ARLINGTON GROVE Konut Binası |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ARLINGTON GROVE Konut Binası
Share 9 Temmuz 2020

Tasarım: Smart Design Studio

 

 

Sidney hafif ray sisteminin Dulwich Tepesi’ne uzatılması ve orta yoğunlukta konutlar için sonuçlanan arazi rezonansı ile katalize edilen Smart Design Studio’nun Arlington Grove için Masterplan güzel bir şekilde düzenlenmiş bir konut bölgesi gerçekleştiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu eski sanayi sitesi 246 daireye ve yapraklı avlu ve şeritlerin etrafına dizilmiş bir satış bölgesi alanına dönüştürülmüştür. Kentsel ölçekte, alan kuzeybatıya oturan Johnson Park’a ve daha ince bir tahılla güneydoğudaki sokak ağının devamı olarak kabul edilen bir kenar olarak düşünülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projeyi oluşturan dört bina, kapsamlı peyzaj düzenlemelerini içerecek ve CBD silüeti ve parka ilçe manzaralı güneşli daire sayısını en üst düzeye çıkarmak için dikkatle yerleştirilmiştir. Bina yükseklikleri birleştirilir, yerel sokaklara bitişik dört katta oturur veya Johnson Park’a doğru sekiz kata kadar yükselir. Her bina, zemin seviyesindeki erişilebilir yeşil alanlardaki halka açık yeni özel şeritlerden ve yürüyüş yollarından net bir adrese sahiptir. Bisikletleri tamir etmek için bir kulübe veya toplantılar ve doğum günü partileri için bir kulüp odası gibi tesisler, daha büyük bir topluluk hissi oluşturmak için dahil edildi.

 

 

 

 

Özenle oluşturulmuş, klasik binaları referans alan uzun yükseltiler mafsallı köşelerle çerçevelenmiştir. İfade edilen levhalar, hem cephe boyunca tuğla yapraklarını destekleyen hem de binayı görsel olarak parçalara ayıran iki amaca hizmet eder. Cepheler ayrıca bir brise soleil oluşturan derin tuğla bıçakları ile gölgelenir ve gölge oyununu teşvik eder. Zarif dikey yönleri aynı zamanda pasif güneş kontrolüne yardımcı olmak için derinlik sağlar, düşük açılı kış güneşine izin verirken bina iç mekânlarını yüksek açılı güneşten korur.

 

 

 

Tuğla, estetik ve pratiklik göz önünde bulundurularak ana malzeme olarak seçildi. Komşu özelliklere referans vermenin yanı sıra sıcaklık ve doku burada önemli sayıldı.  Tuğla, bilindiği gibi düşük bakım gerektiren ve cephe veya boya sorunları olmadan iyi görünmeye devam edecek uygun maliyetli, sürdürülebilir bir malzemedir. Binaların dar ayak izleri tuğlanın pozitif termal özellikleri ile birlikte iyi bir birliktelik ortaya koyar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çevre düzenlemesi, inşa edilmiş form kadar şema için temeldir. Smart Design Studio, yaprak döken ağaçlar veya portakal bahçesi ile yumuşatılmış merkezi çimenli alan “Arlington Square” den farklı ölçeklerde bir dizi açık hava odası tasarlamak için peyzaj mimarları Context ile işbirliği yaptı. Tramvay hattına paralel olarak çalışan yeni bir GreenWay, sakinler, komşular ve yerli vahşi yaşamın tadını çıkarabilecek gayri resmi yerel peyzaj ve Sydney CBD’ye bisiklet yolu bağlantısı sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimari: Smart Design Studio
Yeri: Dulwich Hill NSW 2203, Sidney, Avustralya
Baş Mimarlar: Smart Design Studio
Alan: 20221.0 m2
Proje Yılı:2018
Fotoğraflar: Ross Honeysett
Üreticiler: Austral Tuğlalar, Boral, İmparatorluk Cepheleri, Bentley Sistemleri, Holyoake
Proje Adı: Arlington Grove Konut Binası

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

1 Yorum
  1. Tuğla çok başka bir malzeme, mimariye ve tasarıma çok yakışıyor.

    Serkan Yücel | 12 Temmuz 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org