ŞİLİ’DE EV… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ŞİLİ’DE EV…
Share 16 Eylül 2020

Tasarım: Smiljan Radić
Smiljan Radić tarafından hazırlanan Prism House + Terrace Room bir “tekrar etme ve çoğaltma alıştırmasıdır”

 

 

Editöer: Eleanor Gibson

Mimar Smiljan Radić’in Şili’deki bir milli parkın yakınında tasarladığı bu evi oluşturan iki köşeli siyah hacim arasındaki ahşap bir güverte içinden bir ağaç büyüyor.

 

 

 

 

 

 

Prism House + Teras Odası, Conguillío Ulusal Parkı’nın yakınında, eğimli bir arazinin üzerinde, kazıklı, ahşap bir güverte üzerinde yükseltilmiştir.

 

 

Şilili mimar, görüş noktasının yakınlardaki Llaima Yanardağı’nın önceki bir patlamasından kalan ölü lav nehrine doğru manzaralar sunduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

Evin ahşap terasından  bir ağaç büyüyor

 

 

184 metrekarelik konut, Radić’in önceki projelerinden birinde ve Japon mimar Kazuo Shinohara’nın Prism House’undaki ilkeleri kopyalayan iki cilde bölündü.

 

 

Radić, “Gerçekte, bu ev bir yineleme ve çoğaltma alıştırmasıdır, yine bir şeyler yapıyor, ancak tanrılar kızabilir ve girişim her zaman başarısız olur,” dedi Radić.

 

 

 

 

Evin bir hacminin cam duvarlara yükseltilmiş üçgen çatısı vardır.

 

 

Oda olarak bilinen yapılardan biri üçgen çatılı, diğeri ise Prizma Evi olarak bilinen tek eğimli.

 

 

Radić ikincisini, Shinohara tarafından Japonya’nın Yamanashi Eyaletinde 1974’te tamamlanan Prism House’un geometrik yapısından yararlanmak için yarattı.

 

 

“Ünlü yan cephesi, yere yerleştirilmiş dik açılı ikizkenar üçgen ve bu Japon mimarın evlerindeki diğer pek çok destek gibi, görünüşe göre kesilerek mekanı düzenleyen zarif iç köşegen ahşap direği Bu, rahatsız edici geometrisinin işaretleridir, “dedi Radić.

 

 

 

Yatak odası hacminin arka duvarı tamamen camdır

 

 

Instapanel olarak bilinen oluklu siyah metal çatı kaplama panelleri, Prism House’un eğimli çatısını ve iki duvarını kaplarken, arka duvar camlıdır. İçeride, bu blokta banyolu iki yatak odası bulunmaktadır.

 

 

Radić, Shinohara’nın tasarımının çok az dokümantasyonuyla projenin öncülünü birkaç mimari fotoğraftan geliştirdi.

 

 

Sonuç olarak, Şili’deki mülkün tasarımını biraz değiştirerek uzun kenarın uzunluğunu 7,2 metrelik yapısal enine kesite uyacak şekilde 10,8 metreden 7,2 metreye düşürdü.

 

 

 

Ana yatak odası çevrenin manzarasına sahiptir

 

 

“Boylamasına cephenin ve yatak odalarının fotoğraflarının yayınlardan çıkarılması, mimar için cildin 45 derecelik kesitinin ve postanın Prizma Evi’nin özü olduğuna inanmamı sağladı” diye açıkladı.

 

 

“Bu nedenle, inşa ettiğimiz Llaima Yanardağı’na bakan Prizma Evi, fotoğraflarında ifade edildiği varsayılan Shinohara idealine yaklaşan ve Japonya’daki Prizma Evi gerçeğinden uzaklaşan bir küpün etkili bir bölümüdür. sadece orijinalin fotoğrafik bir parçasının yapımıdır. ”

 

 

 

 

Siyah zemin kaplaması evin içinde çalışır

 

 

 

Odanın eğimli çatısı da siyah panellerden oluşuyor ancak zemin kat oturma alanı etrafında uzanan camlı duvarlarda yükseltiliyor.

 

 

Radić, bu şeklin, galvanizli çelik taban ve kırmızı tenteli bir tepeden oluşan Chiloe’de inşa edilen odası projesinden ipuçları aldığını söyledi.

 

 

Tekstil koltuk kılıfları ve pişirme kapları gibi iç kısımdaki kırmızı dekor dokunuşları da bu tasarıma selam veriyor.

 

 

 

 

Kırmızı kumaşlar renk patlamaları sunuyor

 

 

Odanın alt katı geniş manzaralara sahip açık plan iken, ikinci katta üçgen çatının karşılıklı kenarlarına sıkıca yerleştirilmiş üç yatak vardır. Her iki tarafa ayrı bir merdivenle erişilir.

 

 

Malzemeler basit tutulur, çatının iç kısmı açıkta bırakılır ve duvarları ve zemini kaplayan karartılmış Oregon çam ağacı. Bu malzeme, iki cilt arasında uzanan ve bir ağaç tarafından delinmiş olan güverteye uyuyor.

 

 

 

 

Yataklar birinci kata sıkışmış

 

 

Radić, Le Corbusier’in The Poem of the Right Angle adlı serisindeki soyut resimlerden birindeki alışılmadık formlara dayanarak Sağ Açı Şiiri Evi’ni yakın zamanda tamamladı. Flesh adı verilen litografta bir kadın, bir ayak, büyük bir taş ve bir elin üstündeki işaretler bulunur.

 

 

Mimarın Şili’deki diğer projeleri arasında, Concepción şehri için Eduardo Castillo ve Gabriela Medrano ile tasarladığı fener benzeri bir cilde sahip bir tiyatro ve San Pedro de La Pa’da bir topluluk merkezi yer alıyor.

 

 

Ayrıca, taş yığınlarının üzerinde duran halka şeklindeki fiberglas bir kabuktan oluşan Londra’daki Serpentine pavyonunu tamamladı.

 

 

 

 

 

Fotoğraf :Cristobal Palma

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu