Mimarlar, “ACİL KORONA MEKÂNLARI” Ağı Kuruyor… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Mimarlar, “ACİL KORONA MEKÂNLARI” Ağı Kuruyor…
Share 30 Mart 2020

Bir grup duyarlı mimar, ülkemiz mimarlarına ve ortamın bileşeni olarak gördükleri yapılara bir çağrıda bulunuyorlar. 

 

Mimarların çağrısı sonrası, çeşitli sosyal medya kanallarında  “Salgın günlerinde acil ihtiyaç haline gelen mekan tasarımı ve kent ölçeğindeki önerileri multi-disipliner ve kolektif olarak gerçekleştirmek için kurulmuştur.” diyerek hesaplar oluşturmuştur. 

 

 

İçinden geçtiğimiz zorlu Coronavirus (Covid-19) salgın günlerinde, ülkemizde de yaşanması muhtemel olan yoğun bakım birimlerinin kapasite eksiği başta olmak üzere sağlık personelinin geçici konaklama birim ihtiyaçlarını da göz önüne alarak, çeşitli mekan tasarımı ve kent ölçeğinde organizasyon önerilerini multi-disipliner ve kolektif olarak hayata geçirebilmek için çağrımızdır.

 

Dünyanın çeşitli ülkelerinde tasarımcılar benzer kaygılarla üretimlerde bulunuyorlar. Biz de bu çabanın parçası olmak istiyoruz. Ek yatak kapasiteli hastane destek birimleri, bakım yerleri, karantina alanları, yoğun bakım üniteleri, sahra hastaneleri, sağlık personeli için geçici yaşam alanları oluşturabilmek amacıyla tasarım ve mekansal organizasyon önerileri için bir ağ kurduk. Acil Korona Mekanları ismini verdiğimiz bu ağ; yukarıda saydığımız ve süreç içinde ortaya çıkacak tüm mekansal ihtiyaçlar için gönüllü emeği esas alan kolektif üretim biçimiyle çalışmayı hedefleyen herkese açıktır. Bu çağrıyı mimarlar olarak başlatıyoruz ama acil korona mekanları için desteğe hazırım diyen herkesi bu ağın parçası olmaya davet ediyoruz. Süreç içinde; TTB, Sağlık Bakanlığı ve belediyeler ile koordineli çalışmayı istiyoruz.

Tasarım ve organizasyonlar için ekipler kurmayı; doktorlar, mühendisler, tasarımcılar, şehir plancıları gibi pek çok meslek grubuyla ve üretici firma & ekiplerle gücümüzü ve bilgimizi birleştirmeyi hedefliyoruz. Acil Korona Mekanları için detaylı bilgi ekte gönderdiğimiz afişte ve sosyal medya hesaplarımızda bulunmakta. Çağrımızı yayınlar ve destek olursanız seviniriz.
Dayanışmayla…

Ağın parçası olabilmek, iletişim kurabilmek için:
Mail: acilkoronamekanlari@gmail.com
Twitter: twitter.com/acilkoronamekan
Instagram: instagram.com/acilkoronamekanlari/

 Acil Korona Mekânları

6 Yorum
 1. Şimdi zaman, anın gereği bu. Mimarların tam zamanında müdahalesi, geç olmadan.

  nesrin gültekin | 30 Mart 2020

 2. çok önemli, bugün yapılması gereken somut duruma çare aramak. yarın çok konuşuruz mühim olan bir gücümüz varsa onu zamanında ortaya koymak.

  serenay yalçındağ | 30 Mart 2020

 3. dayanışma zamanı, yeni fikirler ve ele ele verme zamanı

  Orçun Kuzey | 31 Mart 2020

 4. Şapka çıkarıyorum, haydi mimarlar, gösterin bugün bilgi ve becerinizi topluma sunma zamanıdır.

  Feride Gün | 2 Nisan 2020

 5. Toplumun stabil aklı harekete geçti, haydi diyorum.

  Zeynep Yıldırım | 4 Nisan 2020

 6. Bu memlekette keşke sizleri dinleyecekler çıksa. Acil durumda hazır Atatürk Hava Limanı varken kazma kürek daldılar Yeşilköy’e mesela. Bu mudur şimdi?

  Koray Aktaş | 8 Nisan 2020


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org