MUMBAI’DE MİMARLIK OFİSİ TASARIMI… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MUMBAI’DE MİMARLIK OFİSİ TASARIMI…
Share 1 Eylül 2020

Studio PKA, Mumbai’deki tarihi binayı kendi mimarlarının stüdyosuna dönüştürüyor
Tasarım: Studio PKA

 

 

 

Mimarlık firması Studio PKA, Mumbai’de kullanılmayan 100 yıllık bir binanın bir kısmını kendi çağdaş ofis alanına dönüştürdü.

 

 

 

The Loft olarak adlandırılan uyarlanabilir yeniden kullanım projesi, SoBo lakaplı bir sanat bölgesi olan Güney Bombay’da, Viktorya döneminden kalma bir deponun dördüncü katına odaklandı.

 

 

 

 

 

Mimarlık stüdyosu, binaya onlarca yıllık geçici eklentileri nazikçe “soydu”, onu çıplak tuğla duvarlara ve görünür tavan kirişlerine geri sıyırdı.

 

Studio PKA, “Miras yapısının bir parçası olan alan, panjurlu pencereler, metal desteklerle güçlendirilmiş ahşap kirişler ve bölgeleri çevreleyen ve birbirinden ayıran Yük taşımayan tuğla duvarlarla elde edildi,” dedi Studio PKA.

 

 

 

 

 

Ahşap takılmamış ve onarılmış, uzun kemerli pencereler açık plan ofis alanına ışık girmesini sağlıyor.

 

 

Çatının ahşap makasları ve aşıkları yenilenmiş ve binanın orijinal karakterini yeniden keşfetmek için boya ve sıva katmanları zımparalanmıştır.

 

 

 

 

Studio PKA, bazı kapı girişlerini yerleştirmek için Mumbai çevresindeki yıkılmış binalardan eski, kullanılmayan kapıları kullandı.

 

Diğer eklemeler için, stüdyo basit bir cam, metal, tuğla ve çimento blokları ve levhaları paletine yapıştırıldı. Bu malzemeler, alanı bir ofise bölmek için kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

Merdivenlerden girilen ziyaretçiler, kalın metal çerçevelerdeki cam bölme duvarına karşı bir ön büro bulunan taş zeminli bir atriyum tarafından karşılanır.

 

 

Duvarın diğer tarafında, binanın kemerli pencerelerin olduğu yan tarafta açık plan bir ofis yer alır. Tuğla kaidelere yaslanmış çimento levhalardan yapılmış uzun bir masa, toplantılar ve grup çalışmaları için bir alan oluşturur.

 

 

 

 

Ayrı kabinler, toplantılar veya sessiz çalışma için daha fazla özel alan yaratmak amacıyla beton bloklar kullanılarak inşa edilmiştir.

 

Kabinlerin arkasında, stüdyo müdürünün kişisel ofisinin kendi kemerli pencereleri ve çarpıcı beton kaplamalı duvarları vardır.

 

 

 

 

 

Bu ofis alanları yüksek, loft tarzı tavanın altına oturuyor. Büyük endüstriyel tarzdaki ışıklar, endüstriyel etkiye katkıda bulunarak masaların üzerindeki kirişlerden sarkar.

 

 

Dördüncü katın diğer tarafında, yenilenmiş ahşap bir merdivenle ulaşılan asma katın altında personel ve müşteriler için toplantı odaları yer almaktadır.

 

 

 

 

Asma katta, bir personel kütüphanesi ve ortak yemekler için bir kafeterya var. Bir köşedeki rahat bir oda, tefekkür veya araştırma için sessiz bir alan sağlar.

 

 

Stüdyo, “Mekanın dönüşümü, geçmişi hatırlayan, bugünü yaşayan ve geleceğe bakan bir zaman yolculuğuna işaret ediyor” dedi.

 

 

 

“Stüdyo, çok işlevli ve esnek bir tasarım çözümü olarak tasarlandı. Ortak oturumların, atölyelerin ve sergilerin yapılabileceği geleneksel çalışma alanlarının sınırlarını zorlayan bir stüdyo.”

 

 

 

 

 

 

Mimarların stüdyosu, üçgen ucun tuğla duvarına asılmış bir projektör ekranı ile film gösterimi etkinlikleri için çoktan kullanıldı.

 

 

Studio PKA, 1993 yılında Puran Kumar tarafından kuruldu. Stüdyonun önceki projeleri arasında Alibag kasabasındaki eski mango ağaçlarının etrafına inşa edilmiş bir kır evi yer alıyor.
Fotoğraf, aksi belirtilmedikçe Sameer Chawda’ya aittir.

 

________________________________________

 

Proje Bilgisi:

 

Mimar: Studio PKA
Baş mimar: Puran Kumar
Proje ekibi: Preethi Krishnan, Revina Soni

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

1 Yorum
  1. güzel bir ine çıkmış ortaya, tuğla-beton-cam birleşimi çok dengeli.

    saniye soner | 4 Eylül 2020


Yorum yazmak için


Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri’nde, Troya Müzesi, Odunpazarı Modern Müzesi ve Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org