ESKİ FABRİKADAN EVE… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ESKİ FABRİKADAN EVE…
Share 16 Mart 2020

Tasarım: Anna ve Eugeni Bach
Anna ve Eugeni Bach eski çikolata fabrikasını ev ve stüdyoya dönüştürüyor

Editör: Jon Astbury

 

 

 

 

Mimarlık stüdyosu Anna ve Eugeni Bach, İspanyol kasabası La Bisbal’da 19. yüzyıldan kalma bir çikolata fabrikasını bir aile evine ve stüdyo dairesine dönüştürdü. Dirk ve Çikolata Fabrikası sahibi olduktan sonra, birçok iç detayı korudu.

 

 

 

 

Kasabanın merkezinde bulunan küçük tuğla ve taş kaplı depoda bir dizi minimal değişiklik yaşam alanları yarattı. Bunlar ev için yeniden tasarlanan dış alanlara açılıyor.

 

 

 

 

Üç katlı yapının her katı zaten farklı bir inşaat tekniğine sahipti, bu yüzden Anna ve Eugeni Bach bu ayırt edici unsurları değişiklikleriyle sergilemeye çalıştılar. Zemin katta, metal kirişler bir dizi tuğla Katalan tonozunu destekler.

 

 

 

 

Bu tonozlar geniş bir yaşam, mutfak ve yemek alanının üstündedir.

 

Bu alan, uzun, ince kapılardan oluşan bir karo ile havuzlu yeni bir veranda alanına açılıyor.

 

 

 

 

Beyaz tezgahlar, depolama ve soketler gibi yeni bağlantı parçaları doğrudan maruz kalan taş duvarlara monte edilmiştir. Yukarıda, metal yapı ahşap bir çerçeve tavanı destekler.

 

 

 

 

Daha bölümlere ayrılmış yatak odalarının bu üst seviyesi beyaz bölme duvarlarına bölünür.Duvarlar bu çatı yapısının kısa kısmını durdurarak büro tarzı cam alanları oluşturur.

 

 

 

 

Bağımsız stüdyo dairenin üstünde, büyük ahşap kütükler seramik karo çatıyla bitmiş ince bir tuğla levhayı desteklemektedir. Bu kattaki geniş bir yaşam, yemek ve mutfak alanı zemin kat düzenini yansıtır.

 

 

 

 

Kuzey köşesinde çift kişilik bir yatak odası vardır.

 

 

Her seviye, binanın karşı ucuna ek bir merdiven eklenerek deponun mevcut merdiveni ile bağlanır.

 

 

 

 

“[Yeni merdiven] hem ortak alanların hem de odaların çoklu ve esnek kullanımına izin veriyor,” dedi

 

“Bu şekilde, sahibinin ailenin farklı üyeleri, evin iyi bir mahremiyet ve özerkliğe sahip bir bölümünün tadını çıkarabilirler.”

 

 

 

 

Verandanın kuzey kenarında, bir alt blok havuzun yanındaki harici bir yemek alanına açılan ek bir mutfak alanına sahiptir.

 

Yeni çelik çerçeveli bir çatı yapısının tepesinde bulunan asma beton merdiven, bu tek katlı elemanın üstünde yeni bir çatı terasına çıkar.

 

 

 

 

Bu teras, çatıyı farklı bir siluet veren bir dizi açısal bambu kanopiyle gölgelenmiştir.

 

Mevcut yapının kaba, dünyevi tonlarının aksine, soluk yeşil kapıları, pencere çerçevelerini ve bu yeni çelik işini vurgulamak için kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Anna ve Eugeni Bach’ın önceki projeleri arasında geleneksel taş kaplı bir formu iskelet çelik çerçeveyle birleştiren bir ev ve Barselona’da tavandan asılı bir masa bulunan bir dairenin yenilenmesi yer alıyor.
Fotoğrafçılık Eugeni Bach’a ait.
________________________________________
Proje bilgileri:
Mimarlar: Anna ve Eugeni Bach
Proje mimarı: Charline Boks

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


  SALGIN YAYILIYOR, KRİZ DERİNLEŞİYOR, SORUNLARIMIZ BÜYÜYOR 19 EYLÜL TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN! Türkiye çapında yüz binin üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısının katılımıyla gerçekleştirilen 19 Eylül 1979 İş Bırakma Eylemi’nin 41. yılındayız. Ülkemizin kalkınmasının ve büyümesinin en önemli dinamiklerinden biri olan teknik emeğin birliğinin ve gücünün simgesi olan […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org