KADIKÖY MEYDANI KENTSEL TASARIM YARIŞMASI / Arif ATILGAN |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
KADIKÖY MEYDANI KENTSEL TASARIM YARIŞMASI / Arif ATILGAN
Share 22 Ağustos 2020

Arif ATILGAN 

 

 

Kadıköylüler, bu yarışmayla ilgili düşüncelerimi merak ediyorlarmış.. Yarışmayı düzenleyenler, kamusal mekânları kentlinin görüşlerini alarak oluşturduklarını yazmışlar.. Ben de görüşümü yazıyorum.

 

 

 

Proje Yarışması Alanı

 

 

Jüri ve Raportör listesinde İBB Başkanı ile Kadıköy Belediye Başkanını ismen tanıyorum. Onların dışında hiç birini tanımıyorum. Bir kişi hariç.. 2013 yılında Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi Yarışması’nda da bu kişi vardı. Sanırım yarışmanın organizasyonunu yapmıştı. O yarışmanın bir işe yaradığını duymadım.

 

Yarışma Alanı 2012 yılındaki İBB’nin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının güney ucudur.

 

 

 

 

 

2012 Yılının Haydarpaşa Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı

 

 

 

Haydarpaşa’ya bulaşılmamış. İBB’nin cesaretle Haydarpaşa Garını, Limanını ve Alanını Yarışma Alanına sokmasını beklerdim.

 

 

 

Yeldeğirmeni Sahili 1900’lü yıllarda plaj konumundadır. 1947 yılında Kadıköy-Üsküdar tramvayı için iki ray hattı kadar doldurulmuştur. 1970’li yıllarda ise dolgu alanı şimdiki ölçüsüne getirilmiştir. Bugün burada toplu ulaşım araçlarının son durağı bulunmaktadır. Meydan araçlardan temizlenmeli midir? Temizlenmemeli midir? Yarışma Şartnamesinde, bu konu cesaretli bir şekilde vurgulanmalıydı. 2014 yılındaki İBB bile bu konuda cesaretli davranmış ve alanı yeşil yapmış. Bu alanın bitki örtüsü de özel olarak düşünülmelidir.

 

 

 

Bana göre toplu ulaşım araçları Söğütlüçeşme Meydanına alınmalıdır. Söğütlüçeşme’den Kadıköy’e ise İbrahimağa’dan, Behiç Bey Sokağından ve belki Üsküdar-Haremden dolaşıp gelen tramvay ring seferleri düşünülmelidir.

 

 

 

2014 Yılının Planı

 

 

Şartnamedeki önemli bir yanlış ise 1925-1927 yıllarında yapılmış olan Kadıköy’ün tarihi Hal Binasından bahsedilmemesidir. Buna karşın binanın içindeki İBB Şehir Tiyatroları Haldun Taner Sahnesi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarından bahsedilmiştir. Sanki bina tiyatro ve konservatuar olarak inşa edilmiş gibi.. Hâlbuki Haldun Taner Şehir Tiyatrosu Hal Binasının avlusunda bir gecekondudur. Oradan kaldırılmalıdır. Devlet Konservatuarı ise bu binada olamaz. Olmasının sebebi öğretmenlerinin gidiş-geliş kolaylığı açısından bu noktayı istemelerindendir. Tiyatro, Yeldeğirmeni’ndeki tarihi Özen Sinemasına aktarılmalı, Konservatuar ise İstanbul Üniversitesinin kampusuna.. Hal Binası restore edilip, Kadıköylüler için yeni bir fonksiyonla işlevlendirilmelidir.

 

Tarihi Hal Binası ve Tarihi Kayık İskelesi

 

 

Başöğretmen Atatürk Heykelinin bulunduğu meydana gelirsek.. Bahsedilmemiş bile.. Anlamlı.. Yarışmacılar isterse heykelin de meydanın da yerini değiştirme ve hatta kaldırma seçeneğine sahipler. Buradaki heykel 1989 yılında heykeltıraş Haluk Tezonar tarafından yapılmış. Meydanla birlikte açılmış.. Alanda panayırlar kurulmasının önüne geçilmeli, meydan deniz kıyısıyla birlikte etüt edilmelidir. Önceki İBB yönetimi tarafından yok edilen tarihi Kayık İskelesinden de haberdar olunmadığı anlaşılıyor. Yeniden yapılmalı, Kadıköylülerin hafızasındaki yerini korumalıdır.

 

 

 

Başöğretmen Atatürk Heykeli

 

Kadıköy Parkı.. 1900’lerden itibaren denizden doldurulan alandadır ve artık yok olma mertebesindedir. Park 1930’lu yıllarda Kaymakam İhsan Kazak tarafından yapılmış. Tekrar düzenlenmeli ve oraya Onun adı konmalıdır. 100 yıl önce plaj olan arkadaki caddeye de o zamanki adı olan Kumluk Plajı adı verilmelidir. Kent Hafızası, geçmişinde yer almış isimlerle canlı tutulur.

 

 

Kadıköy Parkı

 

 

İSKİ’ye ait dolgu alanı.. Bugün otopark olarak kullanılan alana cami planlanmıştır. Şartnamede İBB’nin fikri belirtilmelidir. Plan korunsun mu? Korunmasın mı? Şartnamedeki ‘…zaman içerisinde ortak yarar temelinde kurumlar arası GÖRÜŞMELER neticesinde gerekli MÜDAHALELERİN yapılabileceği varsayılan bölgeler olarak değerlendirilmiştir.’ Ne demektir? Yarışmacılar imayla değil açıklıkla yönlendirilmelidir.

 

 

 

Şehir Tiyatrosu, Konservatuar, Et-Balık Kurumu ile Kıyı Emniyeti Kılavuz İstasyonu şartnamede yer almışlar. Tarihi Hal Binası, Kayık İskelesi, Başöğretmen Atatürk Heykeli ve Meydanı bilinememiş bile.

 

Proje Yarışma Alanı

 

 

Jüriye de değineyim. Yarışma esas olarak Şehir Planı yarışmasıdır. Biraz da peyzaj.. Asli Jüri üyelerinde 3 Mimar, 1Şehir Plancısı, 1 Peyzaj Mimarı var. Ben Mimarım ama olaya tarafsız bakıyorum. Bence 3 Şehir Plancısı, 1 Peyzaj Mimarı, 1 Mimar olmalıydı. 

 

 

Bu yarışma, ileride Haydarpaşa Garı ve Sahası ile İSKİ’ye ait Dolgu Alanı için yapılacak yarışmalara altlık gibi görünüyor.

 

 

Yarışmayı organize edenler ilgi alanımın dışındadır. Yarışmacılara bir yararım olursa ne mutlu bana.

 

 

ARİF ATILGAN arifatilganKENT ve İNSAN AĞUSTOS 2020

11 Yorum
 1. Daha önce Kadıköy Haydarpaşa Salacak sahili dahil büyük bir yarışma yapılmıştı. Ama hiç biri uygulanmadı. Şimdi bu yarışmanını sonucu uygulanabilir mi bilmiyorum.

  Ferhat Yücel | 23 Ağustos 2020

 2. Haklısınız, bizler de Haydarpaşa Projesine karşı çıkarken o yarışmayı örnek göstermiştik. Kadıköy’den Üsküdara kadar yeşil alan vardı o projede. Üstelik anımsadığım kadarıyla bütün yarışmacıların projelerinde.

  Arif Atılgan | 24 Ağustos 2020

 3. İBB’nin açmış olduğu meydan vb tasarım yarışmalarında yer görme zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Şartname
  9- Yer Görme
  Bu yarışmada yer görmek zorunlu değildir.

  Her halde tasarımcıların çevrenin etkisinde kalmaması için olsa gerek!

  ümit kazım SANDIKCI | 25 Ağustos 2020

 4. Ben üst üste İBB nin açtığı yarışmaların, yeni dönem bir belediye idaresi açısından daha demokratik, kentli katılım modelleri de yaratacak cinsten olmasını beklerdim. Başlangıçta yapılanlar ve şimdi gösterilecek özen çok önemlidir. Nasıl başlarsanız öyle gider.
  Bu denli “acele” yapılması şart değil. Bu yarışmaları hazırlayan ekiplerin çabasını küçümsemiyorum elbette, gayretler var, pandemi koşullarında zoom la ön toplantılar yapıldı elbette. Ama yeterli değil.

  Şöyle ki: Birincisi, siz AKP döneminden sonra bu kente üsteilk yarışma projesi ile meydan-kamusal alan yapacaksanız, BÜYÜK BİR FARK yaratmalısınız. Kadıköy’de bu yarışma gibi bir konu varsa, Kadıköy’e dair söz söylemiş kim varsa dinlemiş olmalısınız. Dinlediniz mi ? (Kadıköy sivil toplum kuruluşları, Kadıköy üzerine yazan düşünenler mesela, Arif bey mesela,…)

  İkincisi, Yarışmanın sınırları ve dokunulmaz alanlar ve kurallar mesela. Yarışmanın sınırları Haydarpaşa istasyonunda bazı binaların sınırından, kıyısından geçiyor, kıyı bandını alıyor Haydarpaşa binası önündeki iskeleyle olan meydanı almıyor falan. O kısımların projesi bitti mi, entegrasyon nasıl olacak, o zaman bitmiş ve olmuş kabul ediyorsanız bir veri olarak bakanlığın yaptığı projeyi koyun şartnameye, buna göre ağlayın değin mesela. Sonra eski evlendirme dairesi bölgesine dolgu alan üzerine yapılan cami örneğin. Yok o daha önce kararlaştırılmış, cami olanı olarak imarı çıkmış…

  İşte başta söylediğim, İBB nin sıkı bir duruşu, tam bir farkı, gerçek bir demokratik yapılanma yaratma isteği olmaz ise, ortaya böyle arada-derede şartnameler çıkıyor.

  Üzerinde bu denli tartışma olabilen bir yarışma ise ne yazık ki, uygulama şansını, kamuoyundan alabileceği desteği baştan yitiriyor.

  Ferhat Yücel’in sorusu bu anlamda önemli. Ümit arkadaşım da çok doğru, mizah dolu bir soru sormuş “yer görme zorunlu değil, tasarımcılar çevre etkisinde kalmasın diye mi?” diye. Arif hocam, geçmiş yarışmaları da tüm Kadıköy gelişmeleri ile birlikte izliyor tabi. Bu yarışmanın jürisinde, danışma kurulunda olmayışı ne büyük eksiklik.

  Sonucu ve projeleri bekliyoruz…

  Hasan Kıvırcık | 25 Ağustos 2020

 5. Ben proje yarışmasının yine Haydarpaşa-Üsküdar’a kadar bağlantılı olmasını, gerçek manada kapsamlı olmasını dilerdim. Aslında bu tarz projelerde önce master planlar sonra diyelim Kadıköy meydan, Haydarpaşa önü, Liman- Harem, Harem-Üsküdar gibi alt bölümlerinin master projeye bağlantılı yapılması doğru olurdu. Böylece kentin bir imar anayasası meydana getirilebilirdi. Şimdiki yarışmaların kapsamı biraz sıkıntılı bence.

  coşkun kılıç | 27 Ağustos 2020

 6. Yeni yönetimden umutluyum ama yine eksik var, yorumları okudum. Niye daha özenli olunmuyor? Arif bey gibi Kadıköy bilgisi ile donatılmış insanlara neden danışılmıyor?

  alev küçükkaya | 29 Ağustos 2020

 7. ben yine de çok şey bekliyorum bu yarışmadan. yeni yönetim elde ettiği yarışmaları yapacak mı, kenarda tutup yarışmanın ruhu ve zamanının geçmesini mi bekleyecek? bu önemli.

  demir atakan | 31 Ağustos 2020

 8. Benim beklentim sınırlı, çok şey değil en azından bir adım belki atılabilir. Yarışma kapsamındaki eksikler, jürinin kuruluşu yarışmayı bir miktar topallatıyor.

  Barış Özlüce | 4 Eylül 2020

 9. Kadıköy İstanbul için çok mühim bir merkez. Haritası çizilen yerle sınırlı tek dereceli bir yarışma bana kalırsa eksik olur.

  İsmail Yıldız | 7 Eylül 2020

 10. Yarışmanın amacı sanki başka. Bu konuda bir yazı daha yazacağım herhalde.

  Arif Atılgan | 10 Eylül 2020

 11. Kadıköy meydan projesi iskinin arıtma tessini yanındaki otoparkı yeraltı otoparkı yapılıp üst kısmına da İ E T T OTOBÜSLERİNİ SON DURAĞI OLARAK YAPILMASİ SARİ DOLMUŞLARİDA MODA TRANVAYIN SON DURAGI OLAN YERE TOLAN MASI MİNİBÜSLERİDE İSKELEYE SADECE RİNĞ YAPACAKLAR OZAMAN DURAKLARIN OLDYGU YERİ MEYDAN OLARAK DÜZENLENMESI GAZETE BAYILERI ATMLER GAZETE BAYİİLERİ BÜFELER BÜYÜKŞEHİRİN 153 DANIŞMA KABİNİ SIMITÇİLER ÇİÇEKÇILER YENİDEN ĎÜZENLENEN ALANLARIN DİMIŞINA ÇIKAMAMASI BELTUR OLARAK TEMIZ HİJYEN HALKA UGUN FİYATLARLA HİZMET VERMELERİ ISRARLA İSTİYORUM .

  Altay Kaya | 13 Ekim 2020


Yorum yazmak için


Yaren ÇOLAK     İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Bakırköy Meydanı, Salacak kıyıları ve Taksim Meydanı’nda uygulanacak projelerin halk tarafından belirlenmesi için başlattığı oylamanın yankıları sürüyor. ‘Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’ için ilk üçe giren tasarımlar için oylama 12 Kasım’da tamamlanacak. Ancak hazırlanan projelere itiraz eden de var, bunu olumlu bulan da. “Meydan, ağaçların altına gömülmüş” diyen […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu