1911 Devrim Müzesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
1911 Devrim Müzesi
Share 26 Ekim 2020

Tasarım: CADI

1911 Devrim Müzesi, 1911 Shouyi, Wuchang Devriminin 100. yıldönümünü kutlamak için inşa edilmiş temalı bir müzedir. Shouyi Meydanı’nın güney tarafında, Wuchang Bölgesi, Wuhan, Müze, Wuchang Ayaklanması Askeri Hükümeti’nin (Kırmızı Bina) eski adresi, Sun Yat-sen’in Bronz Heykeli, Komutan Başlığı Verme Anıtı ve Şehitler Anıtı Kemeri, Shouyi Meydanı’nın ışıltılı kültürel sembollerini oluşturur.

 

 

 

 

 

Bir lobi, 5 sergi salonu ve 1 çok işlevli sergi salonundan oluşan 1911 Devrim Müzesi, sergileme, kültürel kalıntılar koleksiyonu, tanıtım, eğitim ve bilimsel araştırma işlevlerini bir araya getiriyor. 1911 Devrimi temalı tüm müzeler arasında en büyük ölçeğe, en iyi teşhir teknolojisine, en çok yeniden üretilmiş sahnelere ve en eksiksiz rehberlik sistemine sahip müzedir.

 

 

 

 

 

 

Öne Çıkan Kapsamlı Sosyal Etkiler

 

 

İnşaatı Ağustos 2009’da başlayan ve Eylül 2011’de tamamlanan 1911 Devrim Müzesi, Ekim 2011’den bu yana halka ücretsiz olarak açılmış ve toplam 1.360.000 ziyaretçi çekmiştir. Sadece Shouyi Meydanı’nın yeni kültürel simgesi değil, aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışındaki ziyaretçilerin Wuhan kültürünü takdir etmeleri ve Wuhan’ın cazibesini hissetmeleri için önemli bir pencere. Müzenin birincil sergileri – 1911 Devrimi Tarihi – – Cumhuriyetin Kuruluşu beş bölümden oluşur: Qing Hanedanlığının son dönemindeki Çin, Devrimin Kökeni, Wuchang’daki İlk Ayaklanma, 1911’den beri Cumhuriyet ve Yüzyıl. 1911 Devrimi ile ilgili 428 parça / set kalıntı, 694 tarihi fotoğraf, önemli tarihi olayların yeniden üretilmiş 27 sahnesi, 12 parça sanat eseri ve 20 multimedya sergisi ile Müze, devrimin tarihsel değişimleri ve Çin’in bu “cumhuriyet” vakfının olağanüstü başarıları, çok açılı ve derin bir şekilde.

 

 

 

 

 

 

 

Planlama Kentsel Çevreyi Geliştiriyor

 

 

Kültür Koridoru ve Üçgen Kompozisyon
Kentsel ve doğal kültürle birlikte, Sarı Turna Kulesi ve Yılan Pili’nden oluşan normal üçgen şeklindeki bir kültür koridoru nihayet şekilleniyor. Düzenli üçgenin kendisi, insanlara 1911 Devrimi’nin ruhuna karşılık gelen olumlu ve ilerici tutumu hatırlatır.

 

 

 

 

 

Etkileşimli ve Açık Kamusal Alan

 

 

 

Kırmızı Binanın kısmen gerileyen kuzey tarafına karşılık gelen Müze ve U şeklindeki Kırmızı Bina kompleksi, mekansal bir çevreleme ve formda etkileşimli bir ilişki oluşturarak geçen yüzyılın tarihsel yankısını ve yazışmalarını gösterir. Müzeyi samimi ve açık bir kamusal alan haline getirmek için hiçbir çabadan kaçınılmıyor.
Binaların birbirine bağlanabilirliği, Shouyi kültürel alanının güney ve kuzey eksenine genişletme ve erişim sağlar. Merdivenden adım atan vatandaşlar, mimari ile yakın ilişkinin ve mimari ile şehir arasındaki yakın ilişkinin tadını çıkararak müzeye gidebilir.

 

 

 

 

 

Mimari Yapının Birliği

 

 

Son Derece Birleşik Form ve Yapı

 

 

Katlanmış plakalar ve çelik çerçeve yapısı kabul edildi. Binanın dış cephesindeki üçgen meyilli direkler, sadece dış perde duvarının desteği olarak değil, aynı zamanda binanın dikey desteği olarak da işlev görür. Bu birleşik tasarım, normal ancak sütunsuz sergi salonunu ve kamusal alanı oluşturur ve nihayet mimari ve yapı arasında mükemmel birliği sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

Uygun Mekansal Yapı Tasarımı

 

 

Katlanmış plakalar ve çelik çerçeve bileşenlerinde ise düğüm detaylandırması ile birlikte kontrol hattı kullanıldı ve bu da çelik yapının inşası için 45 gün kazandırdı. Birbirine bağlı kaynaklı bağlantılar, alanı oluşturmak için tüm katlanmış plakaları ve çelik yapıyı birleştirmek için kullanıldı, bu da inşaat süresinin yanı sıra dökme demir bağlantılara kıyasla 1.800.000 RMB maliyet tasarrufu sağladı.

 

 

 

 

 

 

 

Mimari Bölgesel Kültürü Devralır

 

1911 Devrim Müzesi, benzersiz anahat tasarımıyla Çin’in geleneksel mimari unsurlarını modern mimari özelliklerle harmanlıyor. Yüksek platformlu büyük çatı yapısı, Çin mimarisinin “çift çatısını” ve “sarkan saçakları” mükemmel bir şekilde göstermektedir; geometrik olarak ayaklanan dış duvar, ilk ayaklanma ruhunu ifade ediyor, “ilk olmaya cesaret et”, üçgen mimari motif, Wuchang’daki İlk Ayaklanma’nın başarısını gösteren, mimariye olumlu ve yenilikçi bir anlam getiriyor.

 

 

 

 

 

 

Tarihsel Atmosfer Yaratın

 

 

Heykelsi tarzdaki şekilleriyle bina, “kararlı, kararlı, uzun ve güçlü” bir görsel izlenim veriyor. Doğal olarak oyulmuş ve yıpranmış dokulara sahip dış duvar, mimaride “toprağı kırarak, doğal olarak şekillenerek” sanatsal bir etki yaratıyor ve nihayet derin bir tarihi atmosfer yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Chu Eyaletinin Cazibesini yeniden üretin

 

 

 

Dış duvarı kırmızı ve temeli siyah olan bina, sadece Müzenin “devrim” ve “karanlığı” arasındaki karşılaştırmayı değil, aynı zamanda antik Çu’daki klasik mimarinin “kırmızı” ve “siyah” tonunu da yansıtıyor. Durum.

 

 

 

 

 

Mekan  Tarihi Olayı Anlatıyor

 

 

Bir Deneyim Yolculuğu

 

 

Tasarımda mekânsal anlatım yöntemi kullanılmış, özel tarihsel olayın – 1911 Devrimi’nin başlangıcını, gelişimini, doruk noktasını ve sonunu mimari dil aracılığıyla halka anlatmaya çalışıyor. Lobiye girmek için dışarıdan 5,4 m aşağı inen ziyaretçiler gürültü-sessizlikten — düşünceleriyle manevi deneyimden geçiyorlar. Tüm giriş lobisi, kasıtlı olarak karanlık yönetimi ve Devrim’den önceki büyük kan dökülen atmosferi yaratan hafif eğimli bir alanda yer almaktadır; yukarı doğru yürüyüp 2. kata girerken ziyaretçiler Devrim’in sert sarmal seyrini hissedebilirler; sergi salonu ve dış mekan sergileme alanı, doğal ışığı iç mekana taşıyor ve “başka bir beklenmedik umut var” yaratıyor; duygu. Ziyaretçiler daha sonra Devrimin patlamasını ve beklenmedik değişikliklerini hissedecekler; 3. kat, müzenin en yüksek kısmıdır ve güney tarafında, tüm Güney Meydanı’na ve Ziyang Gölü’ne bakmanıza ve zirveye ulaştığında Devrim’in sonsuz ihtişamını hissetmenize olanak tanıyan açık bir teras. Ziyaretçiler, ziyaret sırasında “yolculuğa bakar ve kendilerini kalplerinde hissederler” ve iç dünyaları yüceltilir. Müzeyi ziyaret etme süreci aynı zamanda bir ruh deneyimi yolculuğudur.

 

 

 

 

 

Işık Tabakalarından Yapılmış Duvar

 

 

Doğal oymalı dokuyu oluşturmak için, iç ve dış duvarda 11.000 m2 alana ulaşan GRC plakalar kullanılmaktadır. Büyük ölçekli, tutarlı ancak düzensiz yüzey dokusu, 25 cm’ye ulaşan maksimum tümsek ve farklı heykelsi stile sahip bu GRC dış duvar, şu anda Çin’de bir ilktir. Geleneksel doğal taş ile karşılaştırıldığında burada kullanılan malzeme büyük ebatlı, zengin ve ayarlanabilir renklere sahiptir. Ayrıca düzensiz dokunun sürekliliğini garanti eder ve böylece binanın ruhunu ve özel sanatsal atmosferini daha iyi ifade eder.

 

 

 

 

Enerji Tasarruflu Düşük Karbonlu Yapı Malzemesi

 

 

Cam Elyaf Takviyeli Beton plakalar, çevre dostu yenilenebilir malzemelerden, yani terk edilmiş kaya tozu ve balasttan yapılmıştır. Hafif ve yüksek performans, beton kullanımını büyük ölçüde azaltır; Düşük karbonlu ve çevre dostu özellikler, “kaynak tasarrufu sağlayan ve çevre dostu toplum” ruhuna daha iyi uyum sağlar. Kuru asılı mermer dış duvar ile karşılaştırıldığında, GRC plakalar yapısal eleman boyutunu azaltır. İstatistiklere göre, Müze toplamda yaklaşık 300 m³ beton ve yaklaşık 160 ton çelik tasarruf etti.

 

 

 

 

 

 

 

Uygun Teknoloji – Çevreci ve Enerji tasarrufu

 

 

Yerel iklime uygun yeşil ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler kullanıldı. Merkezi bir klima, frekans dönüştürme entegre soğutma istasyonundan güç alır. Burada, maglev ve tüm frekans dönüşümünün kombinasyonu Çin’de bir ilktir ve binanın enerji tüketimini etkili bir şekilde azaltmıştır. Binadaki soğutma sistemi, yayınlanan enerji tasarrufu standartlarına kıyasla% 50 daha fazla enerji tasarrufu sağlamıştır.

 

 


Dijital Teknolojinin Kapsamlı Uygulaması

 

 

 

Müzenin kuzey cephesindeki yayvan dış duvar, düzensiz çokgen şeklinde tasarlanmış ve farklı şekil ve boyutlarda çeşitli üçgen katlanmış levhalardan oluşmaktadır. Bu karmaşık mekansal yapı, geleneksel tasarım araçları ve yöntemleriyle neredeyse doğru tasarlanamaz.

 

 

Binanın düzensiz şekli ve tekrarlanmayan dış duvar bloklarının getirdiği “3 boyutlu alanın” zorluğu, 3 boyutlu tasarım yazılımı RHINO, REVIT, CATIA, NAVISWORKS ve TEKLA kullanılarak ve BIM teknolojisi ile entegrasyon ve her bloğun doğru 3 boyutlu konumlandırılmasıyla çözülür. Dahası, 3B modelin görselleştirilmesinin kolay olması avantajından yararlanılarak, tasarımdaki karmaşık mekândaki zorluk çözüldü.

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi

 

 

Mimarlar: CADI
Yer: Hubei, Çin
Sorumlu Mimar: Lu Xiaoming, Ye Wei
Tasarım Ekibi: Lu Xiaoming, Ye Wei, Guo Lei, Ding Mao, Li Mingyu, Cai Xiaopeng, Wen Siqing, Wang Xin, Shao Guofen, Zhang Hao, Hu Wenjin, Lei Jianping, Sun Yanbo, Liu Bin, Ou Yangjian
Alan: 22138.0 m2
Yıl: 2011
Tür: Müze
Fotoğraflar: Zhang Guangyuan

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

1 Yorum
  1. İşte anıt bir yapı. Planıyla heykel gibi. Kurgu ve yere uyarlaması çok başarılı.

    Sevil Akça | 26 Ekim 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org