RINGSHAUSE : Audi logosundan esinlenen ev… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
RINGSHAUSE : Audi logosundan esinlenen ev…
Share 29 Nisan 2020

 

 

Ringshause : Audi logosundan esinlenen ev…

Tasarım: Wamhouse Studio

 

Wamhouse Studio, Hammadde Yapıları ile Araba Markasının Logosundan Esinlenen Ringhouse’u Yayınladı

Polonya mimarlık firması Wamhouse Studio, Alman otomobil üreticisi Audi’nin logosundan esinlenen özel bir ev için tasarımını yayınladı. The Ringshouse adlı ev, ünlü logolardan esinlenen bir dizi evde beşinci ev olarak tasarlanmıştır.

Wamhouse Stüdyosu Müdürü Karina Wiciak tasarımcısı olarak, ilham kaynağının da tarih olduğunu vurgular – belirli bir otomobil markasının tarihi ve mimari tarihi burada konu edilmiştir.

 

Doğrudan logonun şekline atıfta bulunan bina, 1930’larda oluşturulan ve bugün neredeyse hiç kimsenin hatırlamadığı marka ile ilişkilidir (görünür bir araba modeli de onunla ilişkilidir).

Karina Wiciak, “Bina aynı zamanda o dönemde popüler olan mimarlık, modernizm anlamına da geliyor. Bununla birlikte, bu tarzın tipik özellikleri, ham beton yapılar, yuvarlak duvarlar ve pencereler, açık iç mekân, büyük cam – burada tekrar yorumlanıyor” dedi.

 

Yani bu çağdaş bir bina, ancak yazarın belirttiği gibi, bugün yaratılan her şey evrimin ve bir zamanlar yaratılan şeyin bir devamıdır.

Bu nedenle, yazara göre, bunu hatırlatmaya değer ve ev tasarımı, sadece mimarlık tarihini değil, ilginç bir hikaye anlatmak için harika bir bahane olabilir.

 

“Mimarlığın tekrar tekrar tarihsel stillere dönüp tekrar yorumlamasına rağmen, yazar tarihimizi, bu konuda unutmamamızın hala çok önemli olduğuna inanıyor, çünkü bu dünyadaki her şey geçici, bugünün dünyası yakında vefat edecek ve bir gün sadece tarih olacağız. ”

 

Rigshouse, dört adet  paralel silindirden oluşur. Evin günlük kullanılabilir taban alanı yaklaşık  280 metrekaredir ve sadece bir katı kaplamaktadır, ancak aşağıda hizmet odaları içeren bir yeraltı garajı bulunmaktadır.

 

 

Çok yüksek ve ferah yaşam alanı oluşturulmuştur.   Yapının kat yüksekliği izin vermesine rağmen, kasıtlı olarak ara katlar yapılmamıştır.

 

 

“Genel hedef, dışarıdaki 4 silindirik gövdenin okunabilirliğini korumaktı. Bu nedenle, bir aile için tutumlu bir ev değil, doğal bitki örtüsü arasında yer alan geniş bir tatil evi,” diye ekledi tasarımcı mimar.

 

Yukarıda yer alan kısım, kısmen cam duvarlarla çitle çevrili büyük açık odaları içermektedir.

 

 

Bunlar arasında açık bir salon, yemek odası ve müzik köşesi bulunan bir koridor, büyük mutfak, kütüphaneli çalışma odası, özel banyolu 2 yatak odası, 3 tuvalet, 2 ayrı dolap ve 1 kiler bulunmaktadır.

 

 

Bu serinin önceki evlerinde olduğu gibi Ringshouse, tüm büyük pencerelerin yüzeyinde boşluklar taşıyarak binanın şeklini daha okunabilir hale getiriyor.

 

 

 

Kaynak: https://worldarchitecture.org

1 Yorum
  1. Çok stil bir tasarım. Grafikden yola çıkan bir minimalist heykel gibi.

    sonay okyay | 1 Mayıs 2020


Yorum yazmak için


  TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Bakırköy’de inşa edilen pandemi hastanesi nedeniyle iki pisti kullanılamaz hale getirilen Atatürk Havalimanı ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org