SULAK BOSTAN FACİASI : RIZA BEY APATMANI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
SULAK BOSTAN FACİASI : RIZA BEY APATMANI
Share 1 Kasım 2020

Depremde yerle bir olan 9 katlı Rıza Bey Apartmanı’nın sulak bir bostana inşa edildiği ortaya çıktı. Bölgenin eski fotoğrafını paylaşan deniz jeoloğu ve jeofizikçi Cenk Yaltırak “Salata ekeceğine apartman ekerek zengin olunan bir bölge. Tarım alanları akarsu yatakları içinde değişken zemin yaratır. Binadaki en ufak hatayı affetmez” dedi.

2000 yılında yıkılan binanın çevresi


DUVAR –
 İzmir Bayraklı’da çöken binalardan biri de Sakarya Caddesi, Mansuroğlu Mahallesi’nde bulunan Rıza Bey Apartmanı’ydı. 9 katlı bina birçok kişiye mezar oldu. Deniz jeoloğu ve jeofizikçi Cenk Yaltırak, yıkılan binanın 2000 yılında çevresinin sulak bir bostan olduğunu gösteren fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı.

9 katlı Rıza Bey Apartmanı’nın en alt katında dükkanlar bulunuyordu. 

Yerbilimci Yaltırak fotoğrafların altına şu mesajı yazdı: “Yıkılan binalardan biri; yepyeni, en alt katı dükkan, sadece 2000 yılında etrafı sulak bostan. Salata ekeceğine apartman ekerek zengin olunan bir bölge. Tarım alanları akarsu yatakları içinde değişken zemin yaratır. Binadaki en ufak hatayı affetmez.”

 

 

Kaynak: Gazete Duvar

 


Yorum yazmak için


Türkiye inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların üyesi olduğu 8 sivil toplum kuruluşu, deprem konusunda yapılması gerekenlere dikkati çekmek ve bu konuda farkındalığı artırmak için ortak bildiri imzaladı. Öte yandan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’na görüş vermek istediler ancak henüz davet almadılar .

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu