ÇİN’DE FIRIN MÜZESİ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ÇİN’DE FIRIN MÜZESİ
Share 17 Kasım 2020

Çin’deki Jingdezhen İmparatorluk Fırın Müzesi, büyük tuğla tonozlarla tanımlanıyor

 

Editör: Lizzie Crook

 

 

Studio Zhu-Pei, Çin’in Jiangxi eyaletindeki Jingdezhen İmparatorluk Fırın Müzesi’ni oluşturmak için tonozlu kırmızı tuğlalı yapılar içinde galeriler barındırdı.

 

 

 

 

 

Jingdezhen şehrinde bulunan müzenin geniş yapılarının her biri, geleneksel tuğla fırınların biçimlerini hatırlatmak için Studio Zhu-Pei tarafından tasarlanan benzersiz bir boyuta, eğriliğe ve uzunluğa sahiptir.

 

 

 

Tonozlu tuğla yapılar Jingdezhen İmparatorluk Fırın Müzesi’ni oluşturuyor

 

 

 

Jingdezhen İmparatorluk Fırın Müzesi’nin tasarımı ve içeriği, kentin dünyanın “porselen başkenti” olarak anılan seramik yapma tarihine saygı gösteriyor.

 

 

Ming Hanedanlığı’na tarihlenen ve bir zamanlar imparatorluk ailesi için porselen üretmek için kullanılan şehrin bazı imparatorluk fırın kalıntılarının bitişiğinde konumlanmıştır.

 

 

 

Müze, geleneksel tuğla fırınları çağrıştırmak için tasarlandı

 

 

 

Pekin stüdyosu “Jingdezhen, 1.700 yıldır çanak çömlek ürettiği için dünyanın porselen başkenti olarak biliniyor” dedi.

 

 

“Müzenin genel deneyimi Jingdezhen’in köklerini yeniden keşfetmeye, fırınlar, porselen ve insanlar arasındaki geçmiş deneyimi yeniden yaratmaya çalışıyor.”

 

 

Batık avlular tonozlu yapıların arasına yerleştirilmiştir.

 

 

 

Jingdezhen İmparatorluk Fırın Müzesi galerileri, bir kısmı inşaat sırasında keşfedilen mevcut fırın kalıntılarını barındırmak için Studio Zhu-Pei tarafından yerinde dikkatlice konumlandırıldı.

 

 

Müzenin bina yüksekliğini çevreleyen binalara empoze etmeden en üst düzeye çıkarmak için kısmen yerin altına gömülmüşler ve aynı zamanda içeride samimi, mağara benzeri bir his yaratıyorlar.

 

 

 

Müzenin etrafına kamusal açık alan da düzenlenmiştir

 

 

 

Yapıların çevresinde, Studio Zhu-Pei, tonozlardan biri tarafından korunan yarı açık bir avlu ve kalıntıların çerçevelerini gösteren bir dizi kamusal alan düzenlemiştir.

 

 

Sokak seviyesinin altına batan, porselen yapım tekniklerini referans alan altın, ahşap, su, ateş ve toprak olmak üzere beş farklı temaya sahip beş daha sessiz avlu oluşturuldu.

 

 

 

Galeriler, fırın duman deliklerini taklit eden tavan pencerelerine sahiptir.

 

 

 

Müzenin tonozları, iki kat tuğla arasına beton dökülerek inşa edildi.

 

 

Bu, iskele ihtiyacını ortadan kaldıran ve ince, hafif yapılara yol açan geleneksel fırınları yapmak için kullanılan eski bir inşaat yöntemini taklit eder.

 

 

 

Projede, yerel dili ve yıkılmış fırınlardan inşa edilen şehirdeki birçok yapıyı yansıtmak için geri dönüştürülmüş tuğla ve yeni tuğlaların bir karışımı kullanıldı.

 

 

Stüdyo, “Evler ve her türlü bina inşa etmek için geri dönüştürülmüş fırın tuğlalarının kullanılması Jingdezhen’de önemli bir karakterdir, çünkü fırınların belirli bir termal performansını korumak için tuğla fırınların her iki veya üç yılda bir yıkılması gerekir.”

 

 

 

Galeriler zemin seviyesinin altında konumlandırılmıştır

 

 

 

Jingdezhen İmparatorluk Fırın Müzesi, kemerli yapılardan birinin içinde yer alan zemin seviyesindeki bir fuayeden girilir.

 

 

İçeride, her bir kemerin uçları açık veya sırlı olarak, tüm alanlar mümkün olduğunca doğal ışıkla aydınlatılıyor. Ayrıca tonozların tavanlarını delen ve eski tuğla fırınların duman deliklerini çağrıştıran silindirik çatı pencereleri de vardır.

 

 

 

Müzenin galerilerinin yanında bir oditoryum bulunmaktadır

 

 

 

Studio Zhu-Pei, 2005 yılında Çinli mimar Zhu Pe tarafından kurulmuş bir Pekin mimarlık stüdyosudur. Eskiden Studio Pei-Zhu olarak biliniyordu. Uygulamanın diğer projeleri arasında, bir fabrikanın, parlak metal panellerle kaplı bir girişe sahip Minsheng Çağdaş Sanat Müzesi’ne dönüştürülmesi yer alıyor.

 

 

 

Çin’in başka bir yerinde, Shenzhen Yatay Tasarım kısa süre önce Çin’deki Zhang Yan Kültür Müzesi’ni oluşturmak için bir tuğla evin kalıntılarına beyaz betondan bir galeri yerleştirdi ve Powerhouse Company, dalgalı bir yürüyüş yolu olan bir resepsiyon binasının tepesine çıktı.

 

 

 

 

Fotoğraflar  Studio Zhu-Pei, schranimage ve Tian Fangfang’a aittir.

 

 

 

PROJE BİLGİLERİ:

 

 

 

Mimar: Studio Zhu-Pei, Tsinghua Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

 

 

 

Tasarım sorumlusu: Zhu Pei Ön eleştiri: Zhou Rong Sanat danışmanı: Wang Mingxian, Li Xiangning Tasarım ekibi: You Changchen, Han Mo, He Fan, Liu Ling, Wu Zhigang, Zhang Shun, Shuhei Nakamura, Yang Shengchen, Du Yang, Chen Yida, He Chenglong, Ding Xinyue

 

 

 

Yapısal danışman: Tsinghua Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

 

 

 

MEP danışmanı: Tsinghua Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

 

 

 

Yeşil bina danışmanı: Tsinghua Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

 

 

 

Peyzaj tasarımı: Studio Zhu-Pei, Tsinghua Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

 

 

 

Sergi tasarımı: Studio Zhu-Pei, Beijing Qingshang Architectural Ornamental Engineering

 

 

 

İç mimari tasarım: Studio Zhu-Pei, Beijing Qingshang Architectural Ornamental Engineering

 

 

 

Cephe danışmanı: Shenzhen Dadi Cephe Teknolojisi

 

 

 

Aydınlatma danışmanı: Ning Field Lighting Design

 

 

 

Akustik danışman: Yapı Bilimi ve Teknolojisi Enstitüsü, Zhejiang Üniversitesi

 

 

 

Müşteri: Jingdezhen Belediye Kültür Bürosu Radyo Televizyon Basın Yayın ve Turizm, Jingdezhen Seramik Kültür Turizm Grubu

 

 

 

Ana yüklenici: China Construction First Group Corporation Limited, Huajiang Construction of China Construction First Group

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. gelenekselin uyarlaması çok iyi düşünülmüş.

    nursel avcı | 29 Kasım 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Ne Office Worksw Tıpkı ağaç yetiştirme sürecinin iyi bir toprak gerektirmesi gibi, kültür yetiştirme süreci de şehrin kolektif hatıralarının güçlü bir temelini gerektirir.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu