meinhard von Gerkan, salondan gelen soruları cevaplayarak ARKIMEET Konferansı’nı tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

Meinhard von Gerkan, “Gerkan/Marg&Partners Architekten” (GMP) bünyesinde çalışan 300’den fazla personeli ile 200’ü birincilik olmak üzere 400’den fazla ödüle ve 230’dan fazla tamamlanmış yapıya sahip bulunuyor. Adını Berlin Tegel Havaalanı projesiyle duyuran, takip eden yıllarda ise çok sayıda stadyum, istasyon, konut ve otel gibi projelerle, dünya mimarlık sahnesinde güçlü bir duruş sergileyen von Gerkan ve ekibinin sadece Çin’de 33 büyük ölçekli projesi bulunuyor.

 

 

FIFA 2010 Dünya Kupası’nın yapılacağı Güney Afrika için 3 stadyum birden inşa edecek olan von Gerkan’ın diğer önemli işleri arasında Berlin Olimpiyat Stadı’nın yenilenmesi, Hannover Expo 2000 için yaptığı iddialı tasarımlar ve Berlin Merkez Tren İstasyonu projesi bulunuyor. Meinhard von Gerkan, çağdaş mimarlık içinde ayrı bir duruşa sahip, belli bir zamana ait olmayan zarif tasarımları ile tanınıyor.

 

 

 

 

Kaynak: www.sondaika.com

2 Yorum
  1. Türkiye’ye gelmişti yıllar önce, izlemiştim. Usta idi ve halen de çok usta. İş kapasitesinden belli, Çin’i yeniden yapıyor neredeyse.

    Yusuf Candeniz | 25 Ocak 2021

  2. Alman ekolünü dünyaya yayan aslında çok önemli bir tasarımcı. Pek Amerikan İngiliz mimarlık yayınlarında yer vermiyorlar. Rekabetten olsa gerek, kendi starlarını parlatıyorlar. Ancak çizgisi ile şimdiden mimarlık tarihine girmiş bir mimar tabi.

    Aysel Karlıdağ | 18 Şubat 2021


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org