TARİHSEL OLANDA DÖNÜŞÜM… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TARİHSEL OLANDA DÖNÜŞÜM…
Share 9 Temmuz 2020

Tasarım: The Design Institute of Landscape and Architecture China Academy of Art

Xiangyuxiangyuan Konaklama Birimi

 

 

 

 

PANSİYON

 

 

*Yer:XIAMEN, ÇİN
• Mimarlar: Peyzaj ve Mimari Tasarım Enstitüsü Çin Sanat Akademisi
• Alan: 1200 m²
• Yıl: 2019
• Fotoğraflar: Mimarinin Performansı
• Üreticiler: 乐 翰 照明, 凯瑟柏 悦, 西 顿 照明

 

 

 

 

 

 

 

Yol seviyesinden evler…

 

 

 

Başlangıç: Bu proje, Xiamen’deki Xiang’an Bölgesinin Huolongguo (pitaya) Köyünde yer alıyor ve farklı zamanlarda 3 atadan beri gelen ev  2 yeni binadan oluşuyor. 30’lardan 70’lere ve geçen yüzyılın 70’lerine kadar farklı zamanlarda inşa edilen atalar için hem dış hem de iç mekân yenileme çalışmaları gerekiyor ve yeni binaların iç tasarıma ihtiyacı var.

 

 

 

 

 

Köken: Çalışma, çocukluk anılarının çoğalmasına odaklanmalı ve unsurlar şunları içermelidir: Büyükannenin saçak altında beklentisi, ilkbaharda fırtına, yaz aylarında ateş böcekleri, sonbaharda gün batımı, kışın bitki manzaralarını soldurma, su birikintisinde yakalama, dört meyve çorbası, zongzi sarma, festivaller sırasında bir Gaojia draması veya açık hava filmi, akşam yemeğinden sonra yıldızlı gecenin serinliğinin tadını çıkaran ve yaşlıların anlattığı eski hikayeleri dinleyen bir tabure beklenmektedir…

 

 

 

 

 

Evlere çatı üstünden bakış…

 

 

 

 

 

Sorunlar: Eski binaların çoğunda olduğu gibi eski şerit taşlarla, çarpık toprak ve ahşap yapılarla inşa edilen ataların iki evinin farklı pozisyonlarında çökmeler meydana geldi. İlginç ve çökmelerin farklı bölümlerde meydana geldiği tasarım yansıması için büyük alan bırakıyor. En yeni eski bina, Minnan (Güney Fujian) geleneğinin şerit taşlarıyla inşa edilmiştir. Bu yapıların ayakta durmaları için ve sadece sabitlemeye ihtiyaç vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yansıma: Tasarımcı Güney Fujian’da büyüdü ve yerel kültür ve inançlara aşina. Eski yaşamı onarmak, çağdaş yaşam tarzları değiştikçe binayı güncel hale getirecek ve farklı koşullara farklı önlemlerle davranılması tavsiye edilmektedir: stil çarpışmaları oluşturmak ve kalan parçaları güçlendirmek ve aracılık etmek için çökmüş parçaları modern stillerle yeniden inşa etmek. Nispeten yeni ataların evi için, istenen sonuçları elde etmek için alan iyileştirme ve lamba sonrası implantasyon yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Çözüm: 1 Nolu Binanın çökme pozisyonu, ilk giriş holü ve atriyumun batı tarafındaki kanat odasıdır. Dış duvarın batı tarafındaki köşe taşı düzensizdir. Eski bina ile görsel olarak çarpışmak için çökme yerine beyaz duvarlı küçük bir bina implant edilerek tasarlanmıştır ve pencereler geometrik kurallara göre konumlandırılarak  ve yıldızlara bakmak için çatı balkonuna bir merdiven eklenmiştir.

 

 

 

Orijinal bina iç kol kutusunun çelik yapısı ile işlenir ve yeni duvar ile eski duvar arasındaki diyalog, kompozisyon ve yapının ustaca işlenmesi ile oluşturulur;

 

 

 

 

 

 

 

2 nolu bina mutfağın ilk giriş salonunda ve ilk yarısında yıkılmıştır. Orijinal ahşap yapı çökmek üzeredir ve hala duran bir kapı vardır. Ortadaki iki kanat odası da yıkılmış ve ortada bir inek yetiştirilmiştir. Binanın köydeki aktif hattın kesişim noktasında olduğu göz önüne alındığında, orijinal ahşap yapıyı desteklemek için giriş salonunda ve sağ kanat odasında çelik bir yapı çerçevesi tasarlanır ve dış camın arttırılmasını göstermek için büyük cam kullanılır.  Geçirgenlik ve mahalle ile ilişkisini geliştirmek. Atriyum ve verandanın iki kanatlı odası, Bina No. 1 ile aynı basit ve net bir şekilde tedavi edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

3 Nolu Bina, şerit taşlar ve büyük levhalar ile inşa edilmiştir ve iç çelik yapı, orijinal hissi korumak için kısmi işlem ve onarım tasarımında benimsenmiştir. Taş evde aydınlatma eksikliği nedeniyle, ev hissi elde etmek için dahili aydınlatma geliştirme yöntemi benimsenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üç eski binanın iç tasarımı, tema olarak Güney Fujian bölgesinde miras alınan geleneği alır ve halk kültürünün mirasını ve kombinasyonunu geliştirmek için sırasıyla ağaç binalar için temalar olarak ahşap, taş ve porselen yerleştirilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

1 Yorum
  1. iki küçük ev gibi duruyor ama bakın birleştirip güzel bir etüdle nelere dönüşüyor…

    feride akçiçek | 14 Temmuz 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org