RENK Mİ İSTİYORSUNUZ? YA DA BOYANINCA OLUYOR MU? |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
RENK Mİ İSTİYORSUNUZ? YA DA BOYANINCA OLUYOR MU?
Share 23 Kasım 2020

Tasarım:  Archimatika

 

Ukraynalı bir mimarlık firması olan Archimatika’nın projesi olan Comfort Town konutları 40 hektarlık bir betonarme bina geliştirme projesidir. Kiev’de Uluslararası Sergi Merkezi’ne 5 km uzaklıkta yer alan bu binaların manzaralı balkonları bulunmakta.

 

 

 

 

 

 

Tamamen renklerle bütünlüğü sağlanmış olan bu yapılar adeta legoyu andırıyor. Çevreye renk katan bu proje mağazadan okullara, spor salonundan restoranlara kadar her şeyi içerisinde barındırıyor.

 

 

 

8500 daireli bu yapı Sovyet mimarisinden çok Avrupa mimarisine yakın olduğu için

 

 

 

 

 

 

Farklı renklere sahip bu binalar şehrin kentsel dokusuna değişik bir atmosfer sağlarken aynı zamanda pitoresk bir silüet oluşturuyor.

 

 

 

2000’den fazla dairesinin satılmış olduğu görülen bu yapı Ukrayna’daki en başarılı yapı olarak biliniyor.

 

 

 

İnsanları yoğun olarak Kiev’e çeken Comfort Town aynı zamanda terk edilmiş civar kasabaların canlanmasını da sağlamış görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AMAÇ

 

 

 

 • Kriz anında bile kendini satacak bir konut bloğu oluşturmak, en uygun maliyet fiyatı ve gelecekteki sakinler için cazip bir ortam.
 • Hem inşaat maliyeti fiyatını hem de teknolojiyi optimize etmek.
 • Sıkıcı olmayan ve rahat hale getirirken, bu bölümlerin 150 yinelemesinden bir bölge oluşturmak için birkaç standart bölüm kullanan bir teknik bulmak.
 • Fabrikanın yıkılmasından sonra kalan mevcut yeşil alanların korunması.

 

 

 

ÇÖZÜMLER

 

 

 

 • Blok geliştirme, alanı iki türe ayırmaya yardımcı oldu: sokaklar (motorlu trafiğe izin veren) ve avlular (blokta yer alan ve çocuk oyun alanları, banklar ve ara sokakları içeren). Çim finişer ile kaplanmış genişletilmiş geçiş yollarını kullanabilen acil servis araçları dışında, motorlu araçlar bu iç avlulara giremez.
 • Blok geliştirme, geçiş yollarının uzunluğunu artırmaya izin verdi, böylece mikro bölge geliştirme türüne kıyasla daha fazla park yeri sağladı.
 • Bu sitede bulunan tüm yeşil alanları ve mevcut tüm peyzaj unsurlarını koruyarak, geliştirilmeye hazır, bahçe parkı ve rekreasyon alanı içeren yaşanabilir bir çevre elde ettik.
 • Sınırlı maliyet koşullarında, basit geometrik şekillerden bölümler oluşturduk ve düz cepheler yaptık, böylece balkonları ve dekoratif unsurları hariç tuttuk ve üç tekniğe odaklandık: siluet: farklı dönüşler ve çift eğimli çatıların yüksekliği, bir ilginç siluet; pencere: Fransız balkon sistemini ve monoton sıralardan kaçınmamızı sağlayan pencere kaydırma sistemini ilk kez Kiev’de kullandık; renk: Ülkedeki bir yerleşim bölgesi için ilk cesur renk çözümü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimari: Archimatika
Yer: 4 Reheneratorna str, Dniprovskyi bölgesi, Kiev, Ukrayna
Yıl: 2018
Toplam alan: 512,200 m2
Fotoğraflar: Archimatika’nın izniyle

 

 

Kaynak: www. http://88designbox.com/

 

2 Yorum
 1. Daha çok bir pazarlama stratejisi, bir nevi yeni bir emlak metodu. Ama neşeli.

  behçet arcan | 24 Kasım 2020

 2. boya ile bir yere kadar, daha sonra başka şeyler gerekir. mesela mimari…

  Azmi Yıldırım | 2 Aralık 2020


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu