PAZARLIK EDİLEMEYEN ŞEY: SAĞLIK YAPISINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
PAZARLIK EDİLEMEYEN ŞEY: SAĞLIK YAPISINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK…
Share 12 Nisan 2020

Sharon Davis’in Bayalpata Bölge Hastanesinde Sürdürülebilirlik Pazarlık Edilemez.

Nepal hükümeti ile kar amacı gütmeyen Herkese Sağlık Kurumu arasında bir ortaklık olanbu  sağlık merkezi yılda yaklaşık 100.000 hasta müracaatçıya  hizmet vermektedir.

Tasarım: Sharon Davis Design

Editör:  Katie Okamoto

New York merkezli şirket Sharon Davis Design, Nepal, Achham’daki Bayalpata Bölge Hastanesi mimarisinin arkasındaydı ve beş binada tıbbi programlar düzenledi. Bu yapılar ve bölgedeki on konut, yapısal arazinin  görünümü ve dokusu ile birleştirilmiştir.

Nepal’in kırsal Achham Bölgesi’nde, Seti Nehri Vadisi’nin teraslı yamaçlarıyla çevrili bir tepenin üzerinde,  bu çatılı yapılar,  Himalaya eteklerinin yakındaki zirvelerini yansıtıyor. Ancak kırmızı renkli bina grubu, başka bir nedenden dolayı bölgelerinin jeolojisine benziyor: Bayalpata Bölge Hastanesi’ni oluşturan bu 17 alçak yapı, sitenin bir buçuk kilometre içinde moloz taş ve çakıllı topraktan inşa edilmiştir.

 

Nepal hükümeti ile kar amacı gütmeyen Herkese ı Sağlık Kurumu arasında bir ortaklık olan 70 yataklı hastane, yılda yaklaşık 100.000 ziyaretçiye hizmet veriyor ve bunların çoğu, bakım almak için altı gün boyunca tek erişim yolundan yürüyerek geliyor.

 

Sağlık birimi genel yerleşim planı

 

 

Yerleşim, tüm mimari kararda kritik bir aktördür, ancak özellikle burada, 2015 yılında, yedi buçuk dönümlük kampüste inşaat, bir dizi deprem ve sınır kapanması olduğunda altı ay boyunca durdu – jeopolitik Hindistan ve Nepal arasındaki gerginlikler, malzemelerin siteye ulaşmasını engelledi. New York City’nin mimarlık firması Sharon Davis Design için bu tür zorluklar, sürdürülebilirlik ve dayanıklılığın bu projenin başarısı için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Sharon Davis Design’ın proje direktörü Tyler Survant, sürdürülebilir tasarım “Bu isteğe bağlı bir eklenti değil” diyor. “Bu binaların gerçekten bu uzak bağlamda gerçekleştirilmesi gerekiyordu.” dedi.

 

Avlular, tıbbi programların düzenlendiği iki çekirdek oluşturur.

Sharon Davis Design (Yapısal Tasarım Ofisi ve yerel bir mühendislik firması ile birlikte çalışarak) 4.200 metrekarelik tesisin kendi enerjisini üretmesi gerektiğini biliyordu. Bu, artık pasif tasarım ve binaların çatılarına entegre edilmiş 100 kilowatt’lık bir güneş enerjisi paneli dizisi sayesinde artık sağlanıyor. Ekip, geleneksel çok öykülü bir bina tasarlamak yerine, iki avlu etrafında düzenlenen, melez ve gün ışığının sığ (15metreden az) kat planlarına geçişi yoluyla pasif havalandırmayı teşvik eden tek ve iki katlı bir yapı komplekse ulaştı. İşletme ve laboratuvar alanları hariç tüm binalar pasif olarak ısıtılır ve soğutulur düşünüldü.

Yapımda yöresel malzeme ve işçilik kullanıldı…

 

Bu bağlamda, pasif tasarımı desteklemek ve yerel olarak eğitilmiş emeğe güvenmek için yüksek termal kütlesi ile sıkışmış toprak mantıklı bir seçimdi. Beş tıbbi binanın her biri, yanal yükleri ve entegre beton sütunları destekleyen çimento ve çelikle güçlendirilmiş rammed toprağın kompozit  yapısı kullanıyor: “Yalnızca muhafaza sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda tüm sistem içinde yapısal olarak hareket ediyor” diyor Survant.

 

Binalar boyunca, katlanır pencereler, esintilere ve güney ışığına izin veren pasif tasarımı destekler.

 

İki avlu, hastalar için çok ihtiyaç duyulan bekleme alanlarını sağlar. Her gün, bölgenin telefon haberleşme eksikliği nedeniyle 500 kadar kişi habersiz geliyor. “İlk geldiğimizde… hasta bulmaya çalışan doktorlar için durum çok kaotikti” diye açıklıyor yöneticiler.

 

Binaları boşluklarla değiştirmek “organize etmeye çalışmanın çok basit bir yoluydu” “diye ekliyor. Avlular aynı zamanda ayaktan bakım ve eczane gibi, güney girişine yönelik daha fazla kamuya dönük programlar ile ameliyat ve doğum koğuşu gibi kuzeye doğru daha özel programlar arasında tampon görevi görmektedir.

 

Yapı üretim biçimi…

 

Binaların içinde güneye bakan tezgâh pencereleri gün ışığını getirir, kışın güneşten ısı  kazancı ve yazın çapraz havalandırmaya katkıda bulunur. Dar pencereler – genişlikleri topraklı inşaat birimi tarafından belirlenir – periyodik görünümleri ve ek güneş ışığını kabul eder. Kırmızı renkli altın renkli yerel sal parke, yukarıdaki temizlenmiş tavanlı tavanlara ve 60 koltuklu kantinde yerleşik mobilyalar gibi basit beyaz duvarları tamamlayan yüzeylere yumuşaklık ve doğal bir boyut kazandırır. Sıkıştırılmış toprak duvarların iç mekanlarda açıkta bırakıldığı yerlerde, döküm kalıp hatları ve sal ahşap kaplamaları arasında güzel bir birlik vardır.

 

 

Daha küçük bina çeşitleri, enerji kullanımını azaltmaya yardımcı olmak için anlamlıydı. Düşük katlı binalar ADA tarafından erişilebilir kalırken elektrikle çalışan asansörlere olan ihtiyacı ortadan kaldırdı. Ve etkili çapraz havalandırma ve doğal gün ışığı, 19 metreden  daha derinlikte sığ zemin plakaları gerektirdi.

 

Bunun gibi ayrıntılar, kullanıcıları için hastane deneyimini insancıllaştırmaya yardımcı olur. Birçoğu için, Bayalpata tek erişilebilir ve uygun fiyatlı (gerçekten de tamamen ücretsiz) sağlık hizmeti sağlayıcısıdır. Hasta kapasitesini duruma göre sekiz katına çıkaran hastane, şu anda bölgenin sadece özel anne sağlığı alanlarına ve iki tam zamanlı cerrahına ev sahipliği yapıyor. Doğum yataklarının sayısı dörtten 11’e yükselmiştir ve ayrıca yeni doğan  bakım ünitesi ve aile planlaması hizmetleri için alan vardır.

 

Kendine yeten bir enerji sağlanması projenin önem verdiği konulardan biriydi…

 

 

Bayalpata Hastanesi’nde Halk Sağlığı Kurumu doktoru olan Bikash Gauchan, bu yeni koğuştan gurur duyuyor. “Gizliliği koruyarak onurlu doğum hizmetleri sunmamıza izin verdi” diyor.
Genel olarak, çeşitli, daha küçük ölçekli kütle ve toprak duvarlı yapılar, Bayalpata Hastanesi’ni hizmet verdiği topluluğa yardımcı olur ve kurumsaldan daha sıcak bir ev ölçeği sunar. Gerçekten de, sağlık ekibi için hastane evdedir: Şimdiye kadar işe gidip gelmek pratik olmayacağından, çalışanlar ve aileleri burada yaşıyor. On tek aile evi ve sekiz yatak odalı bir yatakhane, aynı zamanda rammed toprak, hastaneden yokuş aşağı bir yay içinde düzenlenmiştir. (Muson güdümlü erozyona eğilimli olan bu arazide hastane binalarını yokuş yukarı almak kritikti; Siper ve biyosales sistemi yağmur yağdığında suyun yönlendirilmesine  bu yerleşim planı yardımcı olur.)

 

 

İşletme ve laboratuvar alanları hariç tüm binalar pasif olarak ısıtılır ve soğutulur.

Başka bir deyişle, “sadece bir hastane değil,” diyor Survant. “Halk Sağlık Kurumunun bu kamu-özel ortaklığı ile getirdiği eşsiz şey, gerekli olan daha yüksek standartlar ve personel ile ücretsiz tıbbi bakım sağlamaktır. Bunu destekleyebildiğimiz için mutluyuz. ” diye sözlerini tamamlıyor.

 

 

Kaynak: www.metropolismag.com

 

 

 

3 Yorum
  1. Bunlar değeri çok önemli projeler. Çok şatafatlı çok kompleks bir sürü mimarlık üretimi var ve ilk bakışta onların yanında sade, basit gibi duran bu proje önce enerjisini kendi temin etmesi ve çevresiyle kurduğu mütevazi ilişki nedeniyle değerli. Sürdürülebilirlik de biraz buradan geliyor bence.

    Nedret Otyam | 14 Nisan 2020

  2. Sağlık yapıları kamuya ait olsa da özel birim olsa da kaynağı toplumun cebinden çıkar. Dolayısıyla bu yapıların sürdürülebilirlik ilkesi, enerji tasarrufu ve bulunduğu yerle barışık olması önemli tasarım ilkesi sayılmalıdır.

    alev küçükkaya | 26 Nisan 2020

  3. yere önem vermek, doğa ve sürdürülebilmek. hastanelerini havaalanı pistinin üzerine kurmayı denememişler mesela ?

    cemil arıkan | 28 Nisan 2020


Yorum yazmak için


  TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Bakırköy’de inşa edilen pandemi hastanesi nedeniyle iki pisti kullanılamaz hale getirilen Atatürk Havalimanı ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org