DENIZEN BUSHWICK : Bir Toplu Konut Örneği |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
DENIZEN BUSHWICK : Bir Toplu Konut Örneği
Share 29 Nisan 2020

 

 

Denizen Bushwick

Tasarım: ODA New York

Denizen Bushwick, Brooklyn’de iki şehir bloğunu 110 bin metrekarelik karma kullanımlı konut geliştirme ile dolduran muazzam bir komplekstir. Zanaat birası ve yapımcı kültürü ilçeye gelmeden çok önce, 20. yüzyılın ortalarında şehrin en başarılı birası olan Rheingold, Denizen’in sahasını içeren geniş bir komplekste bir araya etkileşecek şekilde getirildi.

 

Bira fabrikasının binaları 1981’de yıkıldı ve yerine şimdiye kadar oldukça umutsuz bir konut geliştirme ile parça parça yerini aldı.

 

 

New York City firması ODA tarafından tasarlanan Denizen Bushwick, Rheingold kompleksinde iç servis caddesini takip eden lineer bir park üzerine odaklanıyor. AIA, ODA genel müdürü Eran Chen, “Bunu, hareketlilik, erişilebilirlik ve yaya önceliğini yeniden düzenlemek için farklı bir kentsel formül önerme fırsatı olarak düşündük. Geleneksel sokaklarla çevrili bir yerleşim bölgesi fikrini test etmek istiyoruz.” diyor.

 

 

Bu deneysel yaklaşım, Denizen’in lineer parka bakan ve 911 stüdyo, bir ve iki yatak odalı birimler içeren iki binasının yerleşimine uzanıyor. ODA, tek bir merkezi avludan ışığı ve havayı birimlere getiren standart halka konfigürasyonu yerine, burada, tek yüklü koridorlar ve daha tipik çiftler arasında değişen birbirine bağlı kanatlar geliştirerek beş avlu yarattı. Binaların iki çekirdeği vardır ve dört kamu lobisi vardır.

 

 

İki binanın cepheleri, eski yığma depo yapısının ağırlıkları ve yığınları anımsatan, çapraz çapraz destekle delinmiş derin gömme pas renkli pencereler bulunur. ODA, konvansiyonel beton çerçevenin tipik açıklıklarını zemin seviyesinde iki katına çıkardı ve mahalleye bakan cepheleri daha rafine tuğla olarak okunan büyük gri beton duvar birimlerine kapladı. Chen, “Ölçek izlenimini azaltır ve biraz daha yönetilebilir görünmesini sağlar” diyor.

 

Diğer olanaklar projeyi komşulara da yaklaştırıyor: Dükkanlar  ve toplumsal tesislerin zemin katındaki karışımına ek olarak, lineer park halka açık ve komşulara bir sokak gibi görünüyor; beş iç avludan ikisinin de halka açık olacağına söz veriliyor. Chen, “Bu avlularda yiyecek-içecek ve bir süpermarket var. Ölçek çok samimi, ancak her biri kendi karakterine sahip çeşitli aktivite ve ayrıntı türleri var.” diyor.

 

 

 

 

Kompleksin en ayırt edici özellikleri, sekiz ve dokuz katlı binaların yüksekliğini kapsayan ve bu kamusal / özel alanları canlandıran avluya bakan duvar resimleri. “Bushwick, mega duvar resimleri fikrini özendiriyor,” diyor Chen, yerel  sanatçıların nesiller boyu mahallede dış duvarları çizdiğini  biliyoruz diye devam etti.

 

ODA’nın firmalarla ilişkili kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Semtlerde Halkla İlişkiler (OPEN), duvar resimlerinin tasarımı ve yürütülmesiyle ilgiliydi.

 

 

 

 

 

 

 

Tek yüklü panellerin dış duvarını pencere duvarına kaplayarak, mimarlar, kiracılar ve halk tarafından görülebilen anıtsal olarak ölçeklendirilmiş parçalar oluştururken, tipik olarak sıkıcı apartman koridorlarını aydınlatan duvar resimlerinden çok sayıda fayda elde ederler. Ve gerçek boyalı yüzeyler, doğanın kaprislerine maruz kalmadıkları koridor duvarlarında olduğu için, duvar resimlerinin çoğu kamu sanat eserinden daha uzun süre dayanması muhtemeldir.

 

Açık alan, kompleksin tepesinde, her çatı, kentsel tarım, salon alanları, şömineler, barbekü ızgaraları ve mini golf sahası da dahil olmak üzere çeşitli deneyimlere sahip yaklaşık 3.000 metre kare açık manzaraya sahip olarak yeniden oluşturulmuştur. Çatı katları şehrin geniş manzarasını sunmaktadır. Manhattan’ın manzarası sadece 6,4 km uzaklıktadır.

 

 

 

 

Nihayetinde, Denizen Bushwick’in bir tasarım egzersizi olarak başarısı, Brooklyn’de bir topluluk binası olarak uygulanabilirliği açısından test edilmelidir. “Burada bir inanç sıçraması var,” diyor Chen, özel mülkiyete ait kamusal alanların içsel bir gerginlikle geldiğini kabul ederek. “Denizen, Flemenkçe’de“ insanlar ”anlamına geliyor ve [proje] her zaman çeşitlilik fikriyle ilgiliydi.” Bushwick, orijinal Hollandalı sömürgecilerin İngilizlere kontrolü bırakmasından üç buçuk asırdan fazla bir süre içinde gelişirken, zaman projenin sakinlerinin tarafında görünüyordu.

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

Proje: Denizen Bushwick, Brooklyn, N.Y.
Müşteri: Tüm Yıl Yönetimi
Mimar: ODA, New York
İnşaat Mühendisi: McNamara • Salvia İnşaat Mühendisi
MEP Mühendisi: MG Mühendislik
İnşaat Mühendisi: Philip Habib & Associates
Cephe Danışmanı: LaufsED
Asansör Danışmanı: Jenkins & Huntington
Kazı Danışmanı: FNA Mühendislik Hizmetleri
Sanat Danışmanları: ArtBridge; Bushwick Kolektifi; AÇIK
Giydirme Cephe Yüklenicisi: Schüco
Beton Yüklenicisi: Azzarone Contracting Corp.
Genel Yüklenici: NYEG Corp. (başlıca alanlar); Apt Geliştiricileri (apartman birimleri)
Boyut: 1,2 milyon fit kare
Maliyet: Gizli

 

 

Kaynak: www.architectmagzine.com

Daha fazla göster

Daha az göster

 

1 Yorum
  1. felsefesi çok iyi duruyor ama kütle iri, meydanlar küçük ve kuyu etkisi var, arzularla talepler tam üst üste gelmemiş.

    sercan ak | 1 Mayıs 2020


Yorum yazmak için


  TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Bakırköy’de inşa edilen pandemi hastanesi nedeniyle iki pisti kullanılamaz hale getirilen Atatürk Havalimanı ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org