BOTSVANA İNAVASYON MERKEZİ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BOTSVANA İNAVASYON MERKEZİ
Share 23 Kasım 2020

Tasarım: SHOP Architects

 

 

SHoP Architects, Gaborone’de Botsvana İnovasyon Merkezini tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı…

 

 

Editör: Tom Ravenscroft

 

 

ABD stüdyosu SHoP Architects ve yerel stüdyo Nutall Smith, Gaborone, Botsvana’da inovasyon merkezlerini ve HIV araştırma laboratuvarlarını neredeyse tamamlanmış gösteren bir dizi fotoğraf yayınladı.

 

 

 

 

Kalahari Çölü yakınlarındaki başkent Botsvanan’ın eteklerinde inşa edilen üç parmaklı blok, çeşitli devlet daireleri için ofisler ve laboratuvarların yanı sıra uluslararası ve yerel teknoloji şirketleri için alan barındıracak.

 

 

 

 

 

 

SHoP Architects ve Nutall Smith, binayı bir dizi avlu alanı oluşturan kolları birleştirerek birbirine bağlanan üç uzun bloğa ayırdı.

 

 

Dört kata ulaşan ve ikiye indirilen merkezi, en yüksek blok, 250 koltuklu bir oditoryum ve bar dahil olmak üzere inovasyon merkezinin ortak olanaklarının çoğunu içerecek.

 

 

 

 

İki kıvrımlı kolla merkez bloğa bağlanan iki katlı kuzey blok, öncelikle hükümet ve yeni kurulan işletmeler için laboratuvar alanı içerecek.

 

 

 

Ana işgalci, ABD üniversiteleri Baylor, Harvard ve Pennsylvania Üniversitesi ile işbirliği içinde 4.650 metrekarelik bir HIV araştırma laboratuvarı oluşturacak olan ülkenin Sağlık Bakanlığı olacak.

 

 

 

İki katlı güney bloğunda bir işletme okulunun yanı sıra ofisler yer alacak.

 

 

 

 

 

SHoP Architects ve Nutall Smith, Botsvana İnovasyon Merkezini çölün zorlu sıcaklığında çalışacak şekilde tasarladı.

 

 

 

Çatısı, binayı pasif bir şekilde gölgelemek için büyük çıkıntılara sahip olacak ve bu çıkıntılar, binanın alt seviyelerinde gölgelendirmeyi en üst düzeye çıkarmak için cephenin derin ekleminde tekrarlanıyor.

 

 

 

Çatı, GREENinc ile işbirliği içinde tasarlanmış, yerel ve kuraklığa dayanıklı türlerle ekilen, bu nedenle sulama, fotovoltaik paneller ve yağmur suyu toplama sistemlerine ihtiyaç duymayan bitki örtülü alanların bir kombinasyonunu içerecektir.

 

 

 

Stüdyoya göre, bu sistemler binanın operasyonel enerji maliyetlerinin yaklaşık yarısını karşılayacak.

 

 

 

 

Binanın genel tasarımı da Botsvana’nın kum tepelerine işaret ediyordu.

 

 

 

Botsvana İnovasyon Merkezi, “Kumul ve deltanın Botsvana için kültürel önemi, binanın tasarımında benimsenmiştir” dedi.

 

 

 

“””Bunlar, projenin başlangıcından bu yana kavramsal itici güçler olmuştur. Bu peyzaj özelliklerinin somutlaştırılmış özellikleri, özellikle bina kitlesi, cephe ifadesi ve peyzaj planlaması ile proje biçiminde görünür ve öne çıkmıştır.”

 

 

 

 

 

İnovasyon merkezi, Sir Seretse Khama Uluslararası Havaalanı yakınlarında ofisler, endüstriyel birimler ve otelleri içerecek 57 hektarlık bir iş parkının geliştirilmesinin ilk aşamasıdır.

 

 

 

New York merkezli SHoP Architects, 1996 yılında kuruldu. Stüdyo kısa süre önce Sidney’deki dünyanın en yüksek hibrit ahşap kulesi ve Bangkok’taki ABD Büyükelçiliği için düzensiz istiflenmiş bir bina için tasarımını ortaya çıkardı.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu