ANNABELLE SHELLDORF |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ANNABELLE SHELLDORF
Share 22 Nisan 2020

 

 

Annabelle Selldorf,  1960 Almanya  doğumlu bir mimar ve New York merkezli bir mimarlık uygulaması olan Selldorf Architects’in kurucu müdürü. Amerikan Mimarlar Enstitüsü (FAIA) üyesidir ve 2016 AIANY Onur Madalyası’nın sahibidir.

 

 

Annabelle Selldorf gizli mimarinin kraliçesi. Onun için büyük bir hareket değil: Gerçekten bir vay faktörüne dayanamıyor. Bunun yerine, 60 yaşındaki alaycı Alman, kilit figürleri sık sık kapısını çalan sanat dünyasını sessizce güven veren tasarımlarla şaşırttı. Daha yakın zamanlarda, aynı kuralları, yaşadığı New York’un hemen dışındaki en yeni geri dönüşüm merkezine uyguladı.

 

 

Listesinde, prestijli bir Kaliforniya müzesine büyük bir katkı var. Küçük başlamış olabilir, ama şimdi Annabelle gerçekten çok büyük inşa ediyor.

 

Mimar Annabelle Selldorf’un yaşadığı apartman binasına girmek başlı başına bir olay. Masasının arkasında oturan antik tutucu ile birlikte muhteşem ve anıtsal Sanat ve El Sanatları lobisi, Manhattan’ın merkezindeki daha iyi korunmuş mimari sırlardan biridir – göz alıcı ve iyimser en iyi New York’un canlı bir hatırlatıcısı. Mükemmel parlatılmış pirinç plakaları ve koyu renkli ahşap kapılarıyla asansöre binmek, zamanda geriye yolculuk gibidir.

 

SELLDORF ARCHITECTS

 

Daha yakın zamanlarda, aynı kuralları, yaşadığı New York’un hemen dışındaki en yeni geri dönüşüm merkezine uyguladı.
Listesinde, prestijli bir Kaliforniya müzesine büyük bir katkı var. Küçük başlamış olabilir, ama şimdi Annabelle gerçekten çok büyük inşa ediyor.

 

 

Mimar Annabelle Selldorf’un yaşadığı apartman binasına girmek başlı başına bir olay. Masasının arkasında oturan antik tutucu ile birlikte muhteşem ve anıtsal Sanat ve El Sanatları lobisi, Manhattan’ın merkezindeki daha iyi korunmuş mimari sırlardan biridir – göz alıcı ve iyimser en iyi New York’un canlı bir hatırlatıcısı. Mükemmel parlatılmış pirinç plakaları ve koyu renkli ahşap kapılarıyla asansöre binmek, zamanda geriye yolculuk gibidir.

 

 

Annabelle’nin dairesinin içinde, eski, yenisiyle sorunsuz bir şekilde karışır. Ön kapısını çevreleyen bir sanat eseri patlaması arasında Yves Tanguy ve Marcel Broodthaers’ın çizimleri, iki olağanüstü eski usta Jean Fautrier ve Markus Lüpertz’in resimleri ve mükemmel bir şekilde küratörlüğünü Turner Prize adayı Enrico David de dahil olmak üzere sanatçı arkadaşlarının parçaları asmak.

 

 

 

“Gerçeküstücülük ve soyutlamayı severim” diyor. Oturma odasından yemek odasına mutfağa mezun olan geniş bir pencere kaplı alanda, bir Ming daybed ve dolap, 1950’lerin cam İtalyan abajurları, Annabelle’nin annesi tarafından tasarlanan yemek sandalyeleri – deriyle döşenmiş ince metal çerçeveler – Hella Jongerius tarafından özenle işlenmiş bir kanepe var – ve babası tarafından tasarlanan bir yemek masası. O bir mimardı ve annesi sanatçı olarak eğitim gördü. “Ama babamla çalışmak için zaman harcadı ve çizmeye başladı ve sonra bir sandalye tasarladı ve oradan gitti,” diyor Annabelle. Zemin beyaz ve gri mermerden coşkulu çizgilerdir. “1950’lerde Roma hakkında düşünmemi sağlıyor” diyor. “Çok şehvetli ve üç boyutlu.”

 

 

 

Annabelle, yerli Almanya’sında bir yıldızdır (küçük bir iş yaptığı yerde) ve evlat edindiği ülke olan Birleşik Devletler’de (çok şey yaptığı) çok kutlanmaktadır. Ünü başka bir yerde radarın altında, Union Square’deki ofisinde, bir zamanlar Andy Warhol’un Fabrikası’na ev sahipliği yapan binada biraz daha uzanırken, 60 kişilik personeli şu anda altı yeni inşa edilen konut kulesi de dahil olmak üzere 40 proje üzerinde çalışıyor. Manhattan’ın güneybatısında, farmasötik mirasçı ve olağanüstü sanat koleksiyoncusu Maja Hoffmann, Massachusetts’te bir müze ve Tayvan’da özel konut için bir sanat vakfı. “Bu benim Asya’daki ilk konut projem,” diyor ve “sokağa bakan bir yatak odanız olamaz gibi yeni bir kurallar kümesi öğreniyorum.”

 

 

 

PROJER

 

Projeleri arasında Sunset Park Malzeme Kurtarma Tesisi, Neue Galerie New York, Sterling ve Francine Clark Sanat Enstitüsü’nün yenilenmesi, David Zwirner’ın 20. Cadde Galerisi, 200 11. Cadde ve 10 Bond Sokağı bulunuyor. Mevcut projeler arasında Frick Koleksiyonu, San Diego Çağdaş Sanat Müzesi, Hauser & Wirth’in Chelsea’deki 22. caddedeki yeni galerisi, Mwabwindo Okulu, 21 Doğu 12. ve LUMA Vakfı’nın Arles’daki yeni çağdaş merkezi için çeşitli binalar, Fransa bulunmaktadır.

FRICK KOLEKSİYONU

 

Selldorf Architects, Frick Koleksiyonunda yeni bir büyütme ve geliştirme projesi tasarlıyor. Frick’in mimari mirasını ve eşsiz karakterini değerlendiren plan, Henry Clay Frick’in orijinal 1914 evine benzeri görülmemiş bir erişim sağlıyor, samimi ziyaretçi deneyimini ve Frick’in bilindiği sevilen galerileri koruyor ve 70. Sokak Bahçesi’ni restore ediyor.

 

 

LUMA ARLES

Tasarımcının projesi Luma Arles, çok disiplinli çalışmalar ve sergiler üzerinde işbirliği yapmak için her alandan sanatçıları, araştırmacıları ve yaratıcıları bir araya getiren yeni bir çağdaş sanat merkezidir.

 

 

SAN DIEGO MÜZESİ

Selldorf Architects, San Diego, La Jolla Çağdaş Sanat Müzesi için bütüne daha fazla anlam katacak, müzeyi muhteşem sahil ortamına daha iyi bağlayacak, önemli ölçüde daha fazla galeri alanı sağlayacak ve daha davetkar ve açık girişi olan bir proje tasarlamıştır.

 

 


21 DOĞU 12. SOKAK

Bu yeni 11.700 m2 karma kullanım projesi, Greenwich Village’daki University Place ve East 12.th Street’in köşesinde yer almaktadır. Yerleşimin birincil kentsel fırsatları, gelişen yaya faaliyetine bağlanmak ve halkın sokak manzarası deneyimine katkıda bulunmaktır.

 

 

THE MWABWINDO SCHOOL

Mwabwindo Okulu, Zambiya’nın güneyindeki ilkokul öğrencilerine, okula seyahat mesafesinin kaliteli eğitimin önündeki en büyük engellerden biri olduğu kırsal bir bölgede hizmet verecek.

10 BOND SOKAK BİNASI

Bu yeni 3.300 m2 konut binası, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilen zarif çatı yapıları ile karakterize edilen simgesel bir bölge olan New York’un NoHo mahallesine güçlü bir katkı sağlıyor.

 

 

SUNSET PARK MALZEME KURTARMA TESİSİ

Sunset Park Malzeme Geri Kazanım Tesisi, New York City’nin kaldırım kenarı cam, metal ve plastik geri dönüşümleri için Sims Belediye Geri Dönüşüm ve New York Şehri tarafından yürütülen bir işleme merkezidir.

 

 


DAVID ZWIRNER 20. SOKAK

David Zwirner’ın Chelsea’deki ikinci yeri için Selldorf Architects, ABD’deki ilk LEED sertifikalı ticari galeri olan 3.000 metrekarelik bir bina tasarladı. Mahallenin endüstriyel estetiği, açık beton cephenin ilham kaynağı olmuştur.

 

 

WESTCHESTER SEMT EVİ

13 dönümlük korumalı, ormanlık bir alanda yer alan bu özel rezidans, sanat ve doğa deneyimidir. Müşterinin geniş çağdaş sanat koleksiyonu, evin her yerinde görülebilir ve özellikle üç özel galeride yer alır.

 

 HAUSER & WIRTH  ve SELLDORF  TASARIMI

Hauser & Wirth, Selldorf Architects tarafından tasarlanan 542 West 22. Sokak’taki yeni binasının 2 Mayıs 2020’de açılış töreni ‘Tanrı’nın Gelini’ ile açılacağını duyurdu. Bu 3.600 metrekarelik 5 katlı galeri Hauser & Wirth’in ilk amaca uygun inşa edilmiş, temelli binası. Amaç, Selldorf’un Hauser & Wirth’in galerileri için önceki tüm tasarımlarında olduğu gibi, sanatı ziyaretçinin deneyiminin ön planına yerleştiren güçlü, orantılı alanlar oluşturmaktır. Burada, yapı boyunca güzel bir şekilde mafsallı ve çeşitli boyutlarda alan hacimleri doğal ışık ve esnek konfigürasyonlara sahiptir.

 

1 Yorum
  1. Tasarım pırıltısı bir yıldız bulaşığı, akıl ile yaratma gücünün birleşimi. Shelldorf’da görüldüğü gibi…

    Nedret Otyam | 28 Nisan 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org