Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Økern Portalı
Share 21 Şubat 2020

Tasarım: Dark Arkitekter
Økern, kentsel bir araziden hızla üst düzey ulaşım bağlantıları, yerel merkezler ve modern konut gelişmelerinin bölgesel bir merkezine dönüşüyor. Gelişmekte olan mahalleler, kamusal alanların ve yerleşik yerel dilin yeniden tanımlanmasını talep etmektedir. Lørenfaret 3 için kazanan teklifimiz, bitişikteki iki binayı kaldırmayı ve sitenin çevresine 50.000 metrekarelik bir uzantı eklemeyi gerektiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni bina, kentsel bölgeyi doğuya, banliyöde batıya bağlayan patikaları olan bir orman şeklini alıyor. Saplar, yapıyı tutmak için dallanan hafif bir tabandan büyür. Cepheyi kaplayan “yapraklar” ışığı yakalamak ve hareket yaratmak için tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 
Atriyumlar ve mimari detaylar binaya daha insani bir ölçek kazandırırken, binanın çarpıcı şekli geniş çevre kentsel peyzaj içinde güçlü bir kimlik sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamusal kullanılabilirliği en üst düzeye çıkarmak için bina, mahalle parkının sahadan geçmesine izin vermek için dirseklidir. Park ve çevre altyapısı, her saatte yaşam ve aktivite yaratmayı amaçlayan yemek, market ve boş zaman fırsatları gibi kamusal işlevlerle kaplıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Økern Portal, geniş yeşil çatılar ve yerel tarım yoluyla biyolojik çeşitliliğin yeniden tesis edilmesi de dahil olmak üzere iddialı bir çevre profiline sahiptir. Enerji tüketimi, atık, kirlilik ve malzeme tedariki sürdürülebilir bir yapı ve uzun ömür sağlamak için dikkatle denetlenir. Proje BREEAM-mükemmel bir derecelendirmeyi hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:
Mimarlar: Dark Arkitekter
Yer: Oslo, Norveç
Müşteri: Oslo Pensjonsforsikring AS
Tasarım: 2011-2015
Tahmini tamamlanma tarihi: 2019
Tipi: ofis binası, perakende
Çizim: Luxigon / Dark

 

 

 

Kaynak:  www.arch2o.com


Yorum yazmak için


DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Kovid-19 salgını ile etkin mücadelede halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için 7 önlem maddesi açıkladı.   DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, yurttaşın işini, sağlığını ve geçimini güvende tutmak amacıyla ortak bir imza metni yayınladı. Koronavirüs salgınına karşı gerçekleştirilmesi gereken ve hayati önem taşıyan 7 madde şu şekilde:

Copyright © 2020 Mimdap.org