Çeşme Turizm Projesi’ne tepki |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Çeşme Turizm Projesi’ne tepki
Share 29 Haziran 2020

İzmir Yaşam Alanları, Çeşme Turizm Projesi hakkında yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Çeşme Turizm Projesi ile ilgili süreç devam ederken, projeyle ilgili tartışmalar da sürüyor. İzmir Yaşam Alanları da konu hakkında bir açıklama yaparak projeye tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, turizm adı altında yaşam alanları tahrip edileceği ve sermayenin daha da zenginleşmesine hizmet edeceğine vurgulanarak, “Su fakiri olan bölgede su kaynaklarının yanlış kullanımına, dolayısıyla yaşanacak su krizlerine ortam sağlamamak için projeye karşıyız” diye belirtildi.

 

 

EKOLOJİK DENGE ALTÜST OLACAK

 

 

 

Yapılan açıklama şu şekilde:

 

 

 

Bu projenin kamu yararı taşımadığı, öylesi bir muradı olmadığı çok açıktır. Bunu gördüğümüz için tarafız, muhatabız. Burada belirtilen turizm, istihdam, yatırım gibi yerel yöneticilerimizin karşı çıkmadığı, çıkamadığı kavramlar “ne için, kimin için” soruları ile anlam kazanmaktadır. Bu projenin hedefi paralı turistlerdir. Alanın onlar tarafından kullanmasına odaklanılmıştır. Bu kurguda Yarımadasının, İzmirlinin yeri yoktur. Proje bölgenin demografik yapısını tamamen değiştirecektir. Proje bir yandan tarım alanları, diğer yandan ortak varlıklarımız olan orman, kıyı ve deniz alanlarını bu oyunun sahnesi yapıyor, doğal dengeleri bozacak şekilde tüm canlıların yaşamını tehdit ediyor. Bölgeye yapılması planlanan yatırımlarla tarım alanlarında var olan ekolojik denge altüst olacak, toprak ekosistemi zarar görecek, iklim değişikliğine neden olunacak ve tüm canlılar bundan yaşamsal boyutta etkilenecektir. Yarımada’da yaşanan en temel sorun içme – kullanma suyu teminidir. Alternatifi olmayan tek madde olan suyun tüm dünyada kısıtlı miktarda olduğu ve temiz su miktarının her geçen gün azaldığı artık bilinen bir gerçektir. İzmir için kişi başına yıllık su miktarı 1.316 metrekare küp olarak hesaplanmaktadır. Bu değer de su kısıtı bulunan yerler için verilen 1.500 metrekare küp değerinin altındadır.”

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

1 Yorum
  1. Yapılacak şey değil ama birilerine iş bulmak gerekiyor galiba.

    neslihan sönmez | 1 Temmuz 2020


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org