COVID-19 Hastaları İçin MOBİL Ünite Planlaması… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
COVID-19 Hastaları İçin MOBİL Ünite Planlaması…
Share 31 Mart 2020

 

Bu Doktor COVID-19 Hastaları ve Sağlık Çalışanları İçin Mobil ICU Birimlerinin Nasıl bir Planlamayla Hastanelere Getirileceğini Anlatıyor.

 

Söyleşiyi yapan : Melissa Jun Rowley

 

 

Eğer COVID-19 bize acı, kayıp ve kaostan  başka bir şeyi daha gösterdiyse,  büyük  toplulukların akıllarının bir araya gelmesiyle her şeyin mümkün olduğunu da bize kanıtlıyor.

 

 

İki hafta içinde, kendisini adamış ön cephede bulunan sağlık çalışanları, otomobil üreticileri ve modüler konut uzmanlarından oluşan bir ekip, aşırı kalabalık hastaneler sorununa potansiyel bir çözüm yarattı.

 

 

Bu çözüm JUPE Health sağlık uzmanları tarafından karantinaya alınan hastalar için özel olarak tasarlanmış hızlı bir  kurtarma alanlarıdır.

 

 

 

 

Dr. Esther Choo, Baş Tıbbi Danışman, JUPE Sağlık

 

Uzay ve otomobil endüstrilerinden ödünç alınan materyalleri ve üretim teknolojisini kullanan JUPE Health, birinci sınıf bir mobil ICU’nun ilk prototiplerini geliştirmek için eski araba prototipleyicileri ve bir kerelik  fırlatılan roket üreticileri ile birlikte çalışıyor. Kuruluş yeterli Ar-Ge fonu alırsa, ekip, güneş enerjisi ve Tesla pil teknolojisini kullanarak kırsal alanda ve merkezlerden uzak yerleşimler için bağımsız sağlık birimleri kurmayı planlıyor.

 

Kritik olmayan COVID-19 hastaları için şebekeden bağımsız bir “Yerleşik Kurtarma Birimi”

 

 

JUPE Sağlık CEO’su Jeff Wilson, virüsün kırsal alanlarda abartılı bir etkiye sahip olmasını beklediğini söyledi. Kaiser’e göre, Amerika’daki küçük yerleşimlerin  yarısından fazlasında yoğun bakım yatağı yok.

 

 

Çalışanların Eğitimi: Gelecekteki İş Gücüne Yatırım

 

 

26 Mart’ta JUPE Health’in kurucu ekibi, Rockies’teki hastane gruplarıyla, New York’taki hükümet yetkilileriyle ve Beyaz Saray’la bağlantılı kişilerle görüşmeye başladı.

 

 

MPUP, JUPE Sağlık Şefi Tıbbi Danışmanı Dr. Esther Choo ile girişimdeki bir sonraki adımın ne olduğunu ve neye kilitlenmeyi düşündüğünü ve hepimizin takip edebilmesi için hangi kaynaklara ve tıp uzmanlarını önerdiğini öğrenmek için buluştum.

 

 

COVID-19 için sağlam bir tedavi alanında nelerin olduğuna dair birçok görüşe sahip acil tıp doktoru ve sağlık hizmetleri araştırmacısı olarak Esther, sağlıkta eksikliklerinin nerede olduğunu ve bu boşlukları doldurmak için hangi sistemlerin değişmesi gerektiğini değerlendirmekte ustaydı.

 

 

Neden Daha Fazla Teşekkür Ederiz…

 

 

JUPE Health’e katılmadan önce Esther, sağlık şirketi kültürünün değerlendirmelerini yapan Equity Quotient’i kurdu. TIME’S UP Healthcare’in kurucu bir üyesiydi. Meslektaşlarının kararlı bir destekçisi olarak, son zamanlarda, ön cephede çalışan doktorlar ve hemşireler için kişisel koruma ekipmanlarının ihtiyaçlarını ve taleplerini koordine eden ulusal kampanyayı ve www.getusppe.org sitesini başlatmak için arkadaşlarıyla birlik olmuştu.

 

 

Sağlık çalışanları ve hızlı bir şekilde ölçeklendirilebilen ve büyük sayılara ulaşan hastalar için olası çözümler arayışlarına beyin fırtınası yapmaktayken, Esther’in ilk düşüncesi savunmasız nüfusların nasıl korunacağıydı.

 

 

“‘ Koronavirüs tuzaklarında yaşayan bu insanların hepsine sahibiz – biz buna böyle diyoruz ”diyor Esther. “Yani bu tesisleri, bakım evleri, psikiyatri birimleri, yatan hasta birimleri, grup evleri, aile içi şiddet barınakları gibi izolasyon veya sınırlama bulunmayan büyük grup yaşam tesislerinde hayat süren insanları da kapsamaktadır. insanlar COVID’i yayar, geliştirir. Hastaneye geldiklerinde ve teşhis konduklarında, onları eve gönderemeyiz. Ancak birçok insan stabildir ve hastanede kalmasına gerek yoktur. ”

Peki mevcut seçenekler neler?

 

 

 

Arındırma Standartları ve Kullanılabilirliği

 

 

Esther bir bakım evinde yaşayan ve 7/24 bakım gerektiren birisinin herhangi bir konaklamada veya otelde bakılmayacağına dikkat çekiyor.

 

“İnsanlar spor salonları ve okulları bu iş için açıyorlar ve bunu takdir ediyorum, ancak bu yerlere bakarsanız büyük ve açık alanlar” diyor. “Sosyal mesafe kuralını uyguluyorlar, ancak sosyal mesafe, COVID’i doğrulanmış, öksüren ve her türlü başka bakıma ihtiyaç duyan insanlar için değildir. Bu durumdaki hastalar için sıfır mahremiyet olur. ”

 

 

 

Burası, JUPE Health birimlerinin mobil yatak takımları, teknoloji ve uzun süreli koruma çabalarını desteklemek için olanaklarla donatılmış oldukları için boşluğu kapatabilecekleri yerdir.

 

 

Dekontaminasyon (arıtma) standartlarının  ön planda yer aldığını söyleyen  Esther, JUPE Sağlık ekibinin potansiyel olarak 20 ila 100 düz paketli, standart üniteyi hastane otoparklarına çok hızlı bir şekilde gönderebileceğini söylüyor.

 

 

“O zaman sadece eve gidemeyen tüm iş gücünü barındırıyorsunuz ya da hastane yataklarını tüketen tüm bu hastaları barındırabilirsiniz” diyor. “En kötüsü için bir dönüş yaparlarsa, hastaneye yakınlar ve hemen geri gelebilirler, çünkü hastalığın seyri budur”

 

 

Doktorlar için de dinlenme birimi…

 

 

JUPE Sağlık Şefi İnsani Danışmanı Cameron Sinclair de aynı fikirde. “Başlangıçta sadece kişisel koruyucu ekipman (KKD) donanımlı izolasyon alanları ve mobil ICU’lar oluşturmaya odaklandık” diyor. Esther Choo gibi ortaklar, sevdiklerine bulaşma korkusuyla eve gitmeyen pek çok ön cephe doktorundan bahsetti. Bu yüzden tıp uzmanları ve cephede çalışanları için hızla konuşlandırılabilen bir dinlenme birimi oluşturmamız gerektiğini fark ettik. ”

JUPE REST: Bizi iyileştirenler için sağlık. Bir dinlenme alanı ve tıbbi cihazlar için uyku … [+]

 

 


Bu Tıbbi Kriz, Karşılaştığımız Diğer Krizden Nasıl Farklı?

 

 

Ebola salgını 2014 yılında Batı Afrika’ya geldiğinde ve ABD’deki sağlık ortamları yaklaşmakta olan kıyamet için desteklendiğinde Esther, Brown Üniversitesi’nde öğretim üyesiydi. O dönem hazırlığın inanılmaz olduğunu hatırlıyor.

 

 

“Hepimiz tüm bu PPE’lerin nasıl yapılacağı, hastaları nasıl buralara alacağımız, onları nasıl çalıştıracağımız ve hastanenin geri kalanından ayrı tutacağımız konusunda derinlemesine eğitim aldık”diye hatırlıyor.

 

Sonunda, ABD sadece dört Ebola vakası rapor edildi.

“Kesinlikle H1N1 ve önceki SARS gibi büyük bulaşıcı hastalıklar oldu” diyor. “Bu kadar kolay bulaşabilir değildi, böylece ülkeler üzerinden kolayca gitti. Şimdi, çok hasta var ve hastaneye yatmayı gerektiren, yoğun bakım ünitesi olan ve ölmekte olan hasta sayısı tamamen farklı bir ölçekte. ”

 

 

Bulaşıcıya  Karşı Bakım Ünitesi

 

 

Farklı devletlerin aldığı kilitleme önlemleri konusunda ne kadar katı olduğu sorulduğunda, Esther böyle bir şey olmadığını söyledi.

 

 

 

“Bunu her zaman bakım yerini çevreleme açısından düşünüyorum” diyor. “Her sağlık bakım birimine bakarsanız,  hastalığın yayılmasıyla muazzam bir malzeme kıtlığının ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Yaşama olasılığı daha düşük olduğu için yaşlı veya hasta olan bir hastadan bir odadaki ventilatörü çekip yaşaması daha muhtemel olan daha genç bir kişiye vermek…. Yatak ve vantilatör sıkıntısı ne kadar fazla olursa, o kadar zor kararlar vermek zorunda kalacağız. Dürüst olmak gerekirse, insanlar bu tür şeylerden dehşete düşecekler. Bu yüzden bakım tarafında, hızlı bir şekilde iş çıkarmak zorundayız ve muhtemelen bir eksiklikle karşı karşıya kalacağız. Bu durumları hafifletecek tek şey sınırlamadır.

 

 

 

Dünyanın İlk Bağımsız Mikro Izgara Özellikli Yoğun Bakım Ünitesi

 

Doğru Covid Bilgisi Nerede Aranmalı

Bilgi kaynaklarımız ne olmalı diye soruyorum.

 

Esther’in COVID-19 bilgileri için izlediği kaynaklar aşağıdakiler.
• New England Dergisi
• The Lancet (Neşter)
• Andy Slavitt, Eski Medicare & Medicaid Hizmetleri Merkez Müdür Vekili
• Patrice Harris, Amerikan Tabipler Birliği Başkanı

Twitter şu anda COVID-19 bilgileri konusunda güvenilir kaynaklar olan kişilerin doğrulama sürecini hızlandırıyor.

 

“Bu yüzden insanlar söylediklerine gerçekten dikkat ediyorlar,” diyor Esther. “Megan Ranney adında, tıpta bu şeyi takip etmek için başka bir harika kadın olan bir ER doktoru var ve sadece orada koyduğu şey hakkında gerçekten disiplinli, böylece insanlar için yararlı.

 

JUPE Sağlığının Geleceği

 

 

Gelecekte  JUPE Health için ne beklediği konusunda Jeff, kısa ve orta vadede ekibin ABD’de daha uzun vadede COVID-19  için tıbbi bakım ünitesi sıkıntısında ufuk açmak için adım atmak  istediğini söylüyor.

 

 

Küresel depremler, özellikle depremlerden sonra evlerinden yerinden edilme ya da yangınlar ve kasırgalar gibi sürekli artan, iklimle ilgili felaketler yaşayanlar için bir yuva yapmak diğer hedefler arasında.

 

 

Elimizde küresel bir pandemi varken hepimiz tıbbi barınak sıkıntısı ile karşı karşıyayız. Ama hepimiz bu konuda bir şeyler yapabiliriz.

Söyleşiyi yapan “Forbes women”: Melissa Jun Rowley

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:  FORBES    www.forbes.com

 

 

 

Esther Choo kimdir:

 

 

 

 

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde acil doktor ve doçenttir. Sağlık hizmetlerinde ırkçılık ve cinsiyetçilik hakkında konuşmak için sosyal medyayı kullanan popüler bir bilim iletişimcisidir. Akademik Acil Tıp Kadın Akademisi başkanıydı ve Amerikan Kadın Acil Doktorları Derneği üyesidir.

6 Yorum
 1. Amerika’da aslında sağlıkla ilgili sivil toplum kuruluşlarında bir hazırlık varmış. Organize olmuş bir fabrikasyon da var anlatılanlara göre. Beyaz saray ya da eyalet yönetimlerinin uygun bulması halinde hemen üretim yapacak sanayi de var. Çin’de olayın ortaya çıkmasıyla hazırlanmışlar.

  Mahmut Çerçi | 2 Nisan 2020

 2. Bizde salgının geç gelmesi henüz bir avantaja dönüştürülemedi, böyle bir bilgi birikimi var mı onu da bilmiyorum. Yok bir ay sonra 2 bin kişilik yeni hastane açılacakmış İkitelli’de, biz de her şey yeterliymiş mevzuları sürüp gidiyor ve zaman geçtikçe tablo ağırlaşıyor. Böyle bir dinamizmi acilkorona mekanları ağından bekliyorum. Yukarıdaki gibi yeni ve hızla uygulanabilir fikirler lazım.

  Serkan Yücel | 2 Nisan 2020

 3. Ortaya çıkıp tezleriyle, projeleriyle istemlerini anlatacak grup ve kişiler ihtiyaç var bu günlerde. Toplum önderleri şimdiki gibi zor zamanlarda çıkar.

  Zeynep Yıldırım | 4 Nisan 2020

 4. Acil Korona Mekanları grubu bir ağ meydana getirmiş, onların önerileri gündeme gelebilir. Eğer dinletebilecek bir merci bulabilirlerse. bu ülkede her şey var da muhattap yok.

  Deniz Kayacan | 6 Nisan 2020

 5. Bu süreçte bakın sivil girişimler, toplumun kendi dayanışma güçleri başarılı olacak. Zira bütün devlet sistemleri çöktü. Dünyayı titreten ABD, sonra İngiltere, Fransa hiç halkının sağlığı ne olacak diye düşünmemiş. Küresel kapitalizmin insanoğlunu getirdiği yer.

  yasemin kaplan | 9 Nisan 2020

 6. hazırlıklıyız diye bu güne kadar konuştular ama durum ağırlaşıyor, bakıp göreceğiz, umarım bir felaket yaşamayız.

  numan selçuk | 9 Nisan 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org