BERLİN AXEL SPRINGER BİNASI, OMA İMZALI… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BERLİN AXEL SPRINGER BİNASI, OMA İMZALI…
Share 15 Ekim 2020

 

 

 

 

Editör: Lizzie Crook

OMA’nın Almanya’nın Berlin kentinde tamamladığı Axel Springer binasının dış cephesinden cepheli camla çevrili çapraz bir atriyum çıkmaktadır.

 

 

Ofis bloğu, Alman medya ve teknoloji şirketi Axel Springer’in Zimmerstraße’deki kampüsüne yapılan en son eklemedir ve 3.000 çalışan için 52.000 metrekarelik çalışma alanı sağlamaktadır.

 

OMA’nın tasarımı, şirketin çalışmalarını yansıtan ve iç operasyonları gizleyen geleneksel ofislere meydan okuyan “bireylerin çalışmalarını cömertçe yayınlamak” için açık ve şeffaf olmayı amaçlamaktadır.

 

Axel Springer binası  Berlin, Almanya

 

 

Axel Springer Berlin’deki binasının havadan görünümü

 

OMA’nın kurucusu Rem Koolhaas, “Tipik bir ofis binasına bir ziyaretçi girer ve sonra kaybolur” dedi. “İçeride ne olduğu belli değil.”

“Yeni Axel Springer binasında insanlar ve onların etkileşimi esastır,” diye devam etti.

“Springer binası, sürekli hareket halindeki bir şirketin daha da geliştirilmesi için bir araçtır. Kullanıcılarına, sanal alanda çalışmanın düzlüğünün aksine, çok çeşitli mekansal koşullar, anıtsaldan çok çeşitli – fiziksel bir temel sunar.”

 

 

OMA imzalı Axel Springer binasının dış cephesi, Berlin, Almanya

 

Bina, Zimmerstraße’deki Axel Springer kampüsünün bir parçasıdır.

 

OMA, Axel Springer’ın baskıdan dijital ortama geçişini sembolize etmek ve kolaylaştırmak için 2014 yılında binanın tasarımı için bir yarışma kazandı. BIG ve Buro Ole Scheeren’in tekliflerinden önce seçildi.

OMA, “Berlin’deki kampüsteki yeni binası, bu geçişte hem bir sembol hem de bir araç görevi görüyor – Almanya’nın dijital boheminin elitini cezbetmek için bir bina,” dedi.

 

OMA yapımı Axel Springer, Berlin, Almanya

Yönlü atriyum, binanın renkli cam cephesini deliyor.

 

 

İçeride, Axel Springer binası, cepheli dış cephede yankılanan 45 metre yüksekliğindeki atriyumu ortaya çıkaran, 10 basamaklı bir “vadi” etrafında planlanmıştır.

 

 

Bu kademeli katların her biri, çalışanların alan boyunca birbirleriyle etkileşime girmesine ve fikirlerini paylaşmasına izin vermek için yükselen atriyuma açılan bir terasla kaplıdır.

İç mekanlar 10 kademeli kat olarak planlanmıştır.
Teraslar, her katın arkasına konumlandırılan binanın geri kalanını işgal eden daha resmi ofis alanlarına zıt bir çalışma ortamı oluşturur.

Bu çalışma alanları, binanın doğrusal, renkli camla kaplanmış “katı kısmı” tarafından çevrelenmiş ve dıştan işaretlenmiştir.

 OMA yapımı Axel Springer binasının iç kısmı, Berlin, Almanya

Katlar hem açık teraslardan hem de kapalı ofislerden oluşmaktadır.
Axel Springer binasının iki çalışma bölgesi, çalışanlara fiziksel karşılaşma ve iletişim şansı sunan 13 köprü ile birbirine bağlanmıştır.

Bu, ofisin panoramik görüntülerini sağlamak için atriyumdan geçen bir “toplantı köprüsü” veya izleme platformu içerir.

Bina, stüdyolar, etkinlik ve sergi alanları, kantinler ve restoranlar, iki bodrum katı ve bir çatı katı barı içeren halka açık bir zemin kat ile tamamlandı.

 

“Birbirine bağlı terasların oluşturduğu ortak alan, binanın katı kısmındaki resmi ofis alanına bir alternatif sunarak çalışma alanlarının kelime dağarcığının eşi benzeri görülmemiş bir genişlemesine olanak tanıyor: dijital geleceğin tüm soru işaretlerini emebilen bir bina, “OMA’yı bitirdi.

 

Köprüler çalışma alanlarını birbirine bağlamak için atriyumdan geçiyor

 

Diğer adıyla Metropolitan Mimarlık Ofisi olarak bilinen OMA, Koolhaas tarafından Elia Zenghelis, Madelon Vriesendorp ve Zoe Zenghelis ile kurulan Hollandalı bir stüdyodur. Rotterdam, Hong Kong, Pekin, New York, Dubai, Doha ve Sidney’de ofisleri bulunmaktadır.

Stüdyo ayrıca kısa süre önce Çin’in Pekin kentinde, geometrik ilavelerle delinmiş dev bir cam bina şeklini alan Tencent için bir ofisi tamamladı.

Kaynaj: Dezeen

1 Yorum
  1. Bu günün şartlarında 3500 kişi bir arada çalışmalı mı, bu da ayrı konu.

    Songül Acar | 15 Ekim 2020


Yorum yazmak için


Yaren ÇOLAK     İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Bakırköy Meydanı, Salacak kıyıları ve Taksim Meydanı’nda uygulanacak projelerin halk tarafından belirlenmesi için başlattığı oylamanın yankıları sürüyor. ‘Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’ için ilk üçe giren tasarımlar için oylama 12 Kasım’da tamamlanacak. Ancak hazırlanan projelere itiraz eden de var, bunu olumlu bulan da. “Meydan, ağaçların altına gömülmüş” diyen […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu