Kamusal Alan Olarak Providence Köprüsü… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kamusal Alan Olarak Providence Köprüsü…
Share 12 Nisan 2020

 

 

Tasarım: INFORM ve BuroHappold Mimarlık Firmaları

Providence’daki Bu Köprü Kamusal Alan Olarak Tasarlandı…

Rhode Island’ın kapsamlı Iway projesinin bir parçası olan altyapı, yaya yolunu, bahçeleri ve kullanılabilir alanlarıyla kamusal bir alana dönüştürüldü.

Editör:  Ken Shulman

Yeni bir köprü, Providence, Rhode Island’daki ticari ve kültürel merkezleri birbirine bağlamaktadır.

 

Providence Nehri’nin ortasında yayınlanan beş granit iskelesi, bir zamanlar Providence şehir merkezinden geçen I-195 segmentini bağladı. Bugün, aynı iskeleler, Rhode Island’ın başkentinin hem doğu hem de batı kıyılarında bir rönesansı beslemeye yardımcı olan 394 fit uzunluğunda çelik ve ahşap bir köprü yapıldı.

Providence çevresinde I-95 ve I-195’i yeniden yönlendirmek için 610 milyon dolarlık Iway projesinin önemli bir özelliği olan köprü, Detroit merkezli mimarlık firması INFORM tarafından tasarlandı ve İngiltere merkezli BuroHappold tarafından tasarlandı. Geniş bir yaya yoluna ek olarak, merkezinde insanların egzersiz yapabileceği, toplayabileceği veya rahatlayabileceği basamaklı bir dizi teras ve bahçe bulunmaktadır.

 

 

 

 

“Genellikle yaya köprüleri dardır,” diyor BuroHappold ortağı Craig Schwitter. “Otoyol iskelelerini yeniden kullandığımız için, daha sağlam bir şey inşa edebildik, büyük sanat eserlerini de destekleyebilecek ya da açık hava konserine ev sahipliği yapabilecek bir yapı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 yazında 21.9 milyon $ maliyetle tamamlanan yeni köprü, ziyaretçiler, sakinler ve yürüme mesafesinde çalışan 59.000 kişi için bir çekim yeri haline geldi. BuroHappold’un kendi tahminine göre, kentin ticari, eğitimsel ve kültürel kümelerini birleştiren köprü, İlerleme için ek gelirler elde ederek 5 milyon dolara kadar ekonomik kalkınmayı teşvik edebilir.

 

 

 

 

Schwitter, “Bir köprü A’dan B’ye ulaşmamız için fonksiyonel bir alan olabilir” diyor. “Ama bu köprü kamusal bir alan ve onu inşa etmek için kullandığınız çelik ve ahşap ve aydınlatma maliyetinden çok daha fazla değer sağlayan bir alan.” diye sözlerini devama ettirdi.

Kaynak: www.metropolismag.com

 

2 Yorum
  1. Köprü gibi ama daha fazla bir şey, tek kelimeyle muhteşem, çok güzel düşünülmüş bir sosyal alan.

    demet ışıklı | 14 Nisan 2020

  2. Milenyum köprüsü ile seyir yeri barındıran köprüler tasarlandı. Sonra Calatrava’nın var bir köprüsü. Bu köprü de çok estetik ve iyi çözülmüş.

    Lale Sim | 17 Nisan 2020


Yorum yazmak için


  TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Bakırköy’de inşa edilen pandemi hastanesi nedeniyle iki pisti kullanılamaz hale getirilen Atatürk Havalimanı ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org