MİMARİ OFİSLERDEKİ DEĞİŞİMLER İÇİN MADRİD OFİSLERİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MİMARİ OFİSLERDEKİ DEĞİŞİMLER İÇİN MADRİD OFİSLERİ…
Share 17 Mayıs 2020

 

 

Marc Goodwin, koronavirüs kilitlenmesinden önce Madrid mimarlarının stüdyolarını fotoğrafladı

 

 

Hindistan Blok

 

 

Mimari fotoğrafçısı Marc Goodwin, Madrid’deki mimari stüdyoların fotoğraflarını, ülke kilitlenmeden hemen önce çekilen stüdyoların mesajlarıyla paylaştı.

 

 

 

Fotoğraf stüdyosu Archmospheres’in kurucusu Goodwin, İstanbul’dan Şanghay’a, Mexico City’den Paris’e mimari stüdyoları belgeleyerek  dünyayı dolaşıyor.

 

 

Son koleksiyonu, OOIIO Mimarlık, Andrés Jaque ve Langarita Navarro Arwuitectos’un da bulunduğu ofislerin bulunduğu Madrid üzerine odaklandı. Toplamda Goodwin, İspanyol başkentinde 17 stüdyoyu belgeledi.

 

 

Ancak, diziyi tamamlarken, coronavirus Avrupa’yı vurdu ve İspanya 14 Mart’ta kilitlendi. Ülke, Avrupa’nın en zorlu sınırlama önlemlerini uyguladı ve kısıtlamaların Mayıs ve Haziran aylarına kadar sürmesi  gündeme geldi.

 

 

Ofislerinde birlikte çalışan mimarların fotoğraflarının şu anda var olmayan bir dünyaya ait olduğu anlamına gelen Goodwin, “Madrid şu anda hayalet bir şehir, hayal etmesi zor” dedi.

 

 

Goodwin, ofislerinin fotoğrafını çektiği stüdyolarla tekrar temasa geçti ve evden çalışma normuna nasıl adapte olduklarını paylaşmalarını istedi. “Bence bu çekimlerin çok daha fazla kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olabileceğini düşünüyorum.” dedi.

 

 

 

Moneo Brock

 

 

Kuruluş: 2013
Görevli sayısı: 11
Binanın eski kullanımı: konut –ofis karışımı

 

 

 

 

Kurucu ortak Belén Moneo, “Covid-19 krizi çalışmamızı radikal bir şekilde etkiledi. Evden çalışmak, ekibinizi bir araya getirmek ve fikirlerini paylaşmak kadar heyecan verici değil. Zoom ile onlarla bağlantı kuruyoruz ama ilgi çekici hissetmiyoruz.” dedi.

 

 

Salgının, daha sürdürülebilir ve bisiklet dostu bir şehir için bir dönüşmesine vesile olabileceğini umuyorlar.

 

 

 

 

“Burada ne yazık ki Madrid’de çok fazla özel ve ayrılmış bisiklet şeridimiz yok,” dedi Moneo. “Şehrin gerçek bir dönüşümü oldu.” Araçsız temiz hava ile birlikte, yayalara öncelik vermek için yeniden tahsis edilebilecek ne kadar kamusal alan olduğunu bu arada farketme imkanı bulunabilir” diye ilave etti.

 

 

 

Langarita Navarro Arwuitectos

 

 

 

 

 

Kuruluş: 2007
Görevli sayısı: yedi
Binanın eski kullanımı: sanat ve mimari stüdyoları

 

 

Morph Estudio

 

 

Kuruluş: 2017
Görevli sayısı: 120
Binanın eski kullanımı: ofis binası

 

 

 

Morph Estudio yönetmeni César Frías Enciso, “Madrid’deki durum çok, çok, çok ciddi. İnşaat piyasası son mali çöküşten sonra toparlanmaya başlayacaktı ki, koronavirüs bunu durdurdu.” dedi.

 

 

 

 

Şöyle devam etti: “Bu durumdan pek fazla olumlu sonuç yok. Ayrı çalışmayı öğreniyoruz. Tabii ki, bir dahaki sefere daha hazırlıklıyız. Bir sonraki tıbbi krizde, daha hızlı hareket edeceğimizi düşünüyorum.”

 

 

Husos Architects

 

 

 

 

 

Kuruluş: 2005
Görevli sayısı: beş
Binanın eski kullanımı: konut ve dükkanlar

 

 

 

 

Carlos Arroyo Architects

 

 

 

 

Kuruluş: 2018
Görevli sayısı: beş
Binanın eski kullanımı: konut ve dükkanlar

 

 

Estudio Herreros 

 

 

Bu alanda: 5.5 yıl
Görevli sayısı: 20
Binanın eski kullanımı: mimar Secundino Zuazo tarafından 1958’de konut bloğu olarak tasarlandı

 

 

 

 

Stüdyo kurucu ortağı Juan Herreros, “En önemli şey ekibin bağlantısını sürdürmektir. Ortak bir projeye sahip bir gruba ait olma duygusuna sahip olduklarını hissetmek.”dedi.

 

 

Estudio Herroros, eski projelerin taslaklarını meslektaşları ve arkadaşlarıyla paylaşmak için Instagram’larında Re-Visit adlı ortak bir girişim başlattı.

 

 

 

Kurucu ortak Jens Richter, “Bizim için, bu değişiklik ekipte işbirliği içinde çalışmanın yeni yollarını öğrenmek için şaşırtıcı ve olumlu bir yol oldu.” diye devam etti.

 

 

L35 Arquitectos

 

 

 

 

 

Kuruluş: 1993
Görevli sayısı: 60
Binanın eski kullanımı: modelleme ajansı, Segundamano ofisi, konutlar

 

 

Pedro Pitarch

 

 

 

 

 

Kuruluş:Aralık 2019
Görevli sayısı: üç
Binanın eski kullanımı: konut

 

 

 

OOIIO Architecture

 

Kuruluş: 2016
Görevli sayısı: 10
Binanın eski kullanımı: terk edilmiş alan

 

 

 

 

OOIIO Mimarlık’ın kurucusu Joaquín Millán Villamuelas, “Sürekli olarak endişeliyiz ve neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Tüm stüdyo boş, tüm stüdyo evde çalışıyor.” dedi.

 

 

 

 

 

“Herkes üretken olmak ve işi pijamalarıyla kanepelerinde yapmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Biz yaratıcı insanlarız ve bu da başka bir zorluk. Bu yeni krizle yüzleşelim.” diye ekledi.

 

 

 

Estudio Gonzalo del Val, Studio Animal and Toni Gelabert

 

 

 

 

 

Kuruluş: 2015, 2018 ve 2020
Çalışan sayısı: her biri iki
Binanın eski kullanımı: konut

 

 

 

TallerDE2 Architects

 

 

 

 

Kuruluş: 2014
Görevli sayısı: beş
Binanın eski kullanımı: konut

 

Estudio Lamela

 

Kuruluş: 2008
Çalışan sayısı: Bu alanda 61, toplam 86
Binanın eski kullanımı: 2008 yılında stüdyo tarafından inşa edildi

 

 

 

Estudio Lamela mimarı María Chocarro, “Bilgisayarlarımızı evimize götürdük, bu da ofisteymiş gibi evden çalışmayı sağlıyor, acele etmiyoruz, daha fazla zamana yayıyoruz” dedi.

 

 

 

“Ayrıca dahili bir sohbet yoluyla meslektaşlarımızla sürekli temas halindeyiz. Çok fazla görüntülü sohbet ediyoruz, bu oldukça komik çünkü iş arkadaşlarınızın ve patronlarınızın özel ortamlarını ve evlerini görüyorsunuz, böylece bu durum bizi bir şekilde daha insan yapıyor.” diye ekledi.

 

 

José María Sánchez García

 

 

 

 

 

Kuruluş: 2009
Görevli sayısı: 10
Binanın eski kullanımı: ofis

 

Andrés Jaque

 

 

 

 

 

Kuruluş: 2010
Görevli sayısı: 12
Binanın eski kullanımı: Ocaso sigorta şirketinin arşivi

 

Estudio Entresitio

 

 

Kuruluş: 2002
Görevli sayısı: 10
Binanın eski kullanımı: konut

 

Estudio Entresitio kurucu ortağı César Jiménez de Tejada Benavides, “Bu koronavirüs kilitlenmesi bir mimari stüdyosunun çalışma şeklini değiştirmek için bir fırsat olacak.” dedi.

 

Kurucu ortak Maria Hurtado de Mendoza Wahrolén, “Değişiklik zaten gerekiyordu. Bu garip bir yol, virüsü bir fırsat olarak da düşünebiliriz, ama şimdi bunun için çalışmamız gerek. Teknoloji, toplum ve bizi bir ofis olarak bu zorluğu aşmaya yöneltecektir.” diye ekledi.

 

Elii 

 

Kuruluş: 2015
Görevli sayısı: yedi
Binanın eski kullanımı: ofis ve konut binası

 

b720 Fermín Vázquez Arquitectos

 

Kuruluş: 2008
Görevli sayısı: 50
Binanın eski kullanımı: diyabet kliniği

 

 

Kaynak: Dezeen

2 Yorum
  1. Değişimlerin bir kısmı dayanmış ve ertelenmiş şeyler. Diğerleri ise o kadar kolay değil, bir süre sonra çoğu şey eskisine benzer. Önemli olan mimarlık ofislerinin neyle meşgul olacağı, bizde örneğin şişmiş bir inşaat piyasası, iflas etmiş müteahhitler, sıkıntıda olan bir yapı sektörü var. Değişim denen şeyin bir kısmı dağılmak aslında.

    Aysel Akdoğan | 22 Mayıs 2020

  2. Değişim mi diyelim çöküş dönemi mi diyelim bilemedim. Zira durum ofise metroyla mı gidelim bisikletle mi gidelim tadında değil. Daha beter bir vaziyet var.

    mehmet rauf yılmaz | 23 Mayıs 2020


Yorum yazmak için


Editör:Lizzie Crook Yüksek mahkeme, lüks Neo Bankside dairelerinin sakinlerinin, Tate Modern’in Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan uzantısı nedeniyle “hayvanat bahçesinde sergileniyormuş” gibi yaşadıklarına karar verdi.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org