RODOS’TA SIRADIŞI EV: Casa Brutale |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
RODOS’TA SIRADIŞI EV: Casa Brutale
Share 26 Mayıs 2020

Tasarım: OPA

Casa Brutale, manzaranın geometrik bir çevirisidir. Çağdaş mimarinin sadeliği ve uyumu üzerine açık bir ifadedir. Sahibine hizmet etmek ve çevreye saygılı olmak için yaratılmış bukalemun yaşam alanıdır. Binlerce yıldır insan medeniyetine ev sahipliği yapan ihale dünyası tarafından korunan Casa Malaparte’ye ters çevrilmiş bir referanstır. Kapsamlı bir şekilde detaylandırılmış, sadece gerçekleştirilmesini bekleyen estetik, yapı, işlev ve mühendisliğin kapsamlı bir çalışmasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Casa Brutale, OPA’nın inovasyonun ambiyans ve önemlilik gibi uzun zamandır unutulmuş terimleri ifade ettiği yenilikçi mimarlık konusundaki zorlu vizyonudur. Zarif formu, muhteşem manzaraya ve ışık ve gölge oyununu merkeze almaktadır. Konut basit malzemelerle inşa edilmiştir: ahşap, cam ve beton, çevreleyen toprak.

 

 

Peyzaj, temel kavramın ayrılmaz bir parçasıdır çünkü elemanlar yapıya nüfuz eder ve yapıya hakimdir. Sırlı alt bölümde yüzme havuzu olan Casa Brutale’nin çatısı, şiirsel Ege Denizi’nin devamıdır ve Yunan gökyüzünün dev mavisiyle mükemmel iletişim halindedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Basit bir şekilde, Casa Brutale, yapılan tüm eklenti ve detaylarla birlikte üç kalın beton levha ile tanımlanır. Takviyeli camdan yapılmış kristal havuz, sert malzemeleri yumuşatmak ve bol doğal ışığın geçmesini sağlamak için duvarlar arasında yer alır ve konutu aydınlatır. Muazzam cam cephe, Ege’nin güzelliğini çerçeveler ve ortaya çıkarır. Ve siyah kaplamalı çelik ve kahverengi / kırmızı yaşlı ahşabın küçük detayları kompozisyonu tamamlar.

 

 

Gerçek çığır açan entegrasyonda, Casa Brutale manzaraya nüfuz eder. Yeraltı binası, çevredeki zeminden ısı yalıtımı ile mükemmel bir homeostatik mekanizmadan ve yüzme havuzunun soğutma özelliklerinden yararlanır. Binanın peyzaj üzerindeki optik etkisi minimumdur, uçurum tarafında sadece bir cephe vardır ve zemin seviyesinden hacim ekstrüde edilmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Işık, Casa Brutale’nin şeffaf veya yarı şeffaf yüzeylerine nüfuz ederek onu ortaya çıkarır. Dinamik ışık düzenleri çıplak betonu kırılma ve gölgelerle okşar. Çıplak beton veya beton, hem acımasızlığa hem de Casa Brutale’ye isim veren bitirme tekniğidir. Ham, iddiasız, monolitik, döküm kalıplamak için kullanılan ahşap plakalar ile işaretlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ege’ye 50 merdiven intikten sonra, destansı beton kirişlerin gölgeleri altında, girişe ulaşıyorsunuz (asansörle de erişilebilir). Yaşlı ahşabın uzun, dönen kapısı (ekseni ¾ uzunluklarda) cam cepheden nefes kesen bir deniz manzarasına açılır. Kalan alan çıplak, saf ve basittir; minimalizm en iyi şekilde. Beton dökme yemek masası, sıcak ahşapla kaplı beton banklarla birleştirilir. Pürüzsüz eğriler, tezgahın yanındaki duvardaki şömineyi heykel haline getirir. Yemek masasının arkasında, konuk odası, cam köşeli eski moda bir Zoellner döşemesi altında oluşturulmuştur. Konuk odasının yanında, yardımcı odalara (depo, banyo ve tuvalet) küçük bir geçit vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir iç merdiven, mutfaktan cam cepheye optik sürekliliği sağlayan ince, çelik basamaklardan oluşur. Merdiven sizi ana yatak odasının Ege’nin aynı baskıcı vizyonuna maruz kaldığı asma katına götürür. Yatak, ahşap kaplama ile beton dökülürken, duvarlar ışık ve gölgeler arasındaki oyunu geliştirmek için ayna ile kaplıdır.

 

 

 

 

Proje Bilgisi:
Mimari: OPA
Yer: Rodos, Yunanistan
Boyut: 90 m2 – 275 m2
Yıl: 2017
Tür: Konut
Fotoğraflar: LAERTIS

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

1 Yorum
  1. Acayip bir şey, bu gözle bakabilmek ve bu denli aykırı bir tasarımı üstlenebilmek çok mühim. Fikir açıcı.

    Soner Dikici | 2 Haziran 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org