TORİNO’DA MODÜLER YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TORİNO’DA MODÜLER YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ…
Share 22 Nisan 2020

 

Torino hastanesinde nakliye konteyneri yoğun bakım ünitesi kuruldu

Tasarım: Carlo Ratti ve Italo Rota
Editör:   Tom Ravenscroft

 

İtalyan mimar Carlo Ratti ve Italo Rota tarafından tasarlanan bir nakliye konteynerindeki iki yataklı yoğun bakım ünitesi, Torino’daki bir hastanede inşa edildi ve koronavirüs ile savaşan hastaları tedavi etmek için kullanılıyor.

Solunum Hastalıkları için Bağlantılı Üniteler (CURA) olarak adlandırılan yoğun bakım kapsülü, Carlo Ratti Associati ve Rota tarafından kuzey İtalya’daki yoğun bakım ünitesi (YBÜ) kapasitesini artırmak için tasarlanmıştır.

 

 

İki yatak içeren kapsül, Torino’nun merkezindeki Officine Grandi Riparazioni kompleksi içinde inşa edilen geçici bir hastaneye kuruldu. İlk hasta 19 Nisan’da bu haftanın başlarında yatırıldı.

 

 

 

6.1 metre uzunluğundaki bir nakliye konteynerinde inşa edilen yoğun bakım kapsülü, iki hasta için ventilatörler, monitörler, intravenöz sıvı standları ve şırınga sürücüleri dahil olmak üzere yataklar ve tesisler içerir.

 

 

Ratti, “Tasarım açısından konteynerlerin kısıtlamaları var: boyutları değiştirilemez. Bu yüzden CURA, her şeyin onların içine sığmasını ve doktorların içindeki entübasyon hastalarıyla rahat olmasını sağlamak için biraz etüd ve çalışma gerekti.” diyor.

 

 

 

 

Ratti, nakliye konteyneri kapsüllerinin, hızlı bir şekilde monte edilen hastane çadırlarının avantajlarını, negatif basınç üreten havalandırma sistemlerine sahip kalıcı izolasyon koğuşlarının güvenliği ile birleştirdiğine inanıyor.

 

 

Ratti, “Bulaşıcı hastalıklar için standart bir hastanenin özel hava işleme sistemlerine ihtiyacı var.”
“Çin Covid-19 yönergelerine göre, saatte en az 12 hava değişimini garanti etmeli, egzozları bir ozon filtresi veya mutlak bir filtre ile dezenfekte etmeli ve her odanın içinde negatif basınç olduğundan emin olunmalı, böylece virüs sızmaz – negatif “sözde“ biyo tutma ”denilen baskı yaratılabilir” diye devam etti.

 

 

 

“Çoğu çadırda veya geçici hastanelerde bu tür koşullara ulaşmak neredeyse imkansızdır, bu da sağlık profesyonellerinin hayatını riske atmaktadır. Her biri kendi hava arıtma ve filtreleme sistemine sahip nakliye konteynırları kullanarak, CURA bölmelerini çadır hastanesi olarak monte edilmesi kadar hızlı, ancak uygun bir bulaşıcı hastalık koğuşu olarak kullanmak güvenli.”

 

 

Ratti, nakliye konteynırlarının, pandemiden en çok etkilenen alanlara taşınabildikleri ve çok az kurulum süresi gerektirdiklerinden diğer prefabrik yapılara göre başka avantajlara sahip olduklarını düşünüyor.

 

 

“Covid-19 enfeksiyonlarının dalgalar halinde hareket ettiğini gördük” dedi. “Önce Wuhan, sonra Milan, Madrid, New York değişen bir savaş alanının arka planı oldu.”

 

 

“Nakliye konteynırları şehirden şehre taşınabilir ve diğer prefabrik yapılardan daha hızlı monte edilebilir. CURA kapsülleri zaten tüm tıbbi ekipmanlarla (yataklar, monitörler, vantilatörler, gazlar, vakum, vb.) Donatılmıştır ve birkaç saat içinde konuşlandırılabilir ve taşınabilir.

 

 

En aerodinamik prefabrik hastane bile tamamen işlevsel olmadan önce birkaç gün kurulum ve test gerektirir.” diye yapılanları anlattı.

 

CURA bölmeleri, daha büyük saha hastaneleri oluşturmak için tek bir ünite olarak çalışmak veya şişirilebilir tünellerle birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır. Geçici Officine Grandi Riparazioni hastanesinde, ünite bağımsız bir yoğun bakım servisi olarak kullanılıyor.

 

 

Ratti, “Torino’daki bölge, öncelikle yoğun bakım gerektiren hastalara yönelik büyük, geçici bir hastanedir. Bununla birlikte, Covid-19 hastalarının koşulları hızla bozulabilir – CURA bölmelerinin yoğun bakım sağlayabildiği yer burasıdır.” dedi.

 

Konteynerlerin yanlarına iki cam pencere kesilmiştir, bu da ziyaretçilerin yoğun bakımdayken akrabalarını görmelerine izin verebilir.

 

 

Ratti, “Nakliye konteynırlarının karşı taraflarına oyulmuş iki pencere, doktorların her zaman kapsüllerin içinden ve dışından hastaların durumu hakkında bir fikir edinmesi için tasarlanmıştır.”

 

 

“Genel olarak pencereler, virüs ve virüslere maruz kalmadan hastalar ve aileleri arasında görsel temasa izin verir – Covid-19’un trajedilerinden biri çok sayıda” yalnız ölüm “olmuştur.”

 

Torino’daki bakla inşa edilen ilk CURA kapsülüdür, ancak ABD, BAE ve Kanada da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde başka birimler de yapım aşamasındadır. Ratti, CURA şablonunun dünya çapında yoğun bakım kapasitesini artırmak için kullanılabileceğine inanmaktadır.

 

Ratti, “Dünyanın dört bir yanındaki hastaneler, şiddetli solunum yolu hastalıkları ve ventilasyona ihtiyaç duyan artan sayıda hastayı kabul etmek için yoğun bakım kapasitelerini artırmak için mücadele ediyor” dedi.

 

Ratti, “İhtiyaçların özellikle Güney’de önümüzdeki haftalarda veya aylarda devam etmesi bekleniyor. CURA, mevcut hastaneler için kurulumu kolay bir ICU uzatması ile sağlanıyor.”

“Nakliye konteynırları standartlaştırılmıştır ve tüm dünyada kara, deniz veya hava yoluyla hızlı bir şekilde taşınabilir – CURA YBÜ’ler için küresel lojistik ağından yararlanır. Yerinde bir kez, her konteyner zaten monte edildiği için her konteyner bir saatten daha az kurulum süresi gerektirir içinde – sadece boşaltma, güç verme ve vakum ve gazlara bağlama işleri vardır. ” diye taşıma ve kurulum sistemini anlattı.

 

CURA, tüm teknik özellikleri ve çizimleri çevrimiçi olarak sunan açık kaynaklı bir projedir. Dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılar, yoğun bakım üniteleri oluşturmak için tasarımlarını uyarlamaya başladılar.

 

Ratti, “Üç haftadan kısa bir süre içinde dünyanın her yerinden yüzlerce kuruluştan ve profesyonelden geri dönüş  aldık.”

 

“CURA açık kaynaklı bir girişim olarak gelişti. Tasarımı paralel olarak geliştiren farklı ekipler olduğunu görmek harika. Bazıları zaten Kanada, ABD, BAE ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere kendi birimlerini inşa etmeye başladı. ”

“Virüs kendini kopyalayan ve bize saldıran kod. En iyi cevabımız kendi kodumuzu geliştirmektir – CURA durumunda, açık kaynak kodlu tasarım kodu – ve onunla savaşmak için çoğalmasına izin vermek burada anahtar roldedir. ” diye devam etti.

Mimarlar ve tasarımcılar, yüz kalkanları ve düz paket yoğun bakım üniteleri tasarlamak da dahil olmak üzere koronavirüs pandemisiyle mücadeleye çeşitli şekillerde kendilerini ortaya koyuyorlar.

 

Fotoğraf Max Tomasinelli’ye aittir.

 

Proje bilgileri:

Tasarım ve yenilik: Italo Rota ile CRA-Carlo Ratti Associati

 

Tıp mühendisliği: Humanitas Araştırma Hastanesi
Tıbbi danışmanlık: Policlinico di Milano
Master planlama, tasarım, inşaat ve lojistik destek hizmetleri: Jacobs
Araştırma: MIT Senseable City Lab
Görsel kimlik ve grafik tasarım: Studio FM milano
Dijital ortam: Şaşılık / Opera
Güvenlik ve sertifikalar: IEC Mühendislik
Lojistik: Rubicon İngiltere Takımı’ndan Alex Neame
MEP mühendisliği: Projema’dan Ivan Pavanello
Tıbbi danışma: Ospedale Cottolengo’dan Maurizio Lanfranco
Tıbbi malzeme temini: Philips
Boyama ürünleri: Gruppo Boero
Destek: Dünya Ekonomik Forumu Covid-19 Eylem Platformu ve Şehirler, Altyapı ve Kentsel Hizmetler Platformu

 

 

Kaynak: Dezeen

3 Yorum
  1. konteynırla birşey yapmak çok akıllıca, her yere nakledilir, hemen kurulur ve elde etmek çok kolay.

    coşkun kılıç | 23 Nisan 2020

  2. Bu basit ama anlamlı buluş, bu gün sağlık birimi olur yarın herhangi bir afet anında da kullanılabilir. O yüzden çok değerli.

    Osman Köksal | 26 Nisan 2020

  3. İtalya’da bu salgın büyük yıkım yarattı ama bir yandan da bilgi birikimini arttırdı ve bu tarz ani ihtiyaçlar için bazı yollar bulunmuş oldu.

    sonay okyay | 1 Mayıs 2020


Yorum yazmak için


  TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Bakırköy’de inşa edilen pandemi hastanesi nedeniyle iki pisti kullanılamaz hale getirilen Atatürk Havalimanı ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org