İstanbul Gelişim Üniversitesi Diploma Projesi / Burak Kaan YILMAZSOY |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İstanbul Gelişim Üniversitesi Diploma Projesi / Burak Kaan YILMAZSOY
Share 20 Temmuz 2020

İstanbul Gelişim Üniversitesi Diploma Projesi kapsamında Mimarlık Türkçe Bölüm Başkan Yardımcısı Burak Kaan Yılmazsoy öncülüğünde yürütülen B Şubesi Grubunun projeleri ve değerlendirme paylaşımları bulunmaktadır,

 

 

 

Ayrıca jüri süreçlerinde desteklerini esirgemeyen;

 

 

 

Ayşe Öztürk (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi)

Yılmaz Değer (Mimar Sinan Üniversitesi)

Sinan Logie (İstanbul Bilgi Üniversitesi)

Mine Çiçek (Şehirci/Mimar _ İTÜ)

 

ve ara değerlendirme ve sunumlarıyla destekleriyle zenginlik katan,

 

Pınar Kırkık Aydemir (Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi – Bölüm Başkanı)

Cihan Özkan (Trakya Üniversitesi)

 

 

hocalarımıza da sonsuz teşekkürlerimizi iletiriz,

 

 

Mimari Tasarım VI (ARC 420) projesi, bitirme projesi kapsamında, öğretim planlarında yer alan derslerde edinilen bilgilerin sistematik bir şekilde kullanılmasını sağlayan, bilimsel bir yöntemle, çeşitli kaynaklardan yararlanılarak yapılan, öğrencinin TASARIM yeteneğini ölçen ve bu yeteneği belgeleyen, öğrencinin TEK BAŞINA hazırladığı ve grup hocası tarafından yürütülen tasarım süreci ile elde edilen bir proje çalışmasıdır.

 

 

Bitirme çalışmasının amacı, hem Mimarlık Bölümü’ndeki eğitim ve öğretimin bütününü oluşturan tüm disiplin alanlarında öğrencinin gerekli bilgi ve gelişime sahip olduğunu ve istenen mesleki düzeye ulaştığını kanıtlayan bir çalışmanın ortaya koyulması, yapılacak eleştiriler yolu ile öğrencinin bu aşamada da mesleki gelişmesinin sağlanmasıdır.

 

 

Bitirme çalışması, belirli sınırlar içinde, süreç ve analiz çalışmalarının değerlendirilmesini içermekle birlikte, sonucu mimari ürüne yönelmiş bir proje çalışması olmalıdır. Bu kapsamda öğrencinin TASARLAMA SÜRECİNİN izlenmesi ve süreç içerisinde mimarlıkla ilişkili diğer disiplinleri kullanıp kullanamadığının denetlenmesi esasına dayanır. Bitirme çalışması sonucunda sağlanması gereken öğrenme kazanımları şunlar olmalıdır:

 

 

 • Çağdaş gelişmelerin farkında olmak ve bunların ortaya koyduğu sorunları yorumlayarak öneri sunabilme refleksi kazanmak,
 • Bütünsel düşünebilmek, detayların yanı sıra bilgilerde ve düşüncelerde bütünü görebilmek,
 • Mimari tasarım süreci, kuram ve yöntemleri, mimari anlatım, yapı elemanları, malzemeleri, yapı fiziği ile koruma alanlarında yeterli bilgilere sahip olmak ve bu bilgileri mimarlık uygulamalarında kullanabilmek,
 • Mimarlığın uygulamaya ilişkin ve kuramsal bilgi kaynaklarını yeterince tanımak ve kullanabilmek, yanı sıra fiziksel ve sosyal çevreye duyarlı tasarım yapabilecek mesleki yetkinliği kazanmak olmalıdır.

 

 

Bu kapsamda İstanbul Gelişim Üniversitesinde yürütülen Bitirme Projesi konusu 2019-2020 Bahar Dönemi konusu “KENT OTELİ / 4 YILDIZ” verilmiş olup, çalışma alanı olarak İstanbul ili Avcılar ilçesi sınırları içinde belirtilen ve haritaları verilen yerde yer almaktadır.

 

 

ÇALIŞMA KONUSU:

 

 

Çalışma alanı, kent içindeki konumu, yakın çevresinde konut ve iş merkezleri, hastane gibi devlet sağlık hizmeti binaları ile trafik sorununa da girmesi istenmiştir.

 

 

 

Göç ve afet sonrası barınma ve acil konaklama sorununa çözüm üretilmesi, kısa süreli zaman geçirilen bir terminal/durak ve ayrıca uzun süreli konaklamaya olanak sağlayacak bir yaklaşım geliştirilmeside beklenmiştir.

 

 

 

İHTİYAÇ PROGRAMI

 

 

Önerilen tüm çözümlerde, doğal çevrenin korunmasına ve evrensel tasarıma elverişli önerilerin getirilmesine dikkat edilmesi beklenmiştir.

 

 

 

Geliştirilen kavramsal yaklaşım ve senaryo dâhilinde, ihtiyaç programında belirtilen tüm işlevler vaziyet planına yansıtılması istenmiştir. Rekreasyon alanları ve peyzaj düzenlemeleri öğrencinin senaryosuna paralel geliştirilmiştir.

 

 

 

Verilen ihtiyaç programı öğrenci tarafından oluşturulan senaryo gereği geliştirilmesi beklenmiştir. Islak hacimler, açık-kapalı otopark ve sirkülasyon alanları gereken noktalarda ihtiyaca göre tasarlanması hedeflenmiştir

 

 

 

Değerlendirme ölçütlerinde

 

 

 

1 Kentsel bağlam

2 Projenin ana fikri ve çözüme varıştaki yaratıcılığı

3 Kitle anlayışı ve kompozisyon

4 İşlevsel kurgu

5 Taşıyıcı sistem tasarım anlayışı

6 Konstrüksiyon ve malzeme seçimi

7 Fiziksel çevre koşullarına uyum – Sürdürülebilirlik (ekolojik, ekonomik, sosyal)

8 Mimari ifade ve sunum

 

 

 

Dikkate alınmıştır,

 

 

 

Emeklerinden dolayı sevgili öğrencilerimize sonsuz teşekkür eder, mezun olan öğrencilerimize de meslek yaşantılarında içten başarılar dilerim.

 

 

1 – Menekşe Sakur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- Evin Alioğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 – Buğra Sefil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 – Berk Akgüneş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 – Burak Demir

 

 

 

 

 

 

 

 

14 – Hale Nur Arslan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 – Gülşah Kaplan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 – Redar Karaca

 

 

 

 

3 Yorum
 1. Gelişim üniversitesi mimarlık bölümünü gösterdiği başarı nedeniyle kutluyorum. Diploma projeleri oldukça iyi çalışılmış. Başta yürütücü Burak hocaları olmak üzere genç mimarlara hayat boyu başarılar.

  Temel Aygün | 20 Temmuz 2020

 2. Dünyanın ve ülkenin geçirdiği böyle olağanüstü bir dönemde, eğitimin yüz yüze olmaktan daha çok online gerçekleştirilmeye çalışıldığı bir süreçte ortaya konan projeler, çalışmaların olgunluğu gerçekten hemen göze çarpıyor. Artık diploma alıp mimar ünvanı ile aramıza katılacak yeni meslektaşlarımıza başta proje yürütücüleri Burak Kaan Yılmazsoy ve jüri hocalarının çok kıymetli bir el verdikleri, yön gösterdikleri, onları gerçek hayat konularına hazırladıkları görülüyor. Sevgili Burak Kaan Yılmazsoy ve değerli yeni meslektaşlarımı bu başarılarından dolayı kutlarım.

  Hasan Kıvırcık | 21 Temmuz 2020

 3. Oldukça iyi projeler ortaya çıkmış. Zorlu bir dönemde ve özveriyle çalışılması onları daha değerli kılıyor. Bütün öğrencileri ve yürütücü hoca sayın Kaansoy’u tebrik ederim.

  Meliha Gültekin | 26 Temmuz 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org