Altı Uygun Fiyatlı Konut |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Altı Uygun Fiyatlı Konut
Share 9 Haziran 2020

Tasarım: Brooks ve Scarpa

Bu proje 2020 AIA COTE İlk On Ödülü’nü kazanmıştır.

52 adet uygun fiyatlı bir apartman olan Six, 45 stüdyo ve yedi tek yatak odalı dairenin yanı sıra ikinci kat rekreasyon ve çamaşır odası, zemin kattaki ofisler, destek hizmetleri, bilgisayar laboratuarı ve daha önce sınıfta park yeri evsiz ve engelli gaziler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gaziler, ABD’deki orantısız evsiz nüfusu oluşturmaktadır. Los Angeles’ta gaziler, toplam evsiz nüfusun yaklaşık yüzde 11’ini oluşturuyor. Kiracılar genellikle daha yaşlıdır ve hem fiziksel hem de zihinsel engelleri vardır; bu nedenle binanın faaliyetinin özel ihtiyaçlara / destekli yaşama benzer olması bekleniyordu.

 

 

 

The Six of Design, doğal havalandırma için binayı şekillendirmek ve yönlendirmek ve gün ışığını en üst düzeye çıkarmak için pencereler tasarlamak da dahil olmak üzere pasif tasarım stratejilerinin yakından düşünülmesinden kaynaklandı. Evsel sıcak suyu ısıtmak için güneş panelleri kullanılır. The Six için Başlık 24 Enerji Analizi’ne dayanarak, bina Kaliforniya’nın Enerji Kodundan yüzde 35 daha verimliydi ve bu da ülke ortalamasından önemli ölçüde daha iyi bir olanak sundu.

 

 

 

Tasarım, topluma yönelik, etkileşimli bir alan lehine münferit, yalıtıcı bir düzen ortaya koymaktadır. Büyük bir avlu, kiracıları sosyal ve kamusal alanlara yönlendirir ve sokaktan dairelerine güvenli bir dolaşım alanı sağlar. 152 birim / dönümlük bir yoğunlukta çatı, kiracılar için ağaçlarla peyzaj, oturma ve mahallenin panoramik manzaralarını içeren sessiz bir sığınak sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki bir otoparkta yer alan The Six, 38.000’den fazla kişi / mil karelik ve 2.72 mil karelik toplam nüfusu 120.000 olan nüfusuyla ABD’deki en yüksek yoğunluklardan birine sahip MacArthur Park adlı çok aileli bir mahallede bir dolgu konutudur. Bu mahalle 96 Yürüyüş Puanı ile bir “yürüyüşçü cenneti” ve mükemmel transit ve bisiklet şeritleri yakınında. Burada yaşayan gazilerin çoğu araba sahibi değil ve günlük aktivitelerini bir araba olmadan kolayca gerçekleştirebiliyor.

 

 

 

2017 Konut Mimar Tasarım Ödüllerini de aldı

 

 

 

Altı olarak adlandırılan beş katlı apartman kompleksi, Los Angeles’taki MacArthur Park’ın yakınında yeni ve çarpıcı bir varlıktır. Yerel firma Brooks + Scarpa tarafından tasarlanan bina, engelli gaziler için 52 adet mimari olarak seçkin uygun fiyatlı konut sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.700 metrekarelik yapı, iki ile beş arasındaki katlardaki daireler ortak, korunan bir iç alana bakacak şekilde bir avlu planı olarak yapılandırılmıştır. Kamu sirkülasyonu, üçüncü ve dördüncü katlarda değiştirilmiş L şeklinde bir plan ve beşinci katta tam bir konut düzeni ile avluya bakan tek yüklü dış yürüyüş yolları boyunca şekillendirilmiştir. Çeşitli planlar, avluda çapraz havalandırma sağlayan ve çatı açıklığı ile birlikte merkezi boşluktan esintileri indükleyen yapının doğu ve güney taraflarında binanın hacminde çok katlı kesimlere izin verir.

 

 

 

Kamusal olanaklar açısından bina topluluk hissini geliştirmek için uyarlanmıştır; konut sakinlerini özel apartman dairelerinde münzevi olmak yerine ortak etkileşimli mekanlar işgal etmeye teşvik edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katherine Chia, “Bu proje topluluk alanının ruhunu inanılmaz derecede iyi yakalar.” dedi. Birinci kat resepsiyon alanı, gazi destek alanlarının, ofislerin, bisiklet muhafazasının ve kapalı otoparkın bitişiğindedir. İkinci katta, avluya bitişik bir topluluk odası, ışık dolu bir dış toplanma alanı sağlar ve korumalı dış alanlar çatı katında yeniden çizilir.

 

 

 

The Six’in sürdürülebilir stratejilerinin birçoğu, balsamlı Güney Kaliforniya ikliminde doğal havalandırmayı artıran hacim formu kavramından kaynaklanmaktadır. LEED Gold sertifikalı tasarım, yeşil bir çatı, yağmursuyu toplama ve çatı üzerinde hem sıcak su sağlayan hem de bina için enerji üreten fotovoltaik paneller içerir.

 

 

2017 AIA Enstitüsü Onur Ödülü de almıştır

 

 

 

Los Angeles’ın MacArthur Park semtinde yeni ve uygun fiyatlı bir konut projesi olan Six, ilk bakışta biraz resmi bir bulmaca gibidir. Doğudan görüldüğü gibi, dev bir avluya açılmasıyla, Skid Row Konut Vakfı’nın en yeni binası büyük beyaz bir Möbius şeridi, bir dizi balkon, merdiven ve manzaraya bakan bir konumlama geliştirir. Yine de tüm bu estetik karmaşıklık çok önemli bir amaca hizmet ediyor: Binanın piyasa fiyatının altındaki 52 dairesi engelli gaziler için ayrıldı ve yerel mimarlar Brooks + Scarpa’nın şeması aslında bir topluluk hissini teşvik etmek için özenle hazırlanmış bir sistem olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daireleri birbirine, açık peyzajlı alanlara (çatı katı sebze bahçesi dahil) ve bisiklet depolama ve toplantı odaları, binanın ilgili sirkülasyon desenleri ve düzensiz zarf gibi bir dizi ortak olanaklara bağlamak, sakinleri birbirleriyle etkileşime girmeye teşvik eder ve tecrübeli bakım deneyiminde sıklıkla bulunmayan destekleyici kültürü teşvik etme niyetiyle çevreleriyle ilişki kurar. Düşük akışlı su armatürleri ve pasif havalandırma gibi çevreye duyarlı özellikler sayesinde, mimarlar binayı bir topluluk varlığı haline getirmek için bir adım daha ilerlemiştir. MacArthur Park’ın çevresi, tarihi olarak, evsizlerin yoğun olduğu Los Angeles’ın en fakir ve en kalabalık bölgelerinden biri olmuştur. Zaten sorunlu olan bir bölgeye bir sosyal sorun daha eklemek yerine, Six, gazilerin sokaktan çıkmasına yardımcı olurken, mahalleye çarpıcı bir değer katıyor.

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

Proje: Altı Uygun Fiyatlı Konut, Los Angeles
Müşteri: Skid Row Konut Kredisi
Mimar: Brooks + Scarpa, Los Angeles
Yapısal Mühendis: John Martin & Associates
M / E / P Mühendisi: Yenilikçi Mühendislik Grubu
İnşaat Mühendisi: Barbara L. Hall
Özellikler: Phil Easton
Genel Yüklenici: Altın Ayı İnşaatı
Peyzaj Mimarı: Brooks + Scarpa; LandStudio 360
Boyut: 1.700 metre kare (brüt klimalı taban alanı)
Maliyet: 10.1 milyon $ (inşaat, mobilya hariç)

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

1 Yorum
  1. Düşük gelir grubu için konut ve yaşam çevresi düşünmek bence mimarların ulvi yanlarından biri olmalı. Diğer türlüsünü herkes yapabiliyor çünkü.

    Erdi Kalaycı | 12 Haziran 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org