CINI BOERI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
CINI BOERI
Share 18 Eylül 2020

Boeri, 1951 yılında Politecnico di Milano üniversitesinde derecesini aldı. O zamanlar, kadınların dışarıda çalışamayacak kadar kırılgan olduğu düşünüldüğü için mimarlardan çok kadın iç mimarlar vardı.

 

 

 

 

 

1951’den 1963’e kadar Marco Zanuso ile işbirliği yaptıktan sonra bağımsız bir mimarlık pratiği başlattı.  Mimaride odaklandığı başlıca konular sivil ve iç mimari ile endüstriyel tasarımdı.

 

 

1970’lerde Boeri, Knoll için Avrupa ve Amerika’da showroomlar tasarlamaya başladı. Ayrıca şirket için bazıları bugün hala üretimde olan çeşitli koltuklar ve sandalyeler tasarladı.  Ayrıca aydınlatma şirketi Artemide, mobilya şirketi Arflex,  ve ev eşyaları şirketi Rosenthal  dahil olmak üzere çeşitli diğer tasarım şirketlerinde çalıştı. Bazıları Boeri’nin Knoll ve Arflex için yaptığı çalışmalardan dolayı eğitimli bir mimar olduğunu bilmiyor.

 

 

 

 

 

 

Knoll dışında aydınlatma markası olan Artemide, Arflex ve Rosenthal içinde çalışmıştır.  Çalışmalarından bazıları müze ve sergilerde bulunmaktadır. 2003 senesinde Lifetime Achievement Award from the Cooper-Hewitt National Design Museum tarafından yaşam boyu başarı ödülü almıştır.

 

 

 

 

 

Boeri’nin Vintage Sofa koltuk modeli

 

 

Dizaynlar:

 

 

 

1964 Borgogna koltuk (Arflex)
1967 Bobo ve Cubotto tek parça koltuk (Arflex)
1967 ABS bagaj seti (Franzi)
1968 Bengodi kanepe (Arflex)
1970 Lunario masa ve Dereceli kanepe (Knoll)
1971 Serpentone kanepe (Arflex)
1972 Şeritli kanepe (Arflex)
1972 Cibi camları ve kristal dekoratif objeler (Arnolfo di Cambio)
1973 Lucetta masa lambası (Stilnovo)
1976 Talete tablosu (Arflex)
1977 Tuğgeneral koltuk (Knoll)
1980 Çift yüzlü döner kitaplık (Arflex)
1982 Tre B kolları (Fusital)
1982 Dito çalışma masası (Tronconi)
1982 Ters kapı (Tre-P Tre-Più)
1983 Malibu tablosu (Arflex)
1983 prefabrik ev (Misawa Homes, Tokyo)
1987 Hayalet koltuk (Fiam)
1989 Basamaklı çekmece (Estel)
1989 Feltro avize (Venini)
2007 Duvara kadar kitaplığa (Magis)

 

 

 

 

 

Mimari Yapıtları:

 

 

1966-67 Tatil evi Punta Cannone’de (La Maddalena, İtalya)
1967 Abbataggia körfezindeki tatil evi (La Maddalena, İtalya)
1970 Ghilarza’daki Antonio Gramsci Müze Evi (Oristano İtalya)
1976 Palazzo Forti’nin Restorasyonu (Verona, İtalya)
1990 Kır evi (Piacenza, İtalya)
1997 EDS ofis binası (Roma, İtalya)
2003/2004 Abbataggia körfezindeki tatil evi (La Maddalena, İtalya)
2007 Duomo hazinesi Müzesi (Monza, İtalya)

 

 

Gae Aulenti ile birlikte, savaş sonrası dönemde uluslararası başarıya sahip birkaç kadın İtalyan tasarımcıdan biriydi. Çalışmaları sürekli olarak insanlar ve çevreleri arasındaki psikolojik bağın altını çizdi.

 

1951’de Milano’daki Polytechnic Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, tasarımcı Marco Zanuso ile uzun yıllar çalışmadan önce Giò Ponti’nin mimarlık firmasında staj yaptı. 1963’te Boeri, endüstriyel tasarımın yanı sıra sivil mimariye odaklanan kendi adını taşıyan mimarlık stüdyosunu kurdu. İlk özel köpüklü Monoblok koltuk olan Bobo Lounge (1967) dahil olmak üzere birçok modern İtalyan tasarım klasiğini yarattı; 602 Masa Lambası (1968); metre ile satılan poliüretan Serpentone Lounge (1971); modüler Şeritler Serisi (1972, 1979’da Compasso D’Oro ile ödüllendirildi); oyulmuş cam Cibi Tumbler (1973), Hayalet Koltuk (1987, Tomu Katayanagi ile birlikte); ve Bortolo Başkanı (2014).

 

 

Boeri, kariyeri boyunca Arflex, Artemide, Rosenthal, Knoll, Magis, Venini, Fiam, Misawa Homes, Tre-P Tre-Piu, Tronconi ve Philips gibi en büyük İtalyan ve uluslararası markalardan bazılarıyla işbirliği yaptı. En ünlü mimari projeleri arasında, ilk olarak 1986 Trienali’nde sergilenen Yurtiçi Proje; La Maddalena adasındaki Bunker House (1967); Lago Maggiore yakınlarındaki Casa nel Bosco (1969); ve Milano’nun merkezindeki Üç Katlı Daire (2006).

 

Strip Serisi için Compasso d’Oro’yu kazanmanın yanı sıra Boeri, 2008’de Los Angeles İtalyan Kültür Enstitüsü’nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü; 2012’de ADI’nin onursal üyesi olarak aday gösterildi. Politecnico di Milano, UC Berkeley, UCLA ve İsviçre’deki Lugano Üniversitesi dahil olmak üzere birçok uluslararası kurum ve üniversitede çok sayıda saygın görevde bulundu. Çalışmaları Milano Triennale Tasarım Müzesi ve New York MoMA’da bulunabilir.

 

 

“Müthiş mimar ve tasarımcı” Cini Boeri’yi 96 yaşında kaybettik…

 

 

Editör: Jennifer Hahn

 

 

Bir dizi ikonik oturma tasarımı yaratan ve Cini Boeri Architetti’nin kurucusu olan İtalyan mimar ve tasarımcı Cini Boeri, 96 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

 

 

 

Cini Boeri, 9 Eylül Çarşamba günü, doğduğu ve tüm hayatı boyunca yaşadığı Milano’daki evinde öldü.

 

Boeri, kariyeri boyunca, aydınlatma markası Artemide ve mobilya üreticileri Knoll, Magis ve Arflex dahil olmak üzere İtalyan tasarımının en büyük isimlerinden bazılarıyla işbirliği yaptı.
Aralarında mimar Stefano Boeri’nin de bulunduğu üç oğlu tarafından hayatta kaldı.

 

Stefano Boeri, Dezeen’e “Annem Cini’de ulaşılamaz olduğunu düşündüğüm şey onun zarafeti, her hareketinde onu kaplayan bir tür doğal armağan” dedi.

 

 

“Cini, pop nesneleri ve mimarileri icat etti. Asla sıkıcı ve küstah ve aynı zamanda son derece zarif – Cini’nin nasıl yaratılacağını bildiği neredeyse imkansız bir karışım.”

 

 

 

Cini Boeri bir İtalyan mimar ve tasarımcıydı

 

 

Sektör figürleri, ona ve işine karşı sevgi ve saygıyı paylaşmak için sosyal medyaya gitti.

 

 

Tasarım yazarı Alice Rawsthorn, “İtalyan tasarım ve mimarisindeki en büyük öncü kadınlardan birine” saygı duruşunda bulunurken, MoMA küratörü Paola Antonelli tweet attı: “Milanlı zarafet ve şevkinin müthiş mimarı ve tasarımcısı Cini Boeri’ye elveda”.

 

 

 

Tek bir cam levha Hayalet Sandalyeyi oluşturur

 

 

Milano’nun belediye başkanı Beppe Sala, kentinin en sadık müşterilerinden birine saygılarını sunmak için Twitter’a gitti.

 

 

“Bugün, yaratıcılığı ve işlevselliği bir araya getirme yeteneğiyle dünya çapında tanınan, tasarımın öncüsü ve mimarı Cini Boeri’yi kaybettik” diye yazdı.

 

 

Küratör Hans Ulrich Obrist, Instagram’da Boeri’den sarı bir post-it notu paylaştı. Şöyle yazıyor: “Mimarinin neşe tasarlamasını istiyorum! Ona çok ihtiyacımız var. Deneyelim mi? Yapmaya hazırım.”

 

 

 

Casa Bunker, Sardinya’da kayalık bir uçurumun üzerinde yer almaktadır.

 

 

Mobilya çalışmalarının çoğu modülerdir ve bugün hala üretimde olup, tasarımlarının zamansız doğasını ve işlevselliğe olan kalıcı odağını kanıtlamaktadır.

 

 

Cini Boeri, tasarımlarının en tanınmışları olmasına rağmen, aynı zamanda eğitimli bir mimardı ve hem yurtiçi hem de yurtdışında konut projelerinin yanı sıra ofisler, mağazalar ve sergi tasarımlarını tamamladı.

 

Cini Boeri, ikinci dünya savaşından sonra öne çıkan ilk kadın İtalyan tasarımcılardan biriydi ve 2011 yılında Compasso d’Oro Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görüldü ve İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanına seçildi.

 

 

 

 

Villa Rotunda salyangoz şeklindedir

 

 

 

1924’te Maria Cristina Mariani Dameno doğdu, Milano’da büyüdü ve 1951’de Milano Politeknik’ten mimarlık derecesi ile mezun oldu.

 

 

Kısa bir süre İtalyan mimar Gio Ponti için staj yaptı ve 1963’te Cini Boeri Architetti’yi kurmak için kendi başına yola çıkmadan önce uzun yıllar tasarımcı Marco Zanuso ile işbirliği yaptı.

 

 

 

Casa nel bosco 1969 yılında inşa edilmiştir.

 

 

1960’larda, acımasız, uçurumun tepesindeki Casa Bunker ve çevredeki manzara ile bir diyalog yaratmak için tasarlanmış salyangoz şeklindeki Villa Rotonda dahil olmak üzere Sardunya’da çok sayıda tatil evini tamamladı.

 

 

Benzer şekilde, 1969’dan kalma Casa nel bosco, Lombardiya’da bir huş ağacı ormanında kuruldu ve parçalanmış mimarisi, çevredeki büyük ağaçları kesmek zorunda kalmamak için eklemlendi.
Boeri, İtalyan tasarım markalarıyla verimli işbirlikleri geliştirdi.

 

 

Kariyeri boyunca, Cini Boeri, 1967’den ve 1971’den Serpentone kanepeden monoblok köpük Bobo sandalye dahil olmak üzere en tanınmış tasarımlarından bazılarını yarattığı mobilya markası Arflex ile sık sık işbirliği yaptı.

 

 

Bu, istenen herhangi bir alana uyması için metre ile satın alınabilen bir akordeon gibi birbirine dizilmiş dikey poliüretan köpük panellerden oluşur.

 

 

 

Boeri, 1971’de Serpentone’u tasarladı

 

 

Bir yıl sonra bu fikir, büyük boyutlu köpük tuğlaların çeşitli mekansal konfigürasyonlar oluşturmak için Tetris karoları gibi bir araya getirildiği modüler oturma sistemi Şeritlerine dönüştü.

 

 

Tasarım ona Compasso d’Oro endüstriyel tasarım ödülünü kazandı ve Milano Trienali’nin kalıcı koleksiyonunda yer aldı.

 

 

 

 

 

Strips sistemi modülerdir

 

 

 

Cini Boeri, 1968’de Knoll tarafından satın alınan İtalyan tasarım firması Gavina’ya da katkıda bulundu ve uzun süredir devam eden başka bir işbirliğine öncülük etti.

 

 

Bu, iki dikdörtgen blok üzerinde yükselen 1978 Brigadier kanepesinin yanı sıra 1970’ler boyunca çeşitli showroom tasarımlarını doğurdu.

 

1987’de Fiam için tek bir camdan yarattığı Ghost sandalye de dahil olmak üzere hayatı boyunca önemli mobilya tasarımları üretmeye devam etti.

 

 

Stefano Boeri, “Tıpkı mobilya tasarım projelerinin minimalizminde sert veya pişman olan hiçbir şey olmadığı gibi, mimarisinin özciliğinden etkilenen veya elitist hiçbir şey yok” diyor.

 

 

“Tam tersine, Serpentone’un tıpkı Strips’deki gibi seri hali, isimlerinde bile mevcut olan eğlenceli bir modüler değeri ortaya koyarken, Ghost veya Villa Rotonda’nın kıvrımlı şekilleri rasyonalizmin estetik stilistik özelliklerinde ironik bir kırılma oluşturuyor.”

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Yaratıcılık biraz da mizaç işi, biraz da eğitim ve en çoğu da çalışma ve üretme. İşte bir tasarımcıda bütünleşmiş.

    ferda çetinkoz | 23 Eylül 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Ne Office Worksw Tıpkı ağaç yetiştirme sürecinin iyi bir toprak gerektirmesi gibi, kültür yetiştirme süreci de şehrin kolektif hatıralarının güçlü bir temelini gerektirir.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu