İBB’den ilçe ilçe tahmin: Depremde yüz binlerce yapı hasar görecek |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İBB’den ilçe ilçe tahmin: Depremde yüz binlerce yapı hasar görecek
Share 22 Haziran 2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un 39 ilçesi için ayrı ayrı ‘Olası deprem kayıp tahminleri kitapçığı’ hazırladı. Kitapçıklarda, olası bir depremde yaşanacak bina hasarları, can kaybı ve yaralanmalar, altyapı hasarları ve geçici barınma ihtiyacına ilişkin bilgiler yer aldı. Bu bilgilere göre İstanbul’da olası bir depremde yüz binlerce bina orta ve üstü hasar görecek.

 

 

 

 

İBB’nin Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle yayımladığı kitapçıkta, yıkıcı bir depremin, ilçelerde neden olabileceği hasarlar ve kayıpların boyutları ortaya konuldu. Bu veriler, afet yönetimi, kentsel planlama, depreme karşı yapısal iyileştirme ve kentsel dönüşüm gibi uygulama ve planlama çalışmalarına yol gösterici önemli bir altlık oluşturdu.

 

 

 

Yapıların Bahçelievler’de yüzde 83’ü, Bayrampaşa’da yüzde 91’i, Beykoz’da üçte ikisi, Güngören’de yüzde 90’ı, Şişli’de yüzde 92’si 20 ve üstü; Beşiktaş’ta yaklaşık yarısı, Adalar’da yarıdan fazlası, Eyüp’te ise üçte biri 40 ve üstü yaşta bulunuyor.

 

 

 

39 ilçeye ait kitapçıklar, depremzemin.ibb.istanbul/guncelcalismalarimiz web sitesi üzerinden paylaşıldı. Siteyi ziyaret edenler, olası bir depremde oturdukları mahallede kaç binanın ağır ya da hafif hasarlı olacağı, kaç kişinin öleceği ve yaralanacağıyla ilgili tahminleri okuyabilecek.

 

 

 

Orta ve üstü hasar meydana gelecek

 

 

 

Kitapçıklarda, depremde ortaya çıkacak bina hasarları ve geçici barınma ihtiyaçlarının büyüklüğü dikkat çekti.

 

 

 

Rapora göre;

 

 

 

► Sultanbeyli’de 45 bin n Fatih’te 15 bin n Küçükçekmece’de 13 bin n Bağcılar’da 10 bin n Silivri ve Büyükçekmece’de 9 bin n Tuzla’da 7 bin, n Bakırköy’de 6 bin n Esenler’de 5 bin n Beyoğlu’nda 4 bin 200 n Üsküdar ve Kartal’da 4 bin n Ataşehir ve Sancaktepe’de 3 bin n Arnavutköy, Çatalca ve Kâğıthane’de 2 bin, yapıda orta ve üstü hasar meydana gelmesi bekleniyor.

 

 

 

BARINMA İHTİYACI ORTAYA ÇIKACAK

 

 

 

► Esenyurt’ta 67 bin 410 n Avcılar’da 35 bin n Zeytinburnu’nda 31 bin n Pendik’te 28 bin n Beylikdüzü’nde 27 bin n Maltepe’de 20 bin n Kadıköy’de 17 bin n Ümraniye’de 16 bin n Gaziosmanpaşa’da 14 bin n Başakşehir’de 13 bin 500 n Sultangazi’de 10 bin n Sarıyer’de 6 bin 600 n Çekmeköy’de 4 bin n Şile’de 900 hane için, geçici barınma ihtiyacı ortaya
çıkacak.

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org