Hamburg Teknik Üniveristesi Ek Binaları |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Hamburg Teknik Üniveristesi Ek Binaları
Share 25 Ocak 2021

Tasarım : Meinhard von Gerkan, gmp

 

 

Proje Hamburg’da 2012 de tamamlanmıştır. Mimarlar von Gerkan, Marg and Partners (gmp) tarafından tasarlanan eski Schwarzenbergkaserne’nin (Schwarzenberg Kışlası) yerinde hem tarihi hem de yeni kısımlardan oluşan yeni bir bina oluşturuldu.

 

 

 

 

Tarihi bina ve eklenen cepheler

 

TU Harburg’un yeni ana binası, 14 binadan oluşan mevcut kampüse kısa bir giriş oluşturuyor. Yürütme komitesi, oditoryumlar ve seminer odalarının yanı sıra öğrencilerin 24 saat açık olan öğrenme ve iletişim merkezini barındırır. Eski Schwarzenbergkaserne’nin mevcut binası, kırmızı tuğlalı bir bina kompleksidir.

 

 

Genel plan

 

 

Tarihi bina ve son zamanlarda çoğunlukla boştu. Bina, içerisindeki yapısal bileşenleri ile mevcut yapı karakterini büyük ölçüde korurken, soyulmuş ve tamamen yenilenmiştir. Avant-kolordu daha kapsamlı dönüşümlere tabi tutuldu: prestijli bir giriş fuayesi oluşturmak için iç alan genişletildi ve tavanlar açıldı, böylece üç katın tamamında merkez eksenin giriş portallarından ek hava ışık alanı ve manzaralar sağlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın mevcut hacmi, mevcut bina ile yükseklik ve ölçek olarak eşleşen iki ek küp ile genişletildi. Merkez binanın doğusundaki yeni bina bölümü, İkinci Dünya Savaşı’ndan kaynaklanan bir boşluğu kapatarak doğu kanadını ana komplekse yeniden bağlar.

 

 

 

 

Kuzeydeki küçük yeni bina, kompleksin düzen ve cephelerde simetrisini yeniden kuruyor ve cepheler özel bir muamele görüyor. Mevcut binada sadece ahşap pencereleri yenilemek ve orta yolun kuzey ve güney cephelerine üç katlı yüksek giriş elemanları yerleştirmek gerekiyordu, çünkü cephelerin tuğlaları büyük ölçüde sağlamdı ve sadece küçük onarımlar gerektiriyordu.

 

 

 

 

 

Buna karşılık, yeni binaların cam cepheleri çok farklı bir muamele gördü: dikey alüminyum borular ve paslanmaz çelik kablolar, derin çelik U profillerinin arasına yerleştirildi.

 

 

 

 

 

 

Görünüşte düzensiz yerleştirilmiş borular ve ara boşluklardaki çelik kablolar, Mors alfabesiyle okunduğunda “Technische Universität Hamburg-Harburg” yazıyor.

 

 

 

 

Kaynak: www.architizer.com

1 Yorum
  1. Usta adam her yerden belli oluyor. Dünyayı değiştiren projelerin ilklerinden belki. Yaklaşım ufuk açıcıydı zaten, ardılları geldi.

    Yusuf Candeniz | 25 Ocak 2021


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org