Verona Arena Çatısı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Verona Arena Çatısı
Share 24 Aralık 2020

Tasarım: von Gerkan, Marg and Partners (gmp)

 

 

Verona’daki arena, Roma döneminden kalma en büyük ve en iyi korunmuş amfitiyatrolardan biridir. Şehrin arenası yaklaşık 2.000 yıllıktır ve UNESCO dünya kültür mirası statüsü ile önemli bir simge yapı ve turistik cazibe merkezidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS 30 yılında İmparator Tiberius yönetiminde inşa edilen arena günümüzde opera ve konserler için kullanılıyor. Yarışma özeti, bir yandan arenayı kötü hava koşullarında kullanmayı mümkün kılan ve onu olumsuz çevresel etkilere karşı koruyan, diğer yandan da tarihi anıta en iyi şekilde saygı duyan geri çekilebilir ve tersine çevrilebilir bir çatı yapısı tasarlamaktı. mümkün ve amfi tiyatronun yapısına ve görünümüne mümkün olduğunca az müdahale ediyor.
Fikir yarışması dünyanın her yerinden katılımcılara açıktı ve gmp ve schlaich bergermann partner tarafından üretilen konsept birinciliği sağlamada başarılı oldu. İtalya’daki mimarlar von Gerkan, Marg ve Partners’ın 20 yıllık başarı öyküsüne, Rimini, Arezzo ve Verona’daki ticaret sergisi ve yeni kongre merkezleri, Ancona’daki havaalanı gibi projeleri içeren bir bölüm daha eklenebilir. Bologna’daki Tecnopolo bilim parkı ve Verona’daki Borgo Trento hastanesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazanan tasarım, arenanın üzerinde açıkça yükselen ve geri çekilebilir membran yapısını tutan bir sıkıştırma halkası içerir. Yeni yapı, bir elips şeklinde amfi tiyatronun tüm alanını kaplar ve ek aydınlatma ve son teknoloji sahne teknolojisi için alan yaratır. Fan şeklindeki hareketli bir kablo ağı ve çatı kaplama membranını içeren akıllı bir mekanizma, tüm alanı kötü hava koşullarına karşı korur, ancak hava daha uygun olduğunda sıkıştırma halkasına tamamen geri çekilebilir.

 

 

Çatı, iki aşamalı bir süreçte kapatılır, burada kablolar sıkıştırma halkasındaki ana konumlarından çıkarılır ve ardından membran bu kablolar boyunca uzatılır. Tasarımcılar bu büyüleyici geri çekilebilir yapıyı açıkladılar: Bir geri çekme mekanizmasının bu konfigürasyonu tamamen benzersizdir ve daha önce hiç inşa edilmemiştir.
Yine de tamamlanan projelerde, Frankfurt’taki stadyum ve Verona için bu yeni konfigürasyonda yeniden uygulanabilen ve geliştirilebilen Varşova ve Bükreş’teki ulusal stadyumlar gibi, denenmiş ve test edilmiş geri çekme mekanizmalarının birçok unsuru vardır. Vinçler, kabloları park konumlarından oval sıkıştırma halkası boyunca uzatılmış konumlarına taşımak için kullanılır. Son konumlarına sıkıca takıldıktan sonra, kablolar park alanının mekanik kısmında hidrolik olarak önceden gerilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık bu alana park edilmiş membran, radyal olarak hareket eden halatlı vinçler kullanılarak yıldız şeklinde dışarıya doğru uzatılabilir. Son konumdan birkaç inç önce, hidrolik gergiler ön hareketli arabalara geçer ve membrana gerekli ön gerilimi uygular. Bu şekilde, açık hava atmosferi korunarak, çatı açıkken açık gökyüzünün görünümü sınırsızdır. Dışarıdan bakıldığında yapı zar zor görülebiliyor, bu da Roma arenasının tarihi karakterinin korunduğu anlamına geliyor. Kuş bakışı bakıldığında, kapalı çatı, tarihi binayı nazikçe kaplayan koruyucu bir tarak kabuğu gibi görünür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

1 Yorum
  1. İşte büyük tasarım, büyük örtü. Tarihsel olana modernist yaklaşım.

    solmaz demirbağ | 29 Aralık 2020


Yorum yazmak için


Kırmızı Bayrak Teknoloji Şirketi, ilk olarak Marmara Denizi’nde görülen ardından Kuzey Ege’ye sıçrayan müsilajı ekonomik değer haline getirerek köklü bir çözüm ürettiklerini iddia etti.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org