COVID ANITI… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
COVID ANITI…
Share 31 Ocak 2021

 

Pandemi Kurbanları için Tasarlanan Dünyanın İlk Büyük Ölçekli COVID Anıtı

 

Tasarım: Gómez Platero Architecture

 

Mimarlık firması Gómez Platero, COVID-19’dan etkilenenleri onurlandırmak için yeni bir anıt tasarladı. Uruguay’da bulunan anıt, belirsiz bir zamanda umut ifadesi olarak yapılmıştır.


COVID-19 salgınının dünya çapındaki kurbanlarına yönelik ilk büyük ölçekli anıt olan projeye “Dünya Pandemisi Anıtı” deniyor. Çevreye duyarlı ve duygusal açıdan etkili bir yas ve düşünme alanı olmayı hedefliyor.

 

 

Anıt, yalnızca uzun bir yaya geçidi ile ulaşılabilen kentsel bir sahil şeridinin kenarında yer alacak. Platformun merkezinde, altındaki okyanusa açılan açık bir boşluk, insanların doğayı gözlemlemesine izin veriyor.

 

Doğal çevre üzerindeki etkiyi en aza indirerek, yapının yüksek bir yüzdesinin yerinde montaj için önceden monte edilmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Büyük, dairesel yapı, “iç gözlem için ideal bir ortam yaratarak, kentsel ve doğal dünyalar arasındaki boşluğu dolduran duyusal bir deneyim” olarak hizmet edecek.

Direktör ve Baş Mimar Martín Gómez Platero, “Mimari dünyayı dönüştürmek için güçlü bir araçtır. Her şeyden önce, zamanla ayakta kalan ve kültür haline gelen küçük parçalardan oluşan kolektif ve tarihsel bir gerçekliktir.

 

 

 

 

Bu gezegende kim olduğumuzu göstermenin bir yolu. Anıtlar da ortak kültürel ve duygusal kilometre taşlarımızı işaret ediyor. Duyguları ve hatıraları bu şekilde harekete geçirebilecek bir anıt yaratarak, ziyaretçilerimize – salgının da yaptığı gibi – insanlar olarak doğaya bağımlı olduğumuzu ve tersi olmadığını hatırlatabiliriz. ”

 

 

Anıt, tek seferde 300 ziyaretçiyi ağırlamak için yapılır (mevcut sosyal mesafe kurallarına uyarak), yalnızlığın yanı sıra ortak keder ve dayanışma anlarına izin verir. Gómez Platero, “Yürüttüğümüz her projeyle, daha iyi bir şehir parçası yaratmalıyız” diye devam ediyor. Kamusal alan, mükemmel ortak alandır: bizi bir kolektif olarak temsil eder ve toplum olarak paylaşabileceğimiz şeyleri yansıtır. ”

 

Firmanın belirttiği gibi, Uruguay hükümeti ile görüşmeler şu anda belirli bir site seçmek için hareket halinde. Bir kez başladıktan sonra anma töreninin tamamlanmasının altı ay süreceğini tahmin ediyorlar.

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

 

2 Yorum
  1. Bence insanlık bu büyük olayın gelecek zamanlara kalması için daha çok anıt tasarlayacaktır.

    Anonim | 1 Şubat 2021

  2. Bu çok anlamlı bir anıt. Bence bu büyük olayın gelecek zamanlara kalması için daha çok anıt tasarlanacaktır.

    Deniz Arkan | 1 Şubat 2021


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org