MEKSİKA PASİFİK KIYISINDA MANZARA EVİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MEKSİKA PASİFİK KIYISINDA MANZARA EVİ…
Share 17 Temmuz 2020

Tasarım: BAAQ

BAAQ, Pasifik Okyanusu manzaralarından yararlanmak için sahil evini dörde ayırdı

Editör: Tom Ravenscroft

Meksika stüdyosu BAAQ, Oaxaca sahilindeki Casa Naila tatil evini, çapraz şekilli bir veranda etrafında dört blok halinde düzenledi, böylece tüm odalar deniz manzarasına birden fazla yönde bakacak.

 

 

 

Oaxaca bölgesinden geleneksel bir şarkının adını taşıyan Casa Naila, tatil evine çok sayıda deniz manzarası sunan Meksika sahilinden Pasifik Okyanusu’na uzanan küçük bir yarımada üzerinde bulunan Puertecito köyünde yer almaktadır.

 

 

Bu yer, hem evin formu hem de yapıldığı malzemeler için itici güçtü.

 

 

 

 

 

 

BAAQ kurucu ortağı Alfonso Quiñones, “Mimari sayesinde, sakinlerin bu güçlü ve eşsiz sahili, evi eşit derecede güçlü ama basit ve zarif hale getirmek için doğal unsurlar olarak kullanarak deneyimlemelerine izin vermek istedik.”

 

 

Dezeen, “Geleneksel bir şarkının adını taşıyan Casa Naila, Oaxaca’nın kırsal mimarisinden malzemeler kullanarak sahilde doğal ve sosyal düzene saygı duyarak nasıl yaşayacağına dair yeni olasılıkları araştıran Oaxaca’yı onurlandırıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

BAAQ, evi, açık hava odası olarak kullanılmak üzere tasarlanmış çapraz şekilli merkezi bir verandayı çevreleyen dört cilde bölmüştür.

 

 

 

Açık alanda bir dizi teras ve bahçe ile yüzme havuzu bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Quiñones, “İki okyanus kıyısı manzarasına sahip olduğumuzdan, çapraz şekilli bir veranda gerçekten verimli çalışan bir plandı ve alanı görsel olarak daha erişilebilir hale getirmeye uyguntu.” “Ayrıca, sosyal aktivitelerin çoğunun çoğunlukla açık alana tahsis edilmesine yardımcı oldu.”

 

 

“Hacimlerin açısı ve ayrılması, herhangi bir odadan okyanus manzarasına izin verir ve basitken, şema kaya ve plaj manzarası arasında resmi bir entegrasyon sağlar.”

 

 

 

 

 

 

Zemin katta, plajın hemen yanında yer alan iki cilt, açık bir terasa bölünmüş bir mutfak ve yemek odası içermektedir. Bir stüdyo ve ana yatak odası diğer iki bloğun alt katındadır.

 

 

Yemek odasının dışındaki tüm bloklar, bir üst kata sahip olup, kombine dört yatak odası daha içermektedir.

 

 

 

 

 

 

Tüm tatil evi, bloğun yapısal duvarlarını inşa etmek için kullanılan açık beton ile beton bir kaide üzerine inşa edilmiştir. Bu, palmiye ağaçlarından yapılmış panellerle kaplı ahşap bir yapı ile birleştirildi.

 

 

Geçirgen palmiye panelleri, camlı pencerelere ihtiyaç duymadan odaların doğal ışık alabileceği ve çapraz havalandırılabileceği anlamına gelir.

 

 

 

 

 

 

 

Quiñones, “Gayri resmi plaj kulübelerinde geleneksel olarak kullanılan bir teknik olan palmiye kemiği derisi, yerel inşaat tekniklerinin çağdaş bir yorumunu sağlayacak şekilde uyarlandı.”

 

 

“Kullanımı şeffaflık, geçirgenlik ve çapraz havalandırmaya olanak tanıyan pencerelere ihtiyaç duymadan dışarıya bakmaktadır. Kil ve toprak ile yapılan zeminler konuklara termal konfor sağlar ve iç mekânlara doğal bir görünüm ve tazelik verir.”

 

 

 

 

 

 

Casa Naila, herhangi bir çevre çiti ile plaja ayrılmamıştı ve avlu alanı doğrudan plaja açılıyor, böylece ev topluluktan soyutlanmış hissetmiyor.

 

 

Quiñones, “Müstakil ev, yerel ailelerin günü geçirmek istedikleri popüler bir plajda oturuyor ve bu nedenle sitenin bir parçası hissettirmek önemliydi.” dedi.

 

 

Diyerek şöyle devam etti: “Strateji, hem sakinlerin plaja doğrudan temas etmesine izin verirken, plaja gelen ziyaretçilerin, havuz sahiplerini veya teraslarını kullanmalarını memnuniyetle karşıladı, bu da periyodik olarak sahiplerinin memnuniyeti için oluyor.”

 

 

 

 

 

 

Quiñones, tatil evinin, sahiplerini sahil kenarındaki siteyle birleştirme amacına ulaştığına inanmaktadır.

 

“Sonuçta sonuç, mimarinin en asil amaçlarından birini gerçekleştiren bir alandır: sakin ile site arasında çok memnun olduğumuzu hissettirmek.”

 

 

 

 

 

 

Yakın zamanda tamamlanan diğer Meksika tatil evleri arasında, sahil kasabası Zihuatanejo’da Zozaya Arquitectos tarafından tasarlanan ve Pasifik Okyanusu’na doğru dik bir yokuştan inen bir ev ve sayulita’nın sörf köyünde ağaçlar, gezegenler ve eğrelti otları arasında yer alan ve aynı zamanda Pasifik Okyanusu.

 

 

 

Fotoğraf:  Edmund Sumner.

 

________________________________________
Proje kredileri:
Mimar: BAAQ / J Alfonso Quiñones
Takım: Inca Hernández, Itzae Carrasco, Ainhoa Jimenez, Alfonso Sodi, Liliana Tamayo
İnşaat: Mario Conde
Yapısal tasarım: Alfonso Sodi

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

1 Yorum
  1. güzel bir soyutlama

    taki süleymanoğlu | 19 Temmuz 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org