Krizlere Karşı Tasarlanmış 4 Okul |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Krizlere Karşı Tasarlanmış 4 Okul
Share 23 Haziran 2020

Editör: Maria Erman

 

 

Toplumda doğal afetlerin, virüslerin ve savaşların bir sonucu olarak, genellikle acil durum mimarisine ihtiyaç duyarız. Bu derlemede, acil mimarinin eğitim ihtiyaçlarını nasıl karşılayabildiğini ve sosyal ve ekonomik zorluk çeken bir topluluğu nasıl bir araya getirebileceğini araştırıyoruz.

 

 

 

 

 

Toplum Kızlar için İlköğretim Okulu / Orkidstudio © Peter Dibdin

 

 

Acil durum mimarisi çeşitli koşullar altında meydana gelebilir ve son zamanlarda COVID-19 salgını aracılığıyla dünyadaki belirli mimari türleri için aciliyete bir göz atmaya başladık. Toplumsallaşma – toplum duygusu ve kaliteli eğitime erişim – için bazen kabul ettiğimiz şey, bazı ülkeler doğal afetler, virüsler ve savaş nedeniyle uzun süre devam etmiyor.

 

 

Orada okul mimarisi için çeşitli tasarım önerileri var, ancak mimarların bu tasarımları finansman / bağış ve gönüllü yardım eksikliği ile yerine getirmeleri her zaman yaygın bir uygulama değildir. Bu topluluklar içinde, bir prototip olarak okulun bulunduğu bölgede bir topluluk katkısı olarak ve çocuklar için bir öğrenme tesisi olarak hareket edebilmesi önemlidir. Aşağıdaki projeler, mimarların sıkıntıdan sonra en çok ihtiyaç duyulan alanlar için eğitime erişilebilirlik için çözümler sağladıkları örneklerdir.

 

 

 

 

 

 

Kızlar için İlköğretim Okulu / Orkidstudio © Peter Dibdin

 

 

 

Batı Afrika’da, 2014 yılında ilk Ebola virüsü salgını hızla 1976’dan beri virüsün en ölümcül oluşumu haline geldi. Ekonomik ve sosyal zorlukları olan bir ülke olan Batı Afrika, son salgını yoluyla gelişmesi ve büyümesi açısından büyük ölçüde etkilendi. Ebola virüsü. Mimarlar Orkidstudio, ülkenin doğu Kenema eyaletinde kızlar için bir okul tasarladı ve mimarlık bölgedeki genç kadınlara ilham vermeyi ve eğitmeyi amaçlıyor.

 

 

 

Okul aynı zamanda topluma uzanır, bölge içindeki bireyler için yetmiş kadar iş sağlar ve benzer şekilde toplumun yanı sıra çocuklar için bir öğrenme tesisidir. Ebola salgınının ülkenin sosyal ve ekonomik sonuçları üzerinde bir etkisi oldu, bu da mimarların hasar mevcut binalara değil, ekonomiye / topluma zarar verdiği zaman bir toplumu yeniden inşa etmek için nasıl tasarımlar oluşturabileceğimizi düşünmelerine izin verdi.

 

 

 

InsideOut Okulu / Andrea Tabocchini ve Francesca Vittorini

 

 

 

 

 

 

InsideOut Okulu / Andrea Tabocchini ve Francesca Vittorini © Andrea Tabocchini

 

 

 

Rüzgar, Gana’nın kırsal köyündeki bölgedeki tek okulu yok ettiğinde, mimarlar Andrea Tabocchini ve Francesca Vittorini, kar amacı gütmeyen ‘InsideOut’ Okulu projesini yarattılar. Teklif 60 gün içinde inşa edildi ve yerel toplumun ve 20 farklı ülkeden gönüllülerin yardımıyla 12.000 avrodan biraz daha pahalıya mal oldu. Tasarım, kaynak eksikliğinden dolayı yerel materyalleri kullanmayı hedefliyor ve mimarlığın geleneksel sınıflara alternatif çözümler sunmayı amaçladığı mimarlık ve peyzaj arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Doğal afetler sık sık onlarla yıkım bırakır ve kasabalar ve şehirler yeniden inşa edilmelidir. Esnek tasarımların bu tür senaryoları ve sonrasındaki sonuçları açıklamasını sağlayacak çözümleri nasıl tasarlayabiliriz?

 

 

Gando / Kéré Mimarlık İlköğretim Okulu

 

 

 

 

 

Gando / Kéré Mimarlık İlköğretim Okulu © Erik-Jan Ouwerkerk

 

 

 

Gando, Afrika’da bulunan ilkokul, bölgedeki okulların eksikliği nedeniyle Kéré Mimarlık tarafından tasarlandı. Yerel toplumun desteği ve ‘Schulbausteine fuer Gando’ yardım derneği (Bando for Bando) aracılığıyla toplanan fonlar yoluyla inşa edildi. Yerel köylüler tarafından inşa edilen okul, bir topluluk hissini temsil eder ve okulun bölge için bir fener haline gelmesine izin verir. Okul, yerel materyallerin / tekniklerin kullanımının bir topluluğu nasıl bir araya getirebileceğine bir örnektir. İnşaat ve bakım basitleştirildi, böylece tüm topluluk bina teklifine yardımcı olabilir.

 

 

Unión Alto Sanibeni Anaokulu ve İlköğretim Okulu / Semillas

 

 

 

 

 

Unión Alto Sanibeni Hemşirelik ve İlköğretim Okulu / Semillas © Eleazar Cuadros

 

 

Peru’nun 1990’lardaki İç Silahlı Çatışması sırasında, Altosanibeni Birliği yerel Ashaninka topluluğu terk edildi. Sekiz yıl sonra, topluluk bölgeye geri döndü, ancak yirmi yıl boyunca terk edildi. Semillas’ın Tanquin Peru’daki okulunun yeni teklifi, sadece topluluk içinde 200 çocuğa eğitim tesisi olarak hizmet etmekle kalmıyor, aynı zamanda bölgenin 1000’den fazla nüfusu için de topluluk katkısı oluyor. Tasarımın düzeni, programı topluluk için bir alan görevi gören çok amaçlı alanın etrafına dağıtır.

 

 

COVID-19’un son salgında, ilerleyen okullar ve üniversiteler için eğitimin nasıl görüneceğini ve mimar olarak buna nasıl yardımcı olabileceğimizi sorgulamaya başlıyoruz.

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org