ALDO ROSSI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ALDO ROSSI
Share 30 Ekim 2020

Aldo Rossi (d. 3 Mayıs 1931, Milano, İtalya – ö. 4 Eylül 1997, Milano, İtalya) İtalyan bir mimar ve tasarımcı. Uluslararası üne sahip bir mimar olarak dört alanda başarılı çalışmalar yaptı: mimarlık teorisi, çizimler, mimarlık projeleri ve endüstriyel tasarımlar.

 

 

 

 

 

 

 

Aldo Rossi, İtalya’nın Milano şehrinde 3 Mayıs 1931 tarihinde dünyaya geldi. 1949 yılında Milano Politeknik Üniversitesi’ne mimarlık eğitim almak için giren Aldo Rossi, 1959 yılında mezun oldu. Bu süre içinde 1955 yılından beri Casabelle dergisine de yazılar yazmaya başladı. Aynı dergide 1959 ile 1964 yılları arasında editörlük yaptı.

 

 

1960’lı yıllardaki ilk çalışmalari genelde teorik olan Aldo Rossi’nin en çok etkilendiği tasarımcılar 1920’li yıllardaki Modernizm akımının İtalya’daki öncülerinden Giuseppe Terragni, klasik tasarımları ile tanınmış Viyanalı mimar Adolf Loos ve ressam Giorgio de Chirico en başta gelmektedir. stalinist mimarlığı incelemek için Sovyetler Birliği’ne yaptığı ziyarette edindiği izlenimler de mimarlık kariyerinin gelişimini etkilemiştir.

 

 

 

Bonnefanten Müzesi, Maastricht, Hollanda (1990 – 1994)

 

 

 

Aldo Rossi yazılarında, mevcut mimarların şehirleri anlamak için gayret göstermediğinden yakınır. Ayrıca şehirlere bir zaman dilim içinde inşa edilmiş yapılar olarak değer verilmesi ve üzerinde çalışılması gerektiğini söyler. Bu bağlamda şehirlerin geçmişlerini hatırladıklarını (collective memory) ve bizlerin bu anıları şehrin çeşitli bölgelerinde anıtlar dikmekle andığını ve bu anıtların şehre bir dayanak sağladığını da belirtir.

 

 

Neo-Rasyonel Hareket

 

 

Aldo Rossi, La Tendenza olarak bilinen Neo-Rasyonel Hareketin kurucuları arasında sayılır. Dönemindeki Avrupa Mimarlığı’na olan katkıları Robert Venturi’nin ABD’deki mimarlık arenasında yaptığı katkılara benzerlik gösterir. Mimarlık eleştirmeni Charles Jencks, Aldo Rossi ve Robert Venturi’yi Postmodern mimarlığın en önemli iki temsilcisi olarak nitelendirir. Ancak Aldo Rossi’nin çalışmalarındaki Avrupa Urbanizm ve Modernizm etkileri Postmodern akım ile çelişmektedir.

 

 

 

 

 

Son dönemleri

 

 

Aldo Rossi’nin yayınladığı eserler ve teorileri özellikle 1970’li ve 80’li yıllarda oldukça popülerlik kazandı. Yayınladığı bu eserlerin en önemlilerinin başıda Şehrin Mimarisi (L’architettura della città, 1966) ve Bilimsel Bir Otobiyografi (Autobiografia scientifica, 1981) gelmektedir.

 

 

1990 yılında mimarlık alanındaki en prestijli ödüllerden birisi olan Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Mimarlık eleştirmeni ve Pritzker Mimarlık Ödülü juri üyesi Ada Louise Huxtable, Aldo Rossi hakkında “mimar olmuş bir şair” tanımını yaptı,

 

 

Aldo Rossi 4 Eylül 1997 tarihinde, İtalya’nın Milano şehrinde geçirdiği bir trafik kazası sonucu, hayata gözlerini yummuştur.

 

 

 

Aldo Rossi Mimarlığı

 

 

San Cataldo Mezarlığı.

 

 

 

•Editör: Andrew Galloway

 

 

Ada Louise Huxtable bir keresinde onu “mimar olan bir şair” olarak tanımlamıştı. İtalyan mimar Aldo Rossi (3 Mayıs 1931 – 4 Eylül 1997) çizimleri, şehir teorisi ve 1990’da Pritzker Ödülü’nü kazanmasıyla tanınıyordu. Rossi ayrıca 1985 ve 1986’da Venedik Bienali’ni yönetti – hizmet vermiş sadece iki kişiden biri iki kez yönetmen olarak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mojiko Hotel.

 

 

Rossi, mimar ve teorisyen Adolf Loos’tan erken İtalyan modernizmine ve sürrealist ressam Giorgio de Chirico’ya kadar geniş bir etki yelpazesinden gelişen mimari teoriye katkılarından dolayı en çok takdir edilmektedir. 1950’lerin ortasında, saygın İtalyan mimarlık dergisi Casabella’ya yaptığı katkılarla öne çıktı. Daha sonra 1959-1964 yılları arasında derginin editörü oldu.

 

 

Gallaratese Mahallesi / Aldo Rossi ve Carlo Aymonino.

 

 

 

 

 

San Cataldo Mezarlığı.

 

 

 

L’architettura della città (Kentin Mimarisi) adlı kitabı, bugüne kadar kentsel teoride öncü bir çalışma olarak kabul ediliyor. Kitap, mimarların kentsel / kültürel bağlama duyarlı olmaları gerektiğini, tipolojileri yeniden keşfetmeye çalışmak yerine tarihsel tasarım emsallerinden yararlanmaları gerektiğini savunuyor. Rossi, en ünlü eserlerinden biri olan Modena’daki San Cataldo Mezarlığı’nın da kanıtladığı gibi, uygulamada tartışmasız kendi teorik yaklaşımının ustasıydı.

 

 

 

 

Quartier Schützenstrasse.

 

 

 

Mirası hala İtalya’da ve tüm dünyada yaşıyor. Nitekim 2013 yılında Icon Magazine tarafından Yılın Yükselen Mimarlık Firması seçilen İtalyan San Rocco, adını Rossi’nin inşa edilmemiş bir konut projesinden almıştır

 

 

 

 

Bonnefantenmuseum.

 

 

 

 

Bonnefantenmuseum.

 

 

 

Kaynak: Arc Daily

 

 

AĞACIN İZİNDE…

 

 

”Ağacın İzinde Mimarlar”ın ilk konuğu için İtalya’ya bir yolculuk yapıyoruz. Ocak ayında ağacın izindeki mimarımız, Aldo Rossi…

 

 

 

3 Mayıs 1931 doğumlu Aldo Rossi, İtalya’nın kuzeyinde yer alan, moda ve tasarımın merkezi Milano’da yetişmiştir. Kentin ve ülkenin önemli okulları arasında yer alan Politecnico di Milano’da 1959 yılında mimarlık eğitimini tamamlamıştır.

 

 

 

 

 

Tasarımları ve düşünceleri sayesinde uluslararası bir üne kavuşan İtalyan mimar; mimarlık teorisine katkıları ve projeleri kadar çizimleri ve endüstriyel tasarımları ile de tanınır. Erken dönem işlerinde modernizm akımını temsil eden mimar ve sanatçılardan etkilendiği görülür. İlerleyen yıllarda,  mimarlık eleştirmeni Charles Jencks tarafından postmodern mimarlığın en önemli temsilcilerinden biri olarak gösterilmesine neden olan neo-rasyonal bir yaklaşımı benimsemiştir.

 

 

 

 

Ünlü mimarın önemli eserleri arasında 1979 yılında Venedik Bienali için yaptığı yüzen bir tiyatro salonu olan Teatro del Mondo yer almaktadır. Sekizgen bir kuleye sahip olan yapı ağaç bazlı malzeme ile kaplanmıştır. Huzurun bir emsali olan yüzen tiyatro Teatro del Mondo (Dünyanın Tiyatrosu), Rossi’ye göre şehrin kolektif mimari belleğine dokunmuştur.

 

 

Tasarladığı Bonnefanten Müzesi sayesinde Pritzker Mimarlık ödülü kazanan ünlü mimarın bu eseri postmodern mimarinin önemli örneklerinden bir tanesidir. Hollanda’nın Limburg bölgesindeki Maastricht şehrinde yer alan çağdaş sanatlar müzesi olan Bonnefanten Müzesi’nin inşasında geleneksel inşaat malzemeleri olan tuğla, taş ve ağaç malzeme tercih edilmiştir. 1995 yılında tamamlanan bina roket şekline sahip görünümüyle önemli çağdaş yapılardan biri olarak kabul edilmektedir.

 

 

Ünlü mimar Aldo Rossi, kariyeri boyunca kendisine uluslararası ün kazandıran mimari eserlerinin yanında mobilya tasarımlarıyla da ilgilenmiştir. Ağacın izinde bir mimar olan Aldo Rossi, tasarladığı mobilyalarda da ham madde olarak ağaç bazlı malzemeyi sıklıkla tercih etmiştir. Aldo Rossi, evlerinde boş alan yaratmak isteyenlere tasarladığı temiz, sade ve işlevsel mobilyalarla ilham vermiştir.

 

 

 

Aldo Rossi’ye göre tasarlamış olduğu The Paris sandalyesi, The Cartesio kitaplığı ve The Consiglio masası ideal ofisi tanımlayan ürünlerdir. Sandalyenin çerçevesi siyaha boyanmış alüminyumdan, oturacak ve yaslanacak yeri ise poliüretan köpükten üretilmiştir. Metal aksamı kırmızı ya da maviye boyanan kitaplığın açık ve kapalı olmak üzere iki çeşidi bulunuyor. Oldukça basit bir forma sahip olan masa ise tamamıyla sağlam ağaç malzeme kullanılarak üretilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Berlin’de inşa edilen Quartier Schützenstrasse, Aldo Rossi’nin son eseri olarak değerlendirilmektedir. 1997 yılında tamamlanan yapının açılışından sadece bir gün önce ünlü mimar Aldo Rossi hayata gözlerini yummuştur. Çok renkli cepheleri ile dikkat çeken yapı, her biri farklı renkte olan bir dizi bina şeklinde görünmektedir.

 

 

 

Çağının etkili mimarlarından ve önemli kuramcılarından biri olan Aldo Rossi, özellikle “Şehrin Mimarisi” adlı kitabında mimari arketipler ve kentin kolektif hafızası üzerine ileri sürdüğü fikirleri ile çağdaş mimarları etkilemeye devam eder. Rossi, kariyerinde önemli eserler bırakarak adından söz ettirmeyi başarmıştır.

 

 

 

Aldo Rossi pratikleri

 

 

 

 

Fotoğraf: sqmegapolis.wikia.com

 

 

 

İtalya’nın ilk ve en önemli postmodern binalarından biri olan San Cataldo Mezarlığı’ndaki cesur tasarımı ile mimarlık tarihine adını yazdıran Aldo Rossi, mimarlığının yanı sıra teorisyen, yazar, öğretmen ve endüstriyel tasarımcı kimliği ile de tanınıyor.

 

 

 

 

 

Aldo Rossi, İtalya’nın Milano kentinde dünyaya geldi. 1959 yılında Milan Politeknik Üniversitesi mimarlık bölümünden mezun oldu. Tez danışmanı ünlü mimar Piero Portaluppi idi. Rossi, üniversite yıllarından itibaren Casabella-Continuità, Società ve Il Contemporaneo gibi dergilerde yazılar yazmaya başladı. Zamanın ateşli kültür tartışmalarının en aktif katılımcılardan biri haline geldi. Daha sonra makalelerini “Mimarlık ve Şehir Hakkında Seçilmiş Yazılar” isimli kitabında topladı.

 

 

 

 

Fotoğraf: Diego Terna

 

 

 

San Cataldo Mezarlığı

 

 

 

Aldo Rossi, 1971 yılında bir trafik kazası geçirdi. Hayatının dönüm noktası olarak nitelendirdiği kaza, sanatçının ölüm hakkında düşünmesine ve mimarlık konusundaki yaklaşımını yeniden değerlendirmesine neden oldu. Tesadüfen, Rossi’nin, iyileşme dönemine denk gelen günlerde, Modena’daki Neoklasik San Cataldo Mezarlığı’nın genişletilmesi için bir yarışma düzenlenmişti. Sanatçı yarışmaya katıldı ve birincilik ödülünü kazandı.

 

 

 

Rossi’nin tasarımının merkezinde, küp biçiminde bir bina ve ortak bir mezarı işaretleyen konik bir kule bulunuyor. Merkez bina toprak renginde; avluya bakan çevre binalar ise mavi çatılara sahip. Düzenli ve aynı büyüklükteki pencereler ile sütunlu yürüme yolları mezarlık hissinin artmasına neden oluyor. Sanatçı, daha önce modernizmden etkilenen pek çok proje tamamlamış olsa da, postmodernizmin estetiğini ve değerlerini yansıttığı ilk projesi San Cataldo Mezarlığı oldu.

 

 

 

San Cataldo Mezarlığı, Aldo Rossi’nin ilk kamusal alan tasarımıydı ve sanatçıya ilk kez İtalya’nın dışında şöhret getirdi. Sanatçı, böylece uluslar arası projeler de yapmaya başladı.

 

 

 

 

 

Tiyatro merakı ve Teatro del Mondo

 

 

Rossi, 1965 yılında İsviçreli aktris Sonia Gessner ile evlendi. Bu evlilik onun tiyatro ve sinema dünyası ile ilgilenmesine, kültürel ilişkilerinin de güçlenmesine neden oldu. Tiyatroya ve filmlere olan ilgisini mimari tasarımlarına da aktardı.

 

 

 

1979 yılındaki Venedik Bienali için yüzen bir tiyatro olan Teatro del Mondo’yu tasarladı. Tiyatro, tersanede çelik kirişlerden oluşan bir sal üzerine inşa edildi ve römorkör tarafından çekilerek Venedik’e getirildi. Rossi, iki yüz elli izleyici kapasitesine sahip tiyatro tasarımını “mimarinin sona erdiği ve hayal dünyasının başladığı yer” olarak nitelendirdi.

 

 

 

Vo Trong Nghia

 

 

 

 

 

 

Mimari forma sahip endüstriyel tasarımlar

 

 

 

Sanatçı, 1980’li yıllarda kariyerine yeni bir soluk getirdi. İtalyan markası Alessi için güçlü mimari formlara sahip ev ve mutfak eşyaları tasarlayarak endüstriyel tasarıma yöneldi. Paslanmaz çelikten tasarladığı espresso kahve makinesi “La Conica” kısa zamanda bir ikon haline geldi.

 

 

 

Başarılarla dolu bir kariyer

 

 

 

Aldo Rossi, hem ülkesi olan İtalya’da hem de uluslar arası düzeyde pek çok proje hayata geçirdi. Evrensel formlara sahip olan ve geçmişten yankılar taşıyan tasarımlarının çoğu ödüllendirildi. 1990 yılında İtalya’da tasarladığı Bonnefanten Müzesi ile Pritzker Ödülü’nü kazanan ilk İtalyan mimar oldu.

 

 

 

İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan çeşitli üniversitelerde uzun yıllar öğretim görevlisi olarak eğitim verdi. Mimari ve şehircilik alanında pek çok kitap yazdı. 1981 yılında yayınladığı otobiyografisinde anılarını, edebiyat notlarını ve fikirlerini bir araya getirdi.

 

 

 

Aldo Rossi’nin, 1971 yılında geçirmiş olduğu trafik kazası kariyerinin dönüm noktası olmuş, San Cataldo Mezarlığı ile ona ün kazandırmıştı. Sanatçı, 4 Eylül 1997 tarihinde Milano’da bir trafik kazası daha geçirdi ancak bu kez kurtulamadı ve hayata veda etti.

 

 

 

Önemli eserleri:

 

 

 

Bonnefanten Müzesi

 

 

 


Sanatçıya Pritzker Ödülü kazandıran müze Hollanda’da yer alıyor. Müze, roket şeklindeki görünümü ile en önemli modern binalardan biri olarak kabul ediliyor. Müze 1995 yılında tamamlandı.

 

 

 

 

Fotoğraf: de:Benutzer:Mussklprozz

 

 

 

Gallaratese

 


Rossi’nin ilk konut kompleksi olan yapı Milano’da bulunuyor. 1974 yılında tamamlanan kompleks, dar bir aralıkla birbirinden ayrılmış iki ayrı binadan oluşuyor.

 

 

 

 

Fotoğraf: mimoa.eu

 

 

 

Kaynak: https://www.kilsanblog.com/onemli-ozgun-mimarlar/aldo-rossi/

 

 

 

 

MONTE AMIATA KONUT KOMPLEKSİ
MİLAN, İTALYA
CARLO AYMONINO İLE
FOTOĞRAF MAURO FONTANA

 

 

 

 

 

 

SAN CATALDO ANIT MEZARLIĞI
MODENA – İTALYA
FOTOĞRAF ELISA CERETTA

 

 

 

FONTIVEGGE’İN YENİ MEYDANI
PERUGIA – İTALYA
FOTOĞRAF MOIRA FORASTIERE FOTOĞRAF

 

 

 

 

SAN CATALDO MEZARLIĞI

MODENA – İTALYA
FOTOĞRAF: FEDERICO CIANCIARUSO, SIMONE GALLI

 

 

 

 

 

MİMARLIK BÜYÜK TİYATROSU
MİLAN, İTALYA
FOTOĞRAF FRANCESCA IOVENE

 

 

 

 

 

MONTE AMIATA KONUT KOMPLEKSİ
MİLAN, İTALYA
CARLO AYMONINO İLE
FOTOĞRAF KARINA CASTRO

 

 

 

 

 

 

SANDRO PERTİNİ ANITI
MİLAN, İTALYA
FOTOĞRAF VALENTINA SOLANO

 

 

 

 

 

GALLARATESE KONUT D BLOK
MILANO – İTALYA
FOTOĞRAF BURCIN YILDIRIM

 

 

 

 

CAMPO DI MARTE SOSYAL KONUT
VENEZIA – İTALYA
CARLO AYMONINO, ÁLVARO SIZA VIEIRA İLE
FOTOĞRAF: LORENZO ZANDRI, EMILIANO ZANDRI / ZA²

 

 

 

 

 

 OKUL
NEW YORK – AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
MORRIS ADJMI ARCHITECTS İLE
FOTOĞRAF PAUL WARCHOL

 

 

 

 

PEÇETE KONUT ÜNİTESİ
NAPOLİ, İTALYA
GIORGIO GRASSI İLE

 

 

 

 

 

 

IL PALAZZO OTEL
FUKUOKA – JAPONYA
MORRIS ADJMI ARCHITECTS İLE
FOTOĞRAF NACASA & PARTNERS INC

 

 

 

 

 

EX KURSAAL TİYATROSU ALANININ YENİLEME PROJESİ
MONTECATINI TERME – İTALYA
FOTOĞRAF GAZ BLANCO PH

 

 

 

 

BORGORICCO ŞEHİR SALONU
BORGORICCO – İTALYA
FOTOĞRAF ANDREA PIRISI

 

 

 

 

 

KONUT KOOPERATİFİ
PEGOGNAGA – İTALYA
FOTOĞRAF ANDREA PIRISI

 

 

 

 

 

GALİSYEN DENİZ MÜZESİ
VIGO – İSPANYA
CÉSAR PORTELA İLE
FOTOĞRAFI THOMAS

 

 

 

2 Yorum
  1. Dünyaya yön vermiş büyük ustalardan biri. Erken kaybettik tabi ama mimarlığa çok büyük bir katkıda bulundu.

    Serkan Yücel | 31 Ekim 2020

  2. O kadar üst düzey ki, bugünkü star denilenlerle karşılaştırılamaz.

    ufuk tekin | 9 Kasım 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org