TİRAN’DA ULUSAL TİYATRONUN YIKIMINA KARŞI PROTESTO ve YENİ PROJE… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TİRAN’DA ULUSAL TİYATRONUN YIKIMINA KARŞI PROTESTO ve YENİ PROJE…
Share 20 Mayıs 2020

 

Tiran Arnavutluk Ulusal Tiyatrosu’ndaki protestolar ve BIG projesini uygulamak için Ulusal Tiyatronun yıkılması…

 

 

BIG  tarafından tasarlanan Tiran’da yeni ulusal tiyatrosu projesi, orijinal eski tiyatronun yıkılması başladığında hükümet karşıtı protestoların odak noktası haline geldi.

 

 


Reuters’in bildirdiğine göre, protestocular 1939’dan kalma Ulusal Tiyatro binasını yıkılması olayını tanımlarken “utanç” ve “diktatörlük” terimini kullandılar.

 

 

Arnavutluk cumhurbaşkanı ile evli olan milletvekili Monika Kryemadhi’nin de aralarında bulunduğu bölgede 37’ye kadar kişi bu protestolarda tutuklandı.

 

Yıkım, Ulusal Tiyatro’da faydalıdır. Fotoğraf: Wiket Commons üzerinden Leeturtle

Siyasiler ve sanatçılar, 1930’ların tiyatrosunu Arnavutluk başkenti için mimari açıdan önemli ve tarihsel olarak önemli bir belge bina olarak kurtarmak için kampanya yürütüyorlar.

 

 

Arnavutluk başbakanı Edi Rama, DSÖ partisi lideri olarak iktidarda ve 2013’te daha önce Tiran belediye başkanıydı. Pek az kullanılan ve terkedilmişliğe düşmüş olan eski tiyatronun yerine yeni bir bina yapmanın önünü o sırada açtı.

 

 

2018’de Danimarka uygulamaları olan BIG, Arnavutluk için bir papyon gibi şekillendirilecek ve üç oditoryum ve bir çatı tiyatrosu içeren yeni bir ulusal tiyatro planlarını açıkladı.

 

 

BIG, Arnavutluk’un başkenti için “papyon şekilli” tiyatro tasarladı

BIG, 2018’de yeni bir ulusal tiyatro için açıklandı.

 

Rama, BIG’in tasarımlarının resimlerini dün Facebook sayfasında paylaştı, protestocuları “profesyonel baş belası” olarak nitelendirerek yeni tiyatronun “Avrupa ölçeğinde bir başka kültürel hedef” olacağı yönünde  söprojenin öneminden bahsetti.

 

Bu yıl Mart ayında Arnavutluk, Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerini başlatmak üzere Avrupa Konseyi tarafından onaylandı.

 

Başbakan Rama, “Yeni Ulusal Tiyatro’nun yarının rızasını alacağından emin olmak istiyorum.” dedi. “Dünya Sağlık Örgütü’nün her ikisi de bugün bunu arıyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün bugünkü pek azı dünden daha fazla şey göremiyor.”

 

 

 

Rama’nın Siyasi muhalifleri Onu anayasaya aykırı hareket etmekle suçluyor ve yıkımı başlatmak için koronavirüs kilitlenmesinden yararlanmaya çalıştığını söylüyorlar.

 

 

 

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta Facebook’taki Cumhurbaşkanı İlir Meta, “Karanlığın zirvesinde, mafya sadece Avrupa’nın en tehlikede olan Kültürel Miras Anıtlarından birinin değil, aynı zamanda Arnavutluk’ta hukukun üstünlüğünün varlığına dair herhangi bir emareyi  hiç duraklamadan yok edilmesini emretti” dedi.

 

 

 

“Bu anayasal, yasal ve cezai bir ahlaki suçtur,” diye yazdı tiyatronun cephesinin bir kısmını aşağı çeken bir kazıcı videosu paylaştı.

İtalyan işgali döneminden kalma Ulusal Tiyatro, İtalyan mimar Giulio Bertè tarafından o dönemde deneysel olarak kullanılan ve ahşapla karıştırılmış prefabrik beton paneller de dahil olmak üzere deneysel teknikler kullanılarak inşa edildi. Başlangıçta bir sinema ve yüzme havuzu olan bina, 1940’ların sonlarında ulusal tiyatroya dönüştürüldü.

 

 

 

Protestocular binanın  yıkılmasına karşı, aslında hükümetin çalışmaya başlamak için uygun izinlere sahip olmadığını iddia ettiler.

 

 

 

Mies van der Rohe Ödülü 2019 Finalistleri

 

Brüksel merkezli uygulama p51N4E kısa süre önce Tiran’ın Skanderbeg Meydanı’nı yeniden tasarladı
Proje başlangıcından çekişmeli, başbakanı bir tasarım yarışması yapmamak ve alanı bir kamu-özel ortaklığında yeniden geliştirmek için şeffaflık eksikliği suçlamakla eleştirdi. Başbakan Rama, 2019 yılında özel şirket Fusha’ya tiyatronun yeniden geliştirilmesi ihalesini vermek ve yanına altı kule inşa etmek için özel bir yasa yaptı.

 

 

 

Tiran şu anda hızlı bir mimari dönüşüm geçiriyor.

 

Brüksel merkezli uygulama p51N4E tarafından Skanderbeg Meydanı’nın Ulusal Tiyatro’nun köşesinde yeniden tasarlanması, 2019’da Prestijli Mies van der Rohe Ödülü’nün finalisti oldu.

 

 

2017’de İtalyan mimar Stefano Boeri, başkentin halka açık yerlerini yeniden tasarlamanın ve ormanlık parklar ve biyolojik çeşitlilik koridorları inşa etmeyi planlamanın ana hatlarını açıklayan Tiran 2030 için bir master plan sundu. Boeri ayrıca bir ofis bloğu ve üç okulla birlikte şehir için dikey bir orman kulesi tasarladı.

 

Kaynak: Dezeen

5 Yorum
 1. Benzer konular bizde de olmadı mı? AKM yi düşünün, önce kapattılar sonra süründürdüler sonra iş merkezi opera karışımı bir projeyi hayata geçiriyorlar. Üstelik yıkılan binanın mimarının oğlu ile.

  Perran Su | 20 Mayıs 2020

 2. pandemiyi fırsata çevirmek isteyenler her yerde oluyor demek ki

  sercan ak | 21 Mayıs 2020

 3. her ülkede aynı mevzu, tarihsel mirasa saygı yok, önemli olan merkezi hükümetin istekleri

  Kenan Karagül | 25 Mayıs 2020

 4. Tiran ne yana düşer usta, İstanbul ne yana… Aynı nakarat her yerde.

  Lale Sim | 26 Mayıs 2020

 5. gitti AKM mesela

  demir atakan | 28 Mayıs 2020


Yorum yazmak için


Normal şartlar altında iflas etmeleri beklenen hükümete yakın firmalar onlar için seferber edilen kamu kaynaklarıyla ayakta tutuluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org