CEPSA KULESİ (TORRE CEPSA) |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
CEPSA KULESİ (TORRE CEPSA)
Share 3 Ocak 2021

Tasarım: Foster and Partners

 

 

Torre Cepsa, başlangıçta İspanya’nın en eski tasarruf bankası Caja Madrid için önemli bir merkez olarak inşa edildi – daha sonra bir petrol şirketine devredilen Cepsa Kulesi, ofiste konaklama esnekliği gösterecek şekilde planlandı.

 

 

 

 

 

Kulenin tasarımı, özellikle Commerzbank, Swiss Re ve Hearst Corporation için bir ofis kuleleri ailesinin tasarımıyla izlenebilen, çevreye duyarlı, canlandırıcı işyerinde uygulamanın araştırmalarını sürdürüyor.

 

 

 

 

 

Elli beş katlı kule, Madrid belediye meclisinin önde gelen uluslararası mimarlar tarafından tasarlanacak dört yeni kule için yer tahsis ettiği eski Real Madrid eğitim alanlarının yerinde bulunuyor.

 

 

 

Torre Cepsa, bu grubun en uzunu. Madrid’in “omurgası” olan Paseo de la Castellana’nın geniş bulvarında bir kavis çiziyor ve sitenin olağanüstü niteliklerini en üst düzeye çıkarmak için dikkatlice konumlandırılmıştır. Kompozisyon olarak bina, ofis katlarını çevreleyen hizmetler ve sirkülasyon çekirdekleriyle birlikte uzun bir kemer olarak düşünülebilir.

 

 

 

 

Zemin seviyesinde, 22 metre yüksekliğindeki camlı atrium, caddeden geçişi sağlar ve asma kata yerleştirilmiş “yüzer” cam duvarlı bir oditoryuma sahiptir. Binanın tepesinde, “portal” çerçevesinin en üst kısmının altındaki boşluk, binanın güç kaynağının önemli bir bölümünü sağlayabilen rüzgar türbinlerini barındıracak şekilde tasarlanmıştır.

 

 

 

 

Bina kurumsal bir merkez olarak tasarlanmasına rağmen, gerektiğinde kısmen alt kiraya verilebilme esnekliğine sahip olup, Cepsa’nın ileride konutunu kolayca genişletmesine veya daraltmasına olanak tanır.

 

 

 

 

 

 

Bu uyarlanabilirlik derecesi, kısmen hizmet çekirdeklerini, 1.200 metrekarelik zemin plakaları oluşturmak için Hongkong ve Şangay Bankası’nın tasarımında öncülük edilen bir strateji olan planın kenarlarına itmekten kaynaklanıyor.

 

 

 

 

 

Kuzey-güney yönü, düşük açılı güneş ışığını çekirdeklere yönlendirerek doğal gölgeyi en üst düzeye çıkarır; bu, kuzeyde Sierra de Guadarrama tepelerinin ve güneyde Madrid’in merkezinin muhteşem manzaralarını çerçevelemek gibi ek bir avantaja sahiptir. Ofis cephelerinin üçlü camlanması gibi stratejiler, binanın enerji verimliliğini daha da artırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi Mimarlar: Foster and Partners
Yer: Madrid, İspanya Yıl: 2009
Alan: 56,250 m² Yükseklik: 250m
Müşteri: Repsol
YPF İşbirliği Yapan Mimar: Gonzalo Martínez-Pita Copello
Yapısal Mühendis: Halvorson ve Ortakları,
M + E Mühendisi: Aguilera Ingenieros S.A
Aydınlatma Mühendisi: Años Luz
Tür: Ofis binası

 

 

 

 

Kaynak: www.arch20.com

2 Yorum
  1. O tepelere yine de yakışmamış o gökdelenler. Silüet diye birşey kalmamış.

    Osman Köksal | 4 Ocak 2021

  2. Kentin sırtına yazık olmuş.

    mine şahin | 9 Ocak 2021


Yorum yazmak için


Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri’nde, Troya Müzesi, Odunpazarı Modern Müzesi ve Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org