BERLİN KÜBÜ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BERLİN KÜBÜ
Share 1 Haziran 2020

Tasarım: 3XN Architects

 

Danimarkalı mimarlık firması 3XN’in müşterisi CA Immo dün Berlin Küpünün açıldığını duyurdu. Bu heykelsi, ikonik bina, öncü akıllı ofis teknolojilerine sahiptir ve Berlin’in kalbinde, tarihi önemi olan Washingtonplatz bölgesinde yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Berlin’in yeni ortaya çıkan kamusal alanlarından biri olan bu site, sürdürülebilirlik, tasarım, sayısallaştırma ve konfordaki en son gelişmeleri gösteren bu yeni dönüm noktası için ideal bir ortam sunuyor. Küp Berlin, Berlin ana tren istasyonunu çevreleyen yeni bir kentsel bölge olan Europacity ana planının ayrılmaz bir parçasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3XN Kurucusu ve Yaratıcı Direktörü Kim Herforth Nielsen, “Tasarım felsefemizi bu kadar önemli bir yerde paylaşmaktan onur duyuyoruz” diyor. “Küp Berlin ile ticari mimari için yeni bir mimari yolun mümkün olduğunu öneriyoruz. Bir ofis binası aslında bir sanat eseri gibi görünebilir – ve bu Berlin gibi bir şehir için önemli olduğunu bildiğimiz bir kavram. Bu proje aynı zamanda şehirle yeni etkileşim anları yaratıyor. Yayaların küpün ilgisini çektiğini zaten görebiliriz; camdaki yansımalarını yakalamaktan hoşlanırlar. Aynı zamanda, Küp Berlin Almanya’daki en akıllı bina gelişmelerini sergiliyor. Modern tasarımı kullanıcı konforuyla birleştirirken, sağlıklı ve üretken çalışma alanlarının da sürdürülebilir olabileceğini göstermek istiyoruz. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projenin 3XN Sorumlu Ortağı Torben Østergaard, “Tasarım sürecine başladığımızda, meydanın canlandırılmasına katkıda bulunacak bir bina yaratmaktı. Birinci sınıf ofis alanları sağlarken by-pass’larla uğraşmak istedik. Bu projenin, Berlin çevresine yeni bir değer sunmasını isterken, binaların çevreleriyle etkileşime girmenin yeni yollarını araştırdık. Konumun koşulları göz önüne alındığında, sitenin ölçeğini yansıtacak ve karakterini önemli bir kamusal alan olarak onurlandıracak heykel tasarımlı bir yaklaşım önerdik.

 

 

Ortaya çıkan tasarım, cepheye entegre edilen tüm seviyelerde dış teraslar sağlar. Cephenin üçgenlendirilmiş kabartması, sokak düzeyindeki izleyicileri şehirlerini beklenmedik – neredeyse sürekli değişen bir şekilde deneyimlemeye davet eden yansıtıcı camlar ile güçlendirildi. Sonunda, Küp Berlin ilginç bir paradoks sunuyor: oldukça aerodinamik bir yineleme olarak gizlenmiş çılgınca karmaşık bir heykel. ”

 


Programın Önemli Noktaları

 

 

Küp Berlin 10 katlı esnek, çok kiracılı ofis alanı sunar; zemin seviyesinde bir gıda pazarı ve ofis lobisi; yeraltı otoparkı ve bitki odaları, çatı terası; ve isteğe bağlı konferans alanları. Toplamda, Küp Berlin 19.500 m²’lik oldukça esnek, modüler yer üstü alanı kaplamaktadır.

 

 

Ticari kiracılar Mart 2020’de inşaat işgali inşa etmeye başladığında, Tiergarten, Kanzleramt, Reichstag gibi Berlin yerlerinden çarpıcı manzaralar sunan yerden tavana pencereler; bol doğal gün ışığı; pencereleri açarak doğal havalandırma; harici güneş kırma; ve tüm katlarda açık hava terasları bulunmaktadır. Dışarıda, Küp Berlin, plazaların ve binayı çevreleyen alanların oluşturduğu bu son derece yoğun, kentsel alanda ve çevresinde yaya aktivasyonu için benzeri görülmemiş fırsatlar sunuyor.

 

 

Düşünceli, Heykelsi Tasarım

 

 

Küp Berlin, hem içeride hem dışarıda sosyal deneyimler için bir katalizör olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle tasarım, önemli kentsel konumu canlandırmayı ve sitenin yoğun meydanı ile bir diyalog kurmayı hedefliyor. Dört cephenin tamamı, bina sakinleri ve çevredeki çevre arasındaki etkileşimi destekleyerek iç ve dış mekanlar arasında kasıtlı bir sınır oluşturur.

 

 

Küp Berlin, hem bitişik doğayı hem de ufuk çizgisini yansıtan yansıtıcı camlar nedeniyle küp fikrini yeniden yorumlar. Bakım yapının tanımlayıcı geometrisi, her yönde 42.5 metre ölçülerinde gerçek bir kübik hacim oluştururken, 3XN, üçgen yüzey kabartmalarının prizmatik bir desenini oluşturan kasıtlı geometrik dönüşümler yaratmıştır.

 

 

Her seviyede dış mekan terasları oluşturmak için cephenin bölümleri içe doğru itilir. Çatı “beşinci cephe” olarak düşünülüyor ve küp konseptini tamamlıyor. Geniş bir çatı terası, kiracılar için ortak bir alan görevi görür ve bir koparma veya etkinlik alanı olarak kullanılabilir. Etraftaki Berlin simge yapıları cephenin tüm açılarına yansır ve bu dönüm noktası yapısının hem gündüz hem de gece çevresinde yeni ve dinamik bir ışık tutmasına izin verir.

 

 

İçeride, Berlin Küpü esnek ofis düzenleri için gelecekteki talepleri karşılamak üzere tasarlanmıştır ve değişen yapısal ihtiyaçları karşılayabilir. Zeminler merkezi bir çekirdek etrafında düzenlenir ve ayrı birimlerin bir karışımına bölünebilir veya iç kulakçıklar yoluyla bağlanabilir. 3XN’nin tasarımı, çok çeşitli boyutlarda mevcut dinamik işyeri takımyıldızları aracılığıyla iletişimi ve sosyal etkinliği teşvik eder.

 

 

 

 

 

 

Dijital “Beyin”

 

 

Küp Berlin, akıllı dijital kullanıcı arayüzlerinin entegrasyonu için yeni standartlar belirleyen yeni nesil akıllı bir yapıdır. Kullanıcılar “kendi cihazınızı getirin” yaklaşımı ile bina ile etkileşime davet edilir. Bu, gereksiz operasyonel maliyetleri ve bakım düzensizliklerini azaltırken sürdürülebilir davranışı yönlendiren ve enerji verimliliğini artıran bir uygulama ile elde edilir.

 

 

Bu şekilde, kullanıcılar çalışma alanlarıyla benzeri görülmemiş şekilde etkileşim kurabilirler. Akıllı özellikler, kiracıların erişim kontrolü, iç mekan ısıtma ve soğutma, bakım, enerji temini, oda ve park rezervasyonları, elektrikli araba / bisiklet şarjı ve daha fazlası gibi özellikleri özelleştirmesini ve kontrol etmesini sağlar.

 

 

Operasyonel bilgi oluşturma, küp akıllı Berlin’in bireysel akıllı sistemlerini birbirine bağlayan büyük bir “dijital beyin” sunucusunda saklanır. Enerji akışı ve tüketimi izlenir ve en üst düzeye çıkarılır, bu da hem kendi kendine öğrenme hem de yüksek verimli bir bina ile sonuçlanır. Bu şekilde bina ve kullanıcıları, her ikisinin de birbirinden öğrendiği bir etkileşime girerler. Bina, kullanıcılarının tercihlerine uyum sağlamayı öğrenirken, kullanıcılar binanın ayarlarını isteklerine ve ihtiyaçlarına göre kontrol edebilir ve uyarlayabilir.

 

 

 

 

Enerji Verimli Sırlı Cephe

 

 

Geleneksel bilgeliğin aksine, Küp Berlin’in tamamen camlı cephesi, ozmotik cildi ve çift cephenin dış cildine güneş kaplamalarının öncü uygulamasını içeren düşünceli tasarımı sayesinde yüksek enerji verimlidir. Bu, ısıdan enerji yakalamayı içeren bir dizi teknik çözüme ek olarak, Küp Berlin’in yüksek enerji verimli tam camlı bir bina olarak çalışmasına izin verir.

 

 

Mimari olarak, küp Berlin’in tamamen camlı cephesi Berlin şehir manzarası hakkında çarpıcı bir yorum sunarken, malzemenin teknik performansı binanın DNGB Altın sertifikası almasına izin verecek bir enerji performansı ve kontrolü sağlar.

 

 

 

 

 

Proje takımı:

 

 

Mimarlar: 3XN Mimarlar
Mimar Souterrain: Maedebach & Redeleit Architekten, Berlin
İnşaat Mühendisleri: Remmel + Sattler Ingenieurgesellschaft, Frankfurt / Berlin
Cephe Mühendisliği: DS-Plan, Stuttgart
Cephe Bakım Danışmanı: TAW Weisse, Hamburg
Dijitalleşme: CA Immo, Thing ve Drees & Sommer
Yangın Mühendisliği: hhpberlin, Berlin
Makine ve Elektrik Mühendisleri: DS-Plan, Berlin, Frankfurt

 

 

PROJE DETAYLARI

 

 

YER: Berlin, Almanya
MİMARİ:  3XN Mimarlar
PROJE ÇEŞİDİ: Ofis
TAMAMLAMA: 2020
PROJE DURUMU: İnşa edilmiş

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

1 Yorum
  1. soyutlamanın böylesi, olmaz olmaz demeyeceksin.

    Temel Aygün | 2 Haziran 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org