Arts and Crafts tarz evde genişleme ve yenileme… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Arts and Crafts tarz evde genişleme ve yenileme…
Share 20 Nisan 2020

 

 

Batay-Csorba Architects, Toronto’da   Arts and Crafts stil    (Sanat ve El Sanatları tarzı)  evi genişletiyor.

Tasarım: Batay-Csorba Architects
Editör: Bridget Cogley

Yerel uygulama Batay-Csorba Architects’in genişlettiği ve yenilediği bu Toronto evini ahşap zon ve taştan yapılmış bir patchwork oluşturur.

Toronto’nun yerleşim bölgesi Baby Point’te bulunan iki katlı ev, 1900’lü yılların başlarında şehrin Humber nehri kıyısında, arts and crafts tarzında ahşaptan  ve taş malzemeler kullanılarak inşa edilmiştir. Ev sahipleri evin özelliklerini korumaya çalışarak ve yenileme için Batay-Csorba Architects’le  çalışmaya karar verdiler.

Orijinal ev, Batay-Csorba Architects’in sağlam bıraktığı dış detaylarda görüldüğü gibi, Arts and Crafts  tarzı ve Tudor Revival’ın bir karışımıydı.

 

 

Geliştirici Robert Home Smith, 1912’de Baby Point’in bahçe banliyösünü yarattığında, bu estetikte tasarlanan evlerin çoğunlukta olduğunu söyledi.

 

 

“Baby Point bölgesi şu anda Toronto’da Kültürel Miras  Koruma bölgesi olarak inceleniyor” dedi. “Baby Point Residence müşterileri Arts and Crafts  hareketine ve mahalle karakterini  önemli bulup, koruma fikrine yakın durdular.”

 

 

 

 

 

Ekip, evin batı tarafındaki büyük, çift yükseklikte bir dilimi kesti ve arka cepheye geniş cam ve arka bahçenin dağ geçidi manzarasına sahip, çatılı bir bina kütlesi  ekledi.

Sonuç, ikisi arka cephede yan yana uzanan ve üçüncüsü birbirini kesen benzer oranlarda üç eğimli çatı çizgisine sahip bir ev ortaya çıktı. Evin ön cephesi yeni pencereler, ahşap zona ve duvarcılık  zenatlarını sergiliyor.

 

Uzatmayı inşa etmenin yanı sıra, Batay-Csorba Architects mevcut evi yapısal olarak yeniledi, duvarları yıkarak düzeni yeniden düzenledi ve iç mekanları düzenledi. Ekip, evi tasarlamak içinArts and Crafts hareketinin temel prensiplerini anlamaya çalıştı.

“El sanatları için ortaçağ motifleri, süsleme ve nostaljinin ötesinde Sanat ve El Sanatları hareketini mekânsal olarak yorumladık.” dedi tasarımcılar…

Zemin kat, yeni mutfakta bir kiler ve bir kahve barı ile bitişik yemek odasında bir bar köşesi sağlayan yerleşik bir depolama hacmi oluşturulmuştur. Bir oturma odası ve ayrı bir oturma alanı ana seviyeyi tamamlayacak şekilde düzenlendi.

 

 

Özel mobilyalar yerel tasarımcı Heidi Earnshaw tarafından inşa edildi ve mutfakta estetiği   Arts and Crafts hareketini anımsatacak şekilde tasarlanmış ahşap bir kompozisyon meydana getirildi.  Ek depolama için ev genelinde soluk ve koyu renkli ahşapta minimal, dahili dolaplar yapıldı.

 

Cam korkuluklu bir merdiven boşluğu, evin eğimli çatı hatlarından birini keser ve ebeveynli üç yatak odasına erişir.

500 m2 büyüklüğündeki Baby Point Residence planı daha çok kare planlı ve bodrum katında bir yatak odası, oturma odası ve iki banyo bulunacak biçimde tamamlanmıştır.

 

 

Duvarlar mevcut taş şöminelerin aksine keskin beyazdır ve soluk renkli  ahşap zeminleri kaplar.

 

 

Batay-Csorba Architects 2010 yılında Andrew Batay-Csorba ve Jodi Batay-Csorba tarafından kuruldu.

Fotoğraf:  Doublespace Photography

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Çok temiz bir iş çıkarılmış öncelikle. İlave bina yapmanın dersi gibi.

    derya kuloğlu | 14 Mayıs 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org