Henry Madden Kütüphanesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Henry Madden Kütüphanesi
Share 17 Ağustos 2020

Tasarım: AC Martin ve Hillier Architecture

 

AC Martin, Hillier Architecture ile birlikte California’nın Central Valley’indeki en büyük cilt koleksiyonuna ev sahipliği yapan FresnoState Üniversitesi’ndeki yeni kütüphaneyi tasarladı. Yeni tasarım, hızla genişleyen koleksiyonları için mevcut kütüphanenin sınırlı kapasitesine yenilikçi çözümler sağladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Madden Kütüphanesi’nin 283.000 metrekarelik bir ekini ve 80.000 metrekarelik yenilemesini içeren proje, AC Martin, Hillier Architecture ve CSU Fresno’nun ortak bir çabasıydı. Ekip, çevredeki topluluktan öğrencileri ve sakinleri bir araya getirecek bir bina olan “geleceğin kütüphanesini” oluşturmak için kolektif uzmanlıklarını birleştirdi.

 

 

 

Yeni Henry Madden Kütüphanesi öğrenciler, öğretim üyeleri ve Fresno topluluğu için bir öğrenme deneyiminden daha fazlasını sağlar; çeşitli özel alanlar içeren bir destinasyondur. Böyle bir alan, girişte güçlü bir dış görüntü oluşturan ve kütüphanenin organizasyon kaynağını tanımlayan büyük yarı saydam heykeldir. Diğer özellikler arasında, ikinci katta bir Starbucks ve Üniversite idari ofislerine bitişik yeşil çatılı bir çatı terası bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kütüphane öncelikle açık kat planlarına sahiptir, ancak müşterilerin sessizce okumak ve ders çalışmak için geri çekilebilecekleri ve büyük merdivenlerde yerleşik oturma yerleri dahil olmak üzere çeşitli oturma alanları içerir.

 

 

 

Barış Bahçesi’nin bitişiğindeki merkez kampüste yer alan kütüphanenin benzersiz bir özelliği, bahçenin güzel bir görüntüsünü sağlarken binaya bol miktarda ışık sağlayan kuzey cephesindeki tamamen şeffaf cephesidir. Doğal gün ışığının yoğun kullanımı, doğal havalandırma ve inşaat sırasında geri dönüştürülmüş ürünlerin kullanımı, oldukça sürdürülebilir bir bina ile sonuçlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AC Martin ve Hillier Architecture’daki kütüphane uzmanları, “geleceğin kütüphanesi” nin geleneksel kütüphane işlevlerinin yerine geçmek yerine iyileştirmek için teknolojiyi kullanması gerektiğini anladılar.

 

 

 

Yeni kütüphanede kullanılan teknolojik yenilik, kütüphanecilere daha verimli bir sistem oluşturmada yardımcı olur ve kullanıcıların kaynakları daha etkin kullanmalarına yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teknolojik yenilikler arasında kitap izleme için gömülü mikroçipler, araştırma sürecini basitleştirmek için gelişmiş kataloglama veritabanları ve kütüphanenin sürekli genişleyen cilt koleksiyonu için daha fazla alan yaratan kompakt taşınabilir yığınlar bulunur.

 

 

Yeni kütüphane, Üniversite ve çevresindeki Fresno topluluğu için güçlü bir kaynaktır. Kampüs planına bilgi veren ve Fresno California Eyalet Üniversitesi’nin geleceğini şekillendiren önemli bir dönüm noktasıdır. Son teknoloji ile geleneksel kütüphane değerlerinin birleşimi, gelecek yüzyılda kütüphane tasarımını yeniden tanımlama potansiyeline sahip bir tesisle sonuçlandı.

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

Mimarlar: AC Martin + Hillier Mimarlık
Yer: Fresno, Amerika Birleşik Devletleri
Yıl: 2011
Tür: Eğitim
Fotoğraflar: AC Martin

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com


Yorum yazmak için


Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri’nde, Troya Müzesi, Odunpazarı Modern Müzesi ve Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org