Konyaaltı’na duvara hayır! |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Konyaaltı’na duvara hayır!
Share 8 Ocak 2021

Konyaaltı sahili ile kent arasında duvar etkisi yaratacak AVM, konut, otel karma fonksiyonlu proje ile ilgili verilen ruhsatın iptali için dava açıldı. Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Serdar Aykurt, “Kente ekolojik ve doğal zararlar vermesi muhtemel her türlü faaliyetin karşısında örgütsel gücümüzü sonuna kadar kullanacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Konyaaltı’na duvara hayır!

 

 

Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Konyaaltı Liman bölgesinde yapımı süren Fenix Center projesi ile ilgili basın açıklamasında, “Kamu yararına, şehircilik ilkelerine aykırı ve ayrıcalıklı uygulamalar hiç kimsenin hakkı değildir!” dedi

 

 

 

Antalya Konyaaltı İlçesi Liman bölgesinde, bünyesinde AVM, otel ve konut fonksiyonları bulunan, Antalya’nın ilk karma projesi olarak sunulan Fenix Center projesi ile ilgili olarak Konyaaltı Belediyesi’ne ‘ruhsat verilip verilmediği’ konusunda başvuru yaptıklarını belirten Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Serdar Aykurt olumlu ya da olumsuz yanıt alamadıkların kaydetti.

 

 

 

Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Aykurt, “31.08.2020 tarih ve 1101 sayılı yazı ile Konyaaltı Belediyesi’ne ‘İlgili alana ruhsat verilip verilmediği, verilmiş ise değerlendirilmek üzere ruhsatın ve projesinin bir suretinin odamıza verilmesi’ yönünde başvuruda bulunulmuştur. Konyaaltı Belediyesi bu başvuruya olumlu veya olumsuz bir cevap vermemiştir. Fenix Center adı altında, içerisinde AVM, otel ve konut bulunan, karma fonksiyonlu bir projenin uygulanacağı, satışlarının başladığı ve bu projenin çok yüksek katlı olacağı, basından ve sosyal medya mecralarından öğrenilmiştir” dedi. Başkan Aykurt, Liman Mahallesi 8903 ada 1 parselde yapımı süren proje ile ilgili alınan yapı ruhsatının imar planına uygunluğu, emsali ve gabarisinden dolayı, uygulamada karşılaşılacak kentsel sorunlar ve kent siluetine olumsuz etkisinden endişeli olduklarını belirterek, bu konuda Konyaaltı Belediyesi’nden gerekli bilginin istenmesine rağmen cevap verilmemesinin endişelerini artırdığını bildirdi.

 

 

 

HİÇ KİMSENİN HAKKI DEĞİLDİR!

 

 

 

Başkan Aykurt, projeye ilişkin soru işaretlerini şöyle sıraladı: “Atıl durumdaki tamamlanmamış inşaatın yıkılarak yerine yapılan projenin; imar planında ayrıcalıklı bir plan değişikliği yapılmadan, hangi süreçte bu kadar hak kazandığı merak konusu olmuştur. Yatay olarak AVM olabilecek bir ticaret alanı, inşaat hakkı olan emsal ile tekrar yatay bir AVM olarak projelendirilir veya emsali üst katlara kullanılan ofis veya otel bloğu olabilir. Ancak her ikisinin de yüksek yoğunluklu olması soru işaretidir. Antalya’da yüksek yapı için en uygun yer Tünektepe ve Beydağlarının çok yakını ve dolgu alanı olduğunu bildiğimiz, su seviyesi yüzeye çok yakın olan Liman bölgesi midir? Benzer hatalar yıllar önce İstanbul Ataköy ve Bakırköy’de, Zeytinburnu, Beşiktaş’ta ve İzmir Bayraklı’da birkaç güzel bina ile başlamadı mı? Mimari proje şıktır, çağdaş çizgiler taşımaktadır, heyecanlıdır, arkitektoniktir, sürdürülebilir nitelikler ile donatılıdır. Bu konular tartışmaya açıktır. Böyle bir proje için maalesef konum yanlıştır. Kamu yararına, şehircilik ilkelerine aykırı ve ayrıcalıklı uygulamalar hiç kimsenin hakkı değildir!”

 

 

 

“YAPI RUHSATI HUKUKA AYKIRI”

 

 

 

“AVM’ler için özel imar ayrıcalıkları mı verilmiştir? Dolaşım alanları ve dükkanlar emsal harici mi tutulmuştur? Böyle bir uygulama söz konusu mudur?

 

 

Bu konuda belediyelerimiz bilgi vermekten çekinmektedir. Zira bu uygulama hayata geçerse Antalya’da bulunan tüm AVM’ler, emsal alacağı çıkararak, üzerlerine birer ikişer kule otel veya ofis bloğu inşa edecektir. Yeni yapılacak kentsel dönüşüm projeleri de bu projeleri örnek alacaktır. Antalya, doğal değerlerini ön planda tutarak bir İstanbul veya İzmir yapılaşmasına özenmemelidir. Landmark kule olarak lanse edilen bina aslında narin bir yükseklik değildir. Cadde boyunca duvar etkisi olan geniş bir bloktur. Yıllarca kendini ön bantta olarak bilen, alanın arkasındaki adalarda bulunan mülk sahiplerinin manzaralarının kapanmasının ve mülkiyet değerlerinin düşmesinin sorumluluğu kime ait olacaktır?”

 

 

 

“Basında çıkan haberlerden öğrendiğimiz üzere inşaata başlanılmış ve hatta toplamının yüzde 50’sine yakın bağımsız bölümünün satışı gerçekleşmiştir. Yukarıda açıkladığımız üzere yapı ruhsatı açıkça hukuka aykırıdır. Mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verilmediği takdirde inşaat hızla devam edecek, yapı ruhsatı iptal edilirse hem yatırımcı firma, hem ilgili belediye, hem de kamu büyük zarara uğrayacaktır. Konyaaltı Belediyesi özelinde, son yıllarda üzülerek sıkça rastladığımız, kıyı kesimindeki yüksek yoğunluklu, adeta kıyı ile kent arasına duvar olan, Antalya’mızın kent siluetine olumsuz etki edecek, ortak akılla üretilmemiş, ilerleyen süreçte kente ekolojik ve doğal zararlar vermesi muhtemel her türlü faaliyetin karşısında örgütsel gücümüzü sonuna kadar kullanacağımızı, bu alanlarda kamu yararına aykırı her türlü uygulamanın karşısında olacağımızı bildiririz. Bu bağlamda sözkonusu taşınmaza yönelik verilen yapı ruhsatının iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla 28.12.2020 tarihinde Konyaaltı Belediye Başkanlığı’na dava açılmıştır.”

 

 

 

Kaynak : www.akdenizgercek.com


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu