LOUIS KAHN HİNDİSTAN YAPISI KURTULDU… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
LOUIS KAHN HİNDİSTAN YAPISI KURTULDU…
Share 11 Ocak 2021

Edmund Sumner, Louis Kahn’ın yakın zamanda kurtarılan yurtları da dahil olmak üzere IIMA’sinin fotoğraflarını paylaştı.
Editör:Tom Ravenscroft

 

 

 

Mimari fotoğrafçı Edmund Sumner, yakın zamanda yıkımdan kurtulan, mimar Louis Kahn’ın Ahmedabad Hindistan Yönetim Enstitüsü’nün bir dizi fotoğrafını paylaştı.

 

 

 

 

 

Sumner, 2008 ile 2016 yılları arasında Hindistan’a yaptığı bir dizi ziyarette, sahadaki 14 binayı yıkma planları nedeniyle uluslararası bir protestoyla karşı karşıya kalan Hindistan Yönetim Enstitüsü Ahmedabad’ın (IIMA) fotoğraflarını çekti.

 

 

 

 

IIMA’daki yurtlar yıkılma tehdidi altındaydı

 

 

 

E. Summer “Indian Institute of Management’ı ilk olarak 2008 yılında üzerine bir hikayenin parçası olarak fotoğrafladım, hava acımasızca sıcaktı ancak bina ve yakın çevresi serindi ve gölgeli koridorları, yarı tropikal bitki örtüsüyle serinletici bir serinlik sunuyor yakıcı güneşten uzak tutmayı başarıyordu ” dedi .

 

 

“Hindistan’a seyahat eden herkes, yaşam hızının ne kadar çılgın ve telaşlı olduğunu bilecektir, kısacası, hava koşulları bunaltıcı olabilir.” diye devam etti.

 

 

Edmund Sumner, kampüsü 2008 ile 2016 arasında fotoğrafladı

 

 

Hindistan’ın Gujarat eyaletindeki Ahmedabad’daki yönetim okulu, Amerikalı mimar Kahn tarafından tasarlanan bir dizi ‘çökmekte olan’ yatakhaneyi yeni binalarla değiştirmeyi amaçladığını ortaya çıkardıktan sonra uluslar arası baskı başladı.

 

 

İngiliz dergisi The Architectural Review tarafından düzenlenen bir dilekçe de dahil olmak üzere uluslararası baskıların ardından, okulun yönetim kurulu planlarından vazgeçtiğini duyurdu.

 

 

 

 

Kampüs, Amerikalı mimar Louis Kahn tarafından tasarlanmıştır.

 

 

 

Çoğu kişi gibi Sumner da IIMA’nın yurtları yıkmayı düşündüğünü duyunca üzüldü, ancak yönetim okulunun kampüsünü çevreleyen arazi değerlerinin enstitüye siteyi geliştirmesi olanağını verdiği  için bu duruma  şaşırmadı.

 

 

 

Sumner, “Önerilen yıkımı duyduğuma üzüldüm, çünkü benim için, binanın DNA’sıyla ve Kahn gibi bir mimarın  temel mirasıyla çelişiyor ve tehdit ediyor ve açgözlülük veya sorunlara işaret ediyor,” dedi.

 

 

 

“Güvenilir kaynaklar bana, IIMA’nın kampüsü çevreleyen ticari emlak baskısına karşı dayanamadığını ve yakın zamanda yakındaki bir binanın belirli bir yükseklikte onaylandığını, bu nedenle ‘dikeyliği’ en üst düzeye çıkarmak için ‘ticari bir fırsat’ yaratıldığını söylediler,” diye açıklamalarına devam etti.

 

 

Sumner, kampüsü “huzur vahası” olarak nitelendirdi.

 

 

Yönetim kurulu kararını tersine çevirmiş olsa da Sumner, ticari baskı ve tuğlaların kötü durumu nedeniyle binaların hala tehdit altında olabileceğinden korkuyor.

 

 

“Planların rafa kaldırıldığını duymak rahatlatıcı, ancak ‘ticari mülahazalar’ın yakında yeniden ortaya çıkacağından endişe ediyorum. Umarım gelecek yıllarda IIMA İngiliz modelini takip etmez ve tüm tesislerini satmaz ve zemin katta Starbucks, Tesco ve spor salonları kurmaz.” şeklinde görüşlerini açıklamayı sürdürdü.

 

 

Sumner, binaların gelecekte tekrar tehdit altında olabileceğine inanıyor

 

 

 

Sumner, Vikram Sarabhai Kütüphanesi, ana okul kompleksi ve 18 yatakhane binasını içeren kampüsü “huzur vahası” olarak nitelendirdi. “IIMA’yı sadece çevresel olarak değil, aynı zamanda estetik ve kavramsal olarak da bir huzur vahası buldum” dedi.

 

 

 

“Açıkça ticari olmayan merkezi bir amacı olan bir kuruluşu barındıran basit ve dürüst bir malzeme paleti. Burada bir şekilde ticari etkinin üstünde ve ötesinde olan ve bu nedenle belirli bir haysiyet taşıyan bir bina vardı” diye devam etti. “Modernist bir ikonun tasarlandığı amaç için kullanıldığını görmek ferahlatıcıydı. “

 

 

Hindistan Yönetim Enstitüsü Ahmedabad, Kahn’ın ölüm yılını tamamladı

 

 

Kahn, yirminci yüzyılın en ünlü mimarlarından biridir. En çok Bangladeş, Dakka’daki Capitol Kompleksi ve Kaliforniya’daki yakın zamanda restore edilen Salk Enstitüsü gibi monolitik kompleksiyle tanınır.

 

 

 

Fotoğraflar: Edmund Sumner
Kaynak: Dezeen

2 Yorum
  1. Güzel adım, ancak takip etmek gerekir. Bakalım gerekli onarımları yapacaklar mı? Yoksa bakımsızlıktan bir süre sonra yeniden mi yıkmaya çalışacaklar?

    Gülten Yılmaz | 11 Ocak 2021

  2. sahip çıkılınca sonuç alınıyor

    Hamit Ceylan | 16 Ocak 2021


Yorum yazmak için


Kırmızı Bayrak Teknoloji Şirketi, ilk olarak Marmara Denizi’nde görülen ardından Kuzey Ege’ye sıçrayan müsilajı ekonomik değer haline getirerek köklü bir çözüm ürettiklerini iddia etti.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org