Coronavirüs, Güvenlikli Mimari Çalışma Ağı Geliştirme Fırsatı Olarak… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Coronavirüs, Güvenlikli Mimari Çalışma Ağı Geliştirme Fırsatı Olarak…
Share 25 Mart 2020

ZOHAR ROZENBERG

 

Salgın döneminde evden çalışmanın, daha çok bilgi paylaşım ağları güvenliği yönünden ele alan metni, yine de tartışılabilir ve daha ileri başka fikirlerin öne sürülmesine sebep olması açısından siz okurlarımızla paylaşıyoruz. MİMDAP

Kendi kendine karantinaya alınan çalışanlar, kuruluşları kritik verilere uzaktan erişime izin vermeye zorluyor. Coronavirüs, kuruluşlara modern güvenlik protokollerini benimseme ve etkin bir uzaktan iş gücü sağlama fırsatı sunmaktadır.

 

 

 

 

Coronavirüs enfeksiyonları korkusu büyük toplantıları n iptal edilmesine yol açtı. Sağlıklı bireyler, virüsü taşımadığı düşünülmesine rağmen, haftalardır evde karantinaya alındılar. Ev hapsine uyan bu çok sayıda kişi, çalışma stillerini büyük ölçekli uzak işçileri barındıracak şekilde değiştirmemiş olan birçok organizasyona şu anda baskı yapıyor.

 

Satış güçleri ise “sahadan” çalışmaya alışkındır. Muhasebe, Ar-Ge, pazarlama ve analistler, ofis içi bağlantı güvenliği altında çalışmak için kullanılabilir. Bugünün çalışanının kimlik tabanlı erişim, güvenli veri işbirliği, dijital hakların yönetimi, veri aktarımları vb. İçin güçlü güvenlik önlemleri gerektiren uluslararası ekipler arasında küresel verilerle işbirliği yapması gerekmektedir.

 


Öngörülen bir değişim

 

 

Birkaç yıl önce “çevre öldü” diye ilan etsek de, çoğu kuruluş hala faaliyetlerinin çoğunu çevre içinde yürütüyor. Şirketler ofisten çalışan çalışanlara güvenirken, Coronavirus’un statükoyu zorla değiştirmek, güvenli olmayan ev Wi-Fi ağları, güvenli olmayan akıllı cihazlar ve bir çalışanın dizüstü bilgisayarını bir truva atı haline getiren sayısız diğer değişkenler gibi önemsiz riskler bu süreci önümüze getirdi.

 

Boşalan ofisler

 

Ev ortamı tek sorun değil. Bugünün dünyasında, çoğu kuruluş onlarca SaaS, çeşitli bulut ortamları kullanıyor ve hala merkezde özümlenen bazı hizmetler var. Uzak bir iş gücüne geçmek için, sıra dışı MFA, çok ortamlı bir kuruluşta çalışmayı sağlayan erişim izni önlemleri, daha geniş şifreleme kullanımı ve daha fazlası dahil olmak üzere yeterli kimlik doğrulama önlemlerinin kullanılması gerekir.

 

 

Erişilen verileri ve verilerin nerede depolandığını takip edebilmek, uzaktan çalışırken bir zorluktur. Öte yandan, ağ trafiğini izlemek, analiz etmek, anormallikleri tespit etmek vb. İçin geliştirilen birçok geleneksel güvenlik çözümü, herkes uzaktan çalışıp birden çok ortam kullandığında buharlaşır.

 

Bu, kurumlar arasında güvenliğin yeniden yapılandırılmasını gerektirmektedir.

 

Uyarlanabilir güvenlik

 

 

Bir çözüm segmenti, yüksek güvenlik seviyelerini korurken çalışanlarının uzaktan faaliyetine izin vermenin yollarını sunar: Sıfır Güven, Yazılım Tanımlı Çevre ve diğerleri gibi çözüm yaklaşımları, gerçek çevre olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurarak kuruluşlara mimarilerini oluşturmanın yeni yollarını sunar.

 

 

Çalışanları eve gönderilmiş mimarlık ofisi

Bazı kuruluşlar için, bu tür mimariye ve “yaşam tarzına” geçmek, bazı durumlarda çok büyük bir değişiklik, hatta bir yük gibi görünüyordu. Bazıları değişimi kabul ederken, bir kısmı da eskiden devam eden sistemlerinin “yeterince iyi” olduğunu düşünür. Eksik gördükleri fırsatı elde etmiş, modern sistemlerin  kısıtlamalarından kurtulmuş, daha fazla esneklik, daha fazla özgürlük sunmasını ve genellikle ağ üzerinden daha hızlı hareket etmesini önemserler.  Sorunlar ortaya çıktığında daha iyi hafifletme tekniklerine izin vererek merkezi olmayan sistemlerin merkezi sistemlerden daha güçlü ve daha esnek olduğunu gösterirler.

 

Gümüş kaplama

 

 

Fakat şimdi, Coronavirus  salgını, kuruluşları isteksizce uzak bir iş gücüne adapte olmaya zorluyor. Zorunluluğun ( yada yoksunlukların)  buluşların anası olduğu uzun zamandır bilinmektedir.  O zaman neden bu yeni, daha verimli uygulamaları benimsemek için Corona durumunu bir katalizör olarak kullanmıyorsunuz? Çoğu kuruluş uzak işçileri güvence altına alacak şekilde ayarlanmış olsaydı, küresel ekonomi üzerindeki etkilerin azaltılmış ve daha iyi yönetilmiş olması muhtemeldi.

 

 

Evden çalışma

 

 

Bugünün ve yarının güvenlik gereksinimlerine uyum sağlamak yeni mimari, yeni süreçler ve yeni metodolojiler gerektirir. Değişim genellikle korkutucu ve çoğunlukla hoş karşılanmaz çünkü çoğumuz istikrarı tercih ederiz. Coronavirus durumu bir kısıtlamadır. Organizasyonları tehlikeye atan, kayıplara ve istenmeyen mağduriyetlere neden olan bir sorundur.

Yaşadıklarımız üzerinde daha fazla düşünmeyi, bu yeni durumdan yeni bilgiler üretmeyi hak etmektedir.

 

 

 

Kaynak : www.cpomagazine.com

3 Yorum
  1. Evden çalışma şekli yeni bir hizmet alımı biçimine dönüşebilir. Bu haliyle neoliberal sistem, daha az ödeyerek ve çalışma zamanı kavramından kurtulup üstelik sosyal haklar, yemek ücreti, izin gibi meseleleri göz ardı ederek düzlem oluşturabilir. Büyük mimarlık ofisleri, onların genel giderleri yerine küçük ofis, çekirdek kadro ve ağa bağlı “istenildiği kadar” teknik eleman yeni bir proje üretim sistemi olabilir. Belki bir yerde bu fikir de deniyordur.

    Berk Önal | 25 Mart 2020

  2. ne hızlı gelişiyor olaylar, ayak uydurmak ve çözümlemek zorlaşıyor

    yeşim | 3 Nisan 2020

  3. nereye savruluyoruz bu o kadar kestirilebilir değil, spekülasyon serbest ama zemin feci kayıyor. iş öyle evden çalışma falan değil sadece, çalışmanının ve işin kendisi şüpheli.

    melek akkul | 17 Nisan 2020


Yorum yazmak için


  TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Bakırköy’de inşa edilen pandemi hastanesi nedeniyle iki pisti kullanılamaz hale getirilen Atatürk Havalimanı ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org