Mimarlar ve Tasarımcıların COVID-19’a Yanıt Vermelerinin 5 Yolu |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Mimarlar ve Tasarımcıların COVID-19’a Yanıt Vermelerinin 5 Yolu
Share 12 Nisan 2020

3D baskılı yüz kalkanları, hastane dönüşümleri, maddi bağışlar ve konuşlandırılabilir yoğun bakım üniteleri, mimarların pandemi sırasında adım atma yollarından sadece birkaçı.
Editör:  Leilah Stone

 

CURA (Solunum Hastalıkları için Bağlı Birimler) mimar, mühendis, doktor ve askeri uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir tasarımdır. Carlo Ratti Associati ve Italo Rota tasarım ve yenilikte liderdir ve şu anda Milano’da yaptıkları inşa edilmektedir.
________________________________________

Yeni koronavirüs küresel olarak yayılmaya devam ettikçe, mimarlar ve tasarımcılar pandemiye karşı mücadeleye  yardımcı olmak için teknolojilerini, tesislerini ve araştırma becerilerini kullanıyorlar. Sağlık hizmeti sunucuları kişisel koruyucu ekipmanlarda (KKD) ciddi bir sıkıntıyla karşılaştıklarından ve hastanelerde yatak ve bakım yerleri  tükendiğinde, bu firmalar sadece A&D topluluğunun nasıl etkilendiğini değil, aynı zamanda bu konuda yardımcı olmak için neler yapabileceklerini de araştırdılar.

 1. PPE

Kohn Pedersen Fox (KPF), Makerspace’i 3D baskılı yüz kalkanlarının üretimine adadı. Teknisyenler Aslı Öney ve Darwin Diaz, çerçevelerin yığınlar halinde basılmasına izin veren, baskı sayısını makine başına 150 ve daha fazlasına yükselten bir yöntem geliştirdi.
________________________________________
“Bu kriz zamanlarında insanların kendilerini güçsüz hissetmesi çok kolaydır. Zorlu sorunları çözmek için toplum olarak özel bir işletme olma gücüyle gerçekten kendimizi zorlamanın  fırsatını yakaladık.  Hükümetler  ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar her şeyi çözemez ”diye açıklıyor Brooklyn merkezli aydınlatma tasarımcıları Rich Brilliant Willing’de (RBW) büyüme ortağı ve yöneticisi Alex Williams.

Şirket, önde gelen 3D baskı şirketi ve Industry City komşusu iMakr ile Budmen Face Shield’ın yeniden tasarımını yaptıktan sonra New York City sağlık hizmeti sağlayıcılarına 10.000 yüz kalkanı bağışlama sürecine girdiler. Malzeme tüketimini yüzde 48 azaltarak üretimi hızlandırabildiler. Maske herkese açıktır, böylece diğer üreticiler aynı yolu takip edebilir. Williams, “Daha büyük üreticiler üretimi hızlandırana kadar, mevcut boşluk boşluğu doldurmak için işletmelere ve bireylere güveniyoruz” diyor.

Edg’de müdür olarak görev yapan John, J. Meyer için, “Bu kriz, 3D baskı anının geldiğini açıkça ortaya koyuyor. Artık bir yenilik ya da uzak bir geleceğin parçası değil. Teknolojinin burada ve şimdi gerçek ve pratik bir faydası var, hatta hayat kurtaran uygulamalar bile. Düzinelerce firma dijital üretim yeteneklerini kalkanların üretimine uyguladılar. (BIG, Kohn Pedersen Fox (KPF), Handel Architects ve Grimshaw dahil). Çoğu firma açık kaynak dosyalarıyla çalışıyor. 3DVerkstan tarafından sağlanan ve üretimi artırmak için değişiklikler yapıyor.

KPF Operasyona da katkıda bulunuyor. KPF’nin yazdırma ayarları diğerlerine çok benzemekle birlikte, onları birbirinden ayıran şey, üretim stratejileri ve malzeme kullanım yöntemleri olup, vizör çerçevelerinin toplu baskısını geliştirmektedir. KPF’nin Makerspace teknisyenleri Asli Oney ve Darwin Diaz, “[Biz] PVA (polivinil alkol) adı verilen suda çözünür ve biyolojik olarak parçalanabilen bir malzemenin üretim performansında ustalaştık ve bu da çerçevelerin bir yığın halinde hatasız bir şekilde yazdırılmasını sağladık diyorlar.

 

 1. Dönüşümler

 

HKS mimarları, mevcut binaları saha hastanelerine dönüştürmek için olası uygulamaları özetleyen bir dizi rapor geliştirmektedir. Bu şema standart bir otel odasının dönüşümüne göstermektedir.
________________________________________
Hastanelerin yatakları salgının yayılması sonucunda tükenmeye başladığında, hükümetlerin hızlı hareket etmeleri gerekiyor. Ordu Mühendisleri Birliği’nin New York Bölgesi, Jacob K. Javits Kongre Merkezi’nin dönüşümünü tamamladıkça, ülke genelindeki mimarlar vakalar arttıkça kolayca dönüştürülebilen diğer tipolojileri düşünüyorlar.

 


“En iyi vaka senaryosunda, büyük bir otel yaklaşık 10 gün içinde geçici bir hastane haline gelebilir,”
diye açıklıyorlar.  Otel, okul ve diğerlerinin nasıl yapılacağına dair bir dizi kavramsal plana öncülük eden sağlık uzmanı müdürü HKS Jason Schroer,  mekanlar hızla hasta bakımına dönüşebilir diyor.

 

 

Birçok otel türü göz önünde bulundurulurken, HKS, hasta odaları, giriş ve kayıt alanları olarak lobiler, merkezi tıbbi malzeme depoları olarak konferans salonları, personel yemek olarak restoran ve balo salonu gibi kısımları konuk odaları kullanılarak en hızlı şekilde dönüştürülebilen tam teşekküllü kongre otellerini belirlediler.

 

 

Rapor, 14 günlük dönüşüm zaman çizelgesini, operasyonel hususları ve mekansal yapılandırmaları içerir. “Temel yetkinliğimiz tasarım ve planlamadır,” diyor Schroer, “Hem sağlık tasarımı hem de konaklama tasarımında uzmanlarımız olduğu için, herkese, ihtiyaç duymaları halinde hasta bakımı için binaya dönüştürebiliriz” diyor.

 

 

CDC’nin hangi COVID-19 hastalarının alternatif bakım yerleri için uygun olacağına ilişkin yönergeleri göz önünde bulunduran firma, liseleri 500 hastaya kadar olası başka bir dönüşüm sitesi olarak kullanılmasını da düşündü.  Bu seçimin arkasındaki nedenlerse, okulların erişimi kolay yerleşimlerde olması, geniş koridorları, gözeneksiz yüzeyleri ve merkezi MEP sistemleri olmasıdır. “Mükemmel  olmasa da çözüm olarak bir çadırdan daha iyidir ve çabucak yapılabilir. Sadece çözümün bir parçası olmak istedik, ”diyor Schroer.

 

 

 1. Yoğun Bakımı Yeniden Düşünmek

 

JUPE Health, sağlık çalışanları ve karantinaya alınan hastalar için Jupe, Inc. tarafından tasarlanan ve kriz ve afet müdahalesi için düz bir barınma başlangıcı olarak tasarlanan üç kurtarma alanından oluşan bir seridir.
________________________________________
Bazı tasarımcılar mevcut binaları hasta bakım tesislerine dönüştürmek yerine acil yoğun bakım için yepyeni bir sistem oluşturmaya karar verdiler. CURA kapsülleri böyle bir çözümdür. CURA (Solunum Hastalıkları için Bağlı Birimler), bir mimar, mühendis, doktor ve askeri uzman ekibi tarafından başlatılan ve şu anda Milano’da inşa edilen acil COVID-19 hastaneleri için açık kaynaklı bir tasarımdır.

 

Bölmeler, biyo-kapsama bölmelerine dönüştürülmüş, yeniden yerleştirilmiş 20 metrelik nakliye konteynırları kullanır ve dünyadaki şehirlerde kolayca konuşlandırılabilir. Her ünite bağımsız olarak çalışmasına rağmen, bireysel kapsüller modüler konfigürasyonlar oluşturmak için şişirilebilir bir yapı ile bağlanabilir ve vantilatörler dahil iki hasta için gerekli tüm ekipmanı içerecektir. En iyi bölüm – sadece birkaç saat içinde otoparklarda veya kendi başına ayakta duran hastaneler olarak yerleştirilebilir.

 

Kriz ve afet müdahalesi için inşa edilen düz paketli bir konut işletmesi olan Jupe, Inc., hastanenin aşırı kalabalıklaşmasına yanıt olarak bir mobil kurtarma birimi geliştirdi. JUPE Health, JUPE Rest (uyku ünitesi), JUPE Care (kritik olmayan hastalar için kurtarma ünitesi) ve JUPE Plus (bağımsız bir yoğun bakım ünitesi) dahil olmak üzere hem sağlık çalışanları hem de karantinaya alınan hastalar için tasarlanmış üç iyileşme alanından oluşan bir seridir. JUPE Health,  15  metrelik düz yataklı ve kamyonetle 24 adede kadar üniteyi ve tek bir kargo gemisinde 500.000 adede kadar üniteyi devreye alabilir. Çabaların başında doktor Dr. Esther Choo (#GetMePPE’den), tasarımcı Cameron Sinclair ve modüler konut girişimcisi Jeff Wilson gelmektedir.

 

 

 

 1. Malzeme Gönderileri

 

Mannington Commercial, FEMA yüklenicilerine geçici bakım tesislerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan esnek tabaka döşemelerini almalarında yardımcı olacak bir yardım hattı kurmuştur.
________________________________________
ABD Ordusu Mühendisler Corp (USACE), potansiyel alternatif bakım alanları için yerleri belirlemek için eyalet ve yerel yönetimler ve sağlık sistemleri ile birlikte çalıştığından, FEMA yüklenicilerinin güvenli ve uygun inşaat malzemelerine ihtiyacı vardır.

 

Mannington Commercial, geçici bakım tesislerinde kullanılmak üzere esnek sac döşeme ürünlerinin kullanılabilirliğini sağlamak için FEMA ve ilgili servis sağlayıcılara olanak veren bir yardım hattı kurmuştur. USACE yönergelerine göre, acil sağlık hizmetleri ihtiyaçları için uygun zemin kaplaması, enfeksiyon kontrolü, temizlenebilirlik ve kayma direncine yardımcı olan dikişsiz kauçuk veya tabaka vinil içerir.

 

 

Mannington’un sağlık hizmetleri direktörü Steve Hadrych, “Şu anda 50’den fazla spesifik COVID projesine katılıyoruz. Mannington, ABD’deki tek ticari levha üreticisi olduğumuz için benzersiz bir konuma önemli bir stoklama pozisyonuna sahip olmak zorundayız ( 7 milyon feet kare ile).  Ulusal bir acil durum için erişilebilir olmasını hiç beklememiştik.   Üç haftadan uzun bir süre önce kurulan şirket, büyük kongre merkezlerinden daha küçük, taşınabilir birimlere kadar olan işlere ülkenin sıcak noktalarını (New York, Los Angeles, Seattle ve Chicago) şu anda  tedarik ediyor.

 

 1. Anketler ve Araştırma

 

Design Advocates, endüstrinin COVID-19’dan nasıl etkilendiğine dair veri toplayan ve tasarım topluluğunu güçlendirmek için kaynakları paylaşan bir grup bağımsız tasarım uygulamasıdır.
________________________________________
Ancak pek çok mimar ve tasarımcı hala çalışıyor ve teknisyenler ve üreticiler ihtiyacı olanları desteklemek için ekipman ve çözümler üretiyor olsa da, herkes hala bilinmeyen bir zamanda çalışıyor.

COVID-19’un endüstri üzerindeki etkisi hakkında ilgili bilgi toplamak için, bazıları yanıtları ölçmek ve tasarım profesyonellerinin ihtiyaç duydukları kaynaklara erişmelerini sağlamak için anketler geliştirdi.
3 Nisan’da Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) görev gücü mimarlardan, tasarımcılardan ve tesis sahiplerinden, katalogları ve paylaşım sitelerini ve sağlık tesisi yanıtlarını kataloglamaya yardımcı olan çevrimiçi bir araştırma veritabanı olan COVID19 ArchMap için COVID-19 alternatif sağlık siteleri hakkında bilgi vermelerini istedi.

Görev gücü ayrıca bir binanın alternatif bakım alanına dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini belirlemek için bir kontrol listesi içerecek bir hazırlık değerlendirme aracı üzerinde de çalışmaktadır.
Son zamanlarda oluşturulan Tasarım Avukatları, tasarım topluluğunu destekleme ve güçlendirme ümidiyle veri toplayan ve kaynakları paylaşan bir grup bağımsız tasarım uygulamasıdır (Lea Mimarlık, MKCA, Maddi Alan Ofisi, Kaplama Ofisi ve Worrell / Yeung).

 

 

Kaynak: METROPOLİS

 

3 Yorum
 1. Aslında sistemler üç aşağı beş yukarı belli. Mimarlar nasıl ulaşacak bu ihtiyacın karşılanmasına. Kamu idaresi bir talep oluşturuyor mu?

  adem güzelyurt | 12 Nisan 2020

 2. Adem bey, kamu idaresi dediğiniz bakanlık mı, yeni sistem hükümet mi bilmiyorum ama onlar Rönesans firmasına hastanelerini yaptırıyorlar. Mimara tasarımcıya ihtiyaçları yok, herhalde her şeyin daha iyisini onlar biliyor.

  Cemal Kozlu | 12 Nisan 2020

 3. Yollar çok gibi ama soyutlarsak, beş yol kadar ana güzergah kalıyor. Acil Korona Mekanları Projelerinde ne çıkacak bekliyorum, farklı yollar önerildi mi acaba?

  Mesut Galip Şahinoğlu | 14 Nisan 2020


Yorum yazmak için


Editör:Lizzie Crook Yüksek mahkeme, lüks Neo Bankside dairelerinin sakinlerinin, Tate Modern’in Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan uzantısı nedeniyle “hayvanat bahçesinde sergileniyormuş” gibi yaşadıklarına karar verdi.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org