Helfštýn Kale Sarayın Yeniden Yapımı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Helfštýn Kale Sarayın Yeniden Yapımı
Share 18 Ocak 2021

Tasarım: Atölye-r

 

Kültürel Miras Moravian Gate vadisinin üzerinde yükselen Helfštýn Kalesi, Prag Kalesi’nden hemen sonra Çek Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük kompleksidir. Helfštýn, 14. yüzyılda kuruldu.

2014 yılında Rönesans sarayı kalıntıları, düşen duvarcılık ve kalıntıların bozulması gibi ciddi güvenlik tehlikeleri nedeniyle kapatmak zorunda kaldı. Kale sahibinin birincil gereksinimi; Olomouc Bölgesi, yeni bir çatı inşaatı ile birlikte sarayı da yenileyecekti. Ulusal Miras Enstitüsü, binanın harabe halinde korunması konusunda ısrar etti. Çatıya yalnızca kısmen izin verildi ve yalnızca çevre duvarların seviyesine kadar çıkabilmesini kabul etti.

 

 

 

 

 

 

Proje planlaması oldukça benzersizdi. Bir drone’dan alınan binlerce fotoğrafa dayanan 3D model, tüm alçı ve duvar değişikliklerini haritalamamıza izin verdi. Yeni konsept teknik yeniden yapılandırma görevinin ötesine geçmeyi hedefledi.

 

 

 

Tasarımcı konuyla ilgili olarak “Tarihi yapıyı, hem pratik kullanımlara odaklanacak hem de estetik bir çekicilik kazanacak çağdaş mimari ile tamamlamaya çalıştık. Ziyaretçileri orijinal rönesans sarayının tarihi gelişimine kaptırmak için, harabelerde zaten var olan boşluklara yeni gezi rotaları ekleyerek, zemin katı sarayın yeni erişilebilen yüksek katlarına bağladık. Yeni eklenen çağdaş unsurlar, tarihi yapıda açıkça tanınabilir. Binanın her katı için bir tane olmak üzere üç temel malzeme ile çalıştık. Çatı çelik kirişler üzerine camdan, merdivenler ve yaya köprüleri korten çelikten, zemin kat yolları ise cilalı betondan yapılmıştır.” dedi.

 

 

 

 

 

Cam tavan.

 

 

 

Kalıntıların duvarları arasına düz cam çatılar yerleştirilmiştir. Geniş açık gökyüzü, çatı için malzeme seçerken temel ilham kaynağı oldu. Cam kullanımı, sarayın iç kısmına mükemmel gün ışığı sağlar. Birkaç nedenden dolayı kumlu camla çalışmayı seçtik. Bakımı kolaydır ve düz dağılmış ışık saray içindeki sergileri tamamlar. Şapel çatısı bir istisnaydı. Şeffaf cam çatı, kelimenin tam anlamıyla cenneti simgeliyor. Sadece seçilmiş beş odaya bir çatı koyduk. Korten yaya köprüleri merdivenler için bir çatı görevi görüyor. Etkileyici kalıntıların ruhunu artırmak ve ziyaretçileri gökyüzüne bakmaya teşvik etmek için bazı mekanları bilinçli olarak dışarıda bıraktık.

 

 

 

 

 

Corten yaya köprüleri.

 

 

 

Eskiden çatı olan şey artık yeni gezi rotası haline geldi. Orijinal sarayın inşaat detaylarına bu kadar yakın ve duvarların tepesi kadar yüksek olması, halkın manzaranın tarihsel önemine ve çevredeki bölgenin saf manzaralarına hayran kalmasına izin veriyor. Zamansız olacak bir malzeme seçmek çok önemliydi. Corten, korozyona uğrayan, olgunlaşan ve eski tarihi duvarların dokusuna uyan özel bir demir alaşımıdır. Dahası, Helfštýn Kalesi demir işçiliği geleneğiyle ünlüdür, bu nedenle çalışmak için corten’i seçmek mükemmel bir anlam ifade etti.

 

 

 

 

 

Beton yollar.

 

 

 

Zemin katta, münferit alanlara yerleştirilmiş hassas pürüzsüz prekast beton levhalardan bir yürüyüş alanları ve kaldırımlar ağı tasarladık. Prefabrike beton, düzensiz ve düzensiz duvarlardan bir mesafe yaratan titizlikle düz Corten çelik profilleri ile tanımlanır. Kesin profil ile düzensiz duvarlar arasındaki alan, hem düzensizliği vurgulayan hem de düzensizliği uzlaşmaz düz ön planda tutan çakılla boşaltılır. Geçmiş ve şimdi. Konseptimiz tarihi binaya saygıya dayanıyor ve kalenin otantik karakterini korumak için büyük bir çaba gösteriyor. Saray, ziyaretçilerin yapı tarihini öğrenmelerine ve eskiden çatı olarak kullanılan kalenin üst katlarındaki yaya köprülerinden pitoresk manzaraların tadını çıkarmalarına olanak tanıyan çekici bir gezi rotası kazandı. Çağdaş mimari, tarihi bina ile rekabet etmiyor, daha çok eski ve yeni tüm unsurların el ele gittiği uyumlu bir birim yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:
Mimarlar: Atelier-r
Yer: Tyn Nad Becvou, Çek Cumhuriyeti
Alan: 3000 m²
Proje Yılı: 2020
Fotoğraflar: BoysPlayNice
Üreticiler: Remmers, Viabizzuno, UnionOcel, tubag

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

 

3 Yorum
  1. çok esaslı bir restorasyon, işlev var, cesaret de var, malzeme uyumlu.

    demet ışıklı | 19 Ocak 2021

  2. Tasarım ekibi çok güçlü, bu tür eserlerde güçlü olmayan tasarımcılar bocalar, burada kararlı bir çizgiyle koruma kurulu ikna edilmiş.

    Pelin Kaplanoğlu | 22 Ocak 2021

  3. Böylesi bir örnek az görülür. Tasarımcıya da serbestlik tanınmış.

    Keriman Önal | 3 Şubat 2021


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org