SARAÇOĞLU MHALLESİNDE NELER OLUYOR… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
SARAÇOĞLU MHALLESİNDE NELER OLUYOR…
Share 18 Ekim 2020

 

Ankara`nın kalbinde bulunan, mimari, kültürel ve doğal değerleriyle 1979 yılında Kentsel Sit Alanı ilan edilen Saraçoğlu Mahallesi, kamu ve sermaye işbirliği ile rant alanına dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Bu çaba, tüm koruma kararlarına ve hukuki kazanımlarımıza rağmen, yıllardır hukuksuz işlemlerle farklı şekillerde gündeme gelmektedir.

Yaşayanların zorla mahalleden çıkarılması, alanın Afet Riskli Alan ilan edilip dönüşüm bölgesine çevrilmesi, doğrudan satış ihalesi gibi hukuksuz yöntemlerle devam eden ancak her seferinde mahkeme yoluyla iptal ettirdiğimiz süreç, 2018 yılı Mart ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Emlak Konut GYO A.Ş, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi`nin el ele vererek tanıttıkları yeni projeyle tekrar gündeme geldi. 2020 Eylül ayında, mahkeme kararlarına ve devam eden davalarına rağmen, yıkım ve restorasyon çalışmalarına başlandı.

 

 

Çevrimiçi gerçekleştirilecek olan etkinlik kapsamında Saraçoğlu Mahallesi üzerindeki rant projeleri ve hukuki süreçleri konuşacağız. Bağlantı bilgilerinin iletilebilmesi için katılım formunun doldurulması gerekmektedir.


Yorum yazmak için


Yaren ÇOLAK     İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Bakırköy Meydanı, Salacak kıyıları ve Taksim Meydanı’nda uygulanacak projelerin halk tarafından belirlenmesi için başlattığı oylamanın yankıları sürüyor. ‘Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’ için ilk üçe giren tasarımlar için oylama 12 Kasım’da tamamlanacak. Ancak hazırlanan projelere itiraz eden de var, bunu olumlu bulan da. “Meydan, ağaçların altına gömülmüş” diyen […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu