Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması Sonuçlandı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması Sonuçlandı
Share 17 Mart 2020

TMMOB, DİSK, KESK ve TTB ile 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği yürütücülüğünde düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması sonuçları ve sergisi 3 Mart 2020 tarihinde yapıldı.

 

 

 

Ankara’da 103 kişinin can verdiği katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önünün anıt meydan haline dönüştürülmesi için TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve 10 Ekim-Der tarafından düzenlenen “Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması” tamamlandı.

 

 

Yarışma ile, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın toplumsal düzlemde unutulmamasını sağlamak; hayatını kaybetmiş ve hayatta kalan bireylerin anısını onurlandırmak; hafızayı mekânda ve gündelik yaşamda yeniden üretmek amaçlandı. Ayrıca Ankara Garı ve meydanının kuşaklar boyunca emek, barış ve demokrasiye adanarak, yurttaşların bir araya geleceği bir kamusal mekân olarak yeniden üretimi hedeflendi.

 

 

Birincilik ödülü;Yarışmayı, Mimar Pınar Kesim Aktaş’ın ekip başı olduğu, Şehir Plancısı Özge Uysal, Peyzaj Mimarları Mehmet Cemil Aktaş, Şeyma Kahraman, Ecem Sevin, Rumeysa Konuk, Bengisu Doğru, Nagihan Damgacı, Okan Mutlu Akpınar, Hüseyin Hilmi Kezer, Lokman Turunç ve Emre Gökçe’nin hazırladığı proje kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkincilik ödülü; Peyzaj Mimarı Doruk Görkem Özkan’ın ekip başı olduğu, Mimar Berker Cem Bozbaş, Şehir Plancıları Beyzanur Akkuş, Çisem Seyhan, Regaip Yılmaz ve Peyzaj Mimarları Selçuk Özkaya, Emre Kul’un hazırladığı projeye verildi.

 

 

 

 

 

Üçüncülük ödülü; Peyzaj Mimarı Süleyman Can Çinkılıç’ın ekip başı olduğu, Mimar Halil Eroğlu, Şehir Plancısı Başak İncekara ve Peyzaj Mimarları Ferdi İnanlı ve Burak Baş’ın hazırladığı projeye verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mansiyon ödülleri; Mimarlar Cem Üstün, Öykü Arda, Şehir Plancısı Nur Kardelen Öztürk; Peyzaj Mimarı Melike Üresin’in hazırladığı proje ile Mimarlar Görkem Demirok, İzzet Furkan Gezegen, Şehir Plancısı Didem Türk ve Peyzaj Mimarı Bahar Aslan ve Mimarlar Cemre Önertürk, Zeynep Ece Şahin, Şehir Plancısı Ecem Kutlay ve Peyzaj Mimarı Gülçin Özdemir’in hazırladığı projeye verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Katliamın o meydanda unutulmaması için tmmob nin önderliğinde bu yarışma çok önemliydi. Ankara Büyükşehir Belediyesi umarım projeyi uygular.

    Aykut Zaman | 17 Mart 2020


Yorum yazmak için


Dünya metropollerinin sayılı müzik merkezlerinden biri olacak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Yerleşkesi, Ankara’da açılıyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu