KIRSCH Pharma Sağlık Hizmetleri Fabrikası |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
KIRSCH Pharma Sağlık Hizmetleri Fabrikası
Share 19 Nisan 2020

 

Tasarım SAOTA Mimarlık

 

 

 

 

Almanya’nınWedemark’taki Kirsch Pharma HealthCare GmbH için yeni merkez ofis ve üretim tesisi için tasarımlarında SAOTA Mimarlık, genellikle ezici ve endüstriyel tipolojik bina yapımını yeniden tartışmaya açıyor.

 

Alman merkezli Kirsch Pharma HealthCare’in Wedemark, Almanya’daki yeni fabrikası ve genel merkezi, farklı bağlamsal ipucu içermeyen, anonim bir sanayi bölgesidir. Güney Afrika merkezli mimarlık firması SAOTA, bu çevreye anlamlı bir mimari yanıtın, peyzajda heykelsi bir nesne olarak duran bir bina gerektireceği ve projesinde varlık ve kimlik hissi veren güçlü bir mimari ifade oluşturacağı anlayışıyla tasarıma yaklaştı.

 

 

 

 

 

Kirsch Pharma HealthCarmasötik, beslenme, biyoteknoloji, veterinerlik ve kozmetik endüstrileri için bitmiş ilaç ve diyet takviyeleri (oral dozaj formları) üretiminde uzmanlaşmıştır. Verimli bir son teknoloji fabrikasına ek olarak, şirket aynı zamanda ofis ve üretim tesisini birleştirirken ahlakını ve kimliğini ifade edebilecek bir resepsiyon ve ofis alanına ihtiyaç duyuyordu. Ayrıca, çalışanlarına kurumsal bir gurur ve refah duygusu aşılarken canlandırıcı bir çalışma ortamı yaratmayı amaçladı.

 

 

 

 

Kat Planları

 

 

 

Fabrika binasının tasarımı büyük ölçüde işlevsel gereksinimlerle dikte edildi ve altında bir grafit gri renkli trapez tabakası katmanı kayan bir etek veya hafif çıkıntı yapan bir cephe oluşturan açık gri çelik kaset duvarları ile kaplanmış basit bir dikdörtgen yapıdan oluşuyor. Bu bölümün cephesinde, aksi takdirde monolitik görünecek sertlik,  bir hafiflik hissi yaratmak için, cephenin yüzeyindeki çarpıcı kesik çizgiler kütlesini daha da parçalamaktadır. Fabrikanın konumlandırılması, gelecekteki büyüme ve genişlemeye yer açmak için dikkatle değerlendirildi.

 

 

 

 

 

 

Bitişikteki ofis ve resepsiyon binası, genel endüstriyel formlardan ayrılmayı gerektirdi – Kirsch PharmaHealthCare’in faaliyetlerini doğasını tamamlayan ve ifade eden, amaçlarını akıllıca insancıllaştırıp amaçlarını ilerleten davetkar ve canlandırıcı bir ortam.

 

 

 

 

 

 

 

Ofis alanı esasen dikdörtgen biçimini korurken, bir resepsiyon alanı, toplantı odaları, konferans salonu ve ofislerden oluşurken, SAOTA Mimarlık, ofis binası ile fabrika binasını ana yüzü ve girişi üzerinde çarpıcı bir heykel gölgelik ile ortamı karşılaştırmaktadır. Bu cesur, fütüristik form, ziyaretçileri yönlendirmeye ve dışarıdan iç mekâna geçişe aracılık ederken onları varış noktasına doğru yönlendirmeye yardımcı olur.

 

Yarı saydam üç camlı cam perde duvarın etrafını saran kanopinin açısal, yönlü şekli, renk paletinden ödünç alırken, kurumsal kimliğini dönüm noktası kalitesi ile tamamlar ve geliştirirken, şirketin marka kimliğinin ve logosunun unsurlarını çevirir. Hareketli açısal hatları, iki binayı birleştirmeye yarayan fabrika binasının kesik çizgilerini yansıtır.

 

 

Gölgenin dinamik, teknolojik olarak ilham verici, fütüristik formu hız, güven ve yenilik hissi verirken, şeffaf perde duvarlar binanın donuk gri ortam ve hava koşullarında peyzajdaki bir mücevher gibi davetkar bir şekilde parlamasına imkan verir. Kanopi, Kirsch PharmaHealthCare’in faaliyetlerinin gelişmiş, ilerici teknolojik bileşenini ifade ederken, iç mekân insanlığın ve misyonunun besleyici yönünü aktarıyor.

 

 

Kanopinin çıkıntısı sadece barınak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda insan ölçeğini endüstriyel ortama getirir ve binaya hoş bir geçişi kolaylaştırır. Alt yüzey kırmızı kaburga şaşırtıcı derecede etkileyici, tek bir gökyüzü ve mimari çevreyle şakacı bir şekilde tezat oluştururken, yaklaşıma ek insancıl ayrıntılar getiren son derece dokusal bir kaliteye sahip.

 

 

Kanopinin dış kabuğu, grafit gri renkli çinko kaplama ve kırmızı toz boyalı ısmarlama alüminyum alt yüzey arasındaki kontrast (iç mekanda uzanır ve fuaye boyunca odanın arkasına doğru bir özellik zemin duvarı oluşturmak için çalışır. ) ziyaretçilerin Kirsch PharmaHealthCare dünyasına davet edilme konusunda bilinçli bir deneyim kazandırarak iç mekânların sıcak ve davetkâr kalitesini vurgular. Ofis binasının iç mekanları esnektir, fuaye ve toplantı odalarının, şirket müşteri resepsiyonları veya diğer etkinlikler düzenlediğinde bir etkinlik alanı olarak işlev görmesini sağlar.

 

 

Resepsiyon alanlarının bitişik fabrika binasına ilişkin yöntemi, imajını ve faaliyetlerini bir araya getirerek, işin endüstriyel ve müşteriye dönük unsurlarını birleştirirken, zıt ışık ve karanlık cephelerle yararlı bir ayrım yaratıyor.

 

 

 

 

Kirsch PharmaHealthCare’in ofis binasının, genel olarak içe bakan fabrika binalarının aksine, dışa doğru bakması gerçeği, onu park benzeri peyzajlı ortamla bağlantı hissini kolaylaştıran görünümler sağlarken iç mekana doğal ışık sağlar. Değişen doğal ışık, genel olarak yapay bağlama doğal bir boyut getiren günün ilerlemesinin doğal bir göstergesi olarak işlev görür.

Grafik kalitesi ve cesur renk kullanımı sayesinde Kirsch PharmaHealthCare’nin gölgelik ve ofis binasının imza özelliği, şirket ahlakını estetik ifadeye dönüştüren bir anlatı yaratıyor – peyzaj, mimari ve iç tasarım, endüstriyel mimarinin olanaklarını genişletirken bir hikâye anlatıyor.

 

 

Kaynak: https://archello.com

 


Yorum yazmak için


  TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Bakırköy’de inşa edilen pandemi hastanesi nedeniyle iki pisti kullanılamaz hale getirilen Atatürk Havalimanı ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org