BURSA MERKEZ BANKASI BİNASI YIKILIYOR… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BURSA MERKEZ BANKASI BİNASI YIKILIYOR…
Share 28 Eylül 2020

Mimarisi Şevki Vanlı’ya ait olan, 1988 yılında Ulusal Mimarlık Yapı Dalı Ödülü olan, 1967 yapımı, Vanlı’nın çağdaş mimariye referans veren  özgün örneklerinden Merkez Bankası Bursa Şubesi’nin yıkımına maalesef  başlandı. Şevki Vanlı üstadı bir süre önce kaybetmiştik.  Yapılan bütün itirazlara, yapının tesciline rağmen yıkım sürüyor. Oysa güçlendirilebilirdi, yapı özgün konumuyla korunabilirdi.

 

 

 

 

 

Merkez Bankası: Şevki Vanlı ve Ersen Gömleksizoğlu’nun 1965’teki ulusal mimarlık yarışmasında birinci gelen projesine göre 1967 yılında inşa edilen bina, ana caddeden farklı girişleri olan banka ve konut birimlerinden oluşmaktadır. Ayrıca binanın üst katında sosyal mekanlar bulunmaktadır. Betonarme olarak inşa edilen binanın cephesi, Uluslar arası stilin katı geometrisinden oldukça farklı olarak, dolulukların ve boşlukların karışık dengesi nedeniyle zengin bir plastik yapıya sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

1988 / I. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri  Yapı Dalı Başarı Ödülü verilmişti

 

 

Şevki Vanlı, Ersen Gömleksizoğlu bu ödül verilirken Jüri değerlendirmesi şu şekildeydi:

 

 

“Kurumumuzun benimsediği çevre kaygısını yapılarının mimari değerleriyle çağdaş kültüre yansıtan; plastik değerlerle yapı mantığını insan değerine de özen göstererek uzlaştıran; araştırmacı bir tutumu günlük modalara kapılmadan sürdüren; dolayısıyla zaman içinde kıymetini yitirmeyen; yapı sanatına hâlâ örnek olan, kişilik sahibi olma ilkesine uygun azami özelliklerinden ötürü BURSA MERKEZ BANKASI binasından dolayı Mimar Şevki Vanlı ve Ersen Gömleksizoğlu’na” verilmesi kararlaştırılmıştı.

 

 

 

Döneminde yapı bitirildikten sonra Asma Kattan banka bekleme ve çalışma bölümlerine bakış…

 

 

 

Merkez Bankası Bursa Şubesi Zemin Kat Planı

 

 

 

 

İlk yapıldığı yılda bankanın dış görünüşü

 

 

 

4 Yorum
 1. Hiç tescil, modern eser falan dinledikleri yok. Üstelik bunlar koruma kurulunun ilgisi dahilinde değil. Modern eserleri korumak diye bir dertleri yok kurulların. Tam hanlar bölgesi, bu yapıyı yıkıp ne konduracaksın acaba?

  Serkan Yücel | 28 Eylül 2020

 2. Yazık diyorum, başka söze gerek yok.

  nergis aydın | 28 Eylül 2020

 3. Adım adım sona doğru, şehirler geçmişiyle bağlarını kopara kopara başka bir şeye dönüşüyor.

  Sümer Özgül | 28 Eylül 2020

 4. Bu yıkımların son bulması ancak bu zihniyetin gitmesiyle mümkün olur. Çok cüretliler görüldüğü gibi.

  cemil arıkan | 1 Ekim 2020


Yorum yazmak için


Yaren ÇOLAK     İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Bakırköy Meydanı, Salacak kıyıları ve Taksim Meydanı’nda uygulanacak projelerin halk tarafından belirlenmesi için başlattığı oylamanın yankıları sürüyor. ‘Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’ için ilk üçe giren tasarımlar için oylama 12 Kasım’da tamamlanacak. Ancak hazırlanan projelere itiraz eden de var, bunu olumlu bulan da. “Meydan, ağaçların altına gömülmüş” diyen […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu