Merkez İskelesi’ndeki zirve |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Merkez İskelesi’ndeki zirve
Share 13 Şubat 2020

Tasarım: Kohn Pedersen Fox Associates  

Kohn Pedersen Fox, Chiofaro Şirketi’nin Boston Planlama ve Geliştirme Ajansı (BDPA) ile bir Proje Bildirim Formu (PNF) sunduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyor, yüksek performanslı ve esnek bir karma kullanım kulesi The Pinnacle’ın şehir incelemesini resmen başlatıyor Harbor liman bölgesinde. Sitesinin tamamını kaplayan 7 katlı bir otoparkın yerini alan The Pinnacle, daha önce erişilemeyen alanın yarısını halka açık alana bırakacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bina ayrıca çevresel etkisini en aza indirgemek, altyapıyı korumak ve hizmet ettiği topluluğun sağlığını ve refahını iyileştirmek için iklim dayanıklılığı, enerji, emisyonlar, su ve malzemelere ilişkin yenilikçi tasarım stratejileri içermektedir.

 

 

 

 


“Central Wharf’taki Pinnacle için Boston şehrine cevap veren bir form oluşturmak için çok çalıştık,” diyor Tasarım Müdürü Trent Tesch. “Binanın zarif ve yuvarlak kompozisyonu bir dizi ölçeklenmiş yığın halinde geri çekiliyor. Kütlesi, cephenin yer düzleminde daha rahat bir deneyim için güneş ışığını ve rüzgarı dağıtan basit dikey ifadesi ile vurgulanmaktadır. Tabandaki dramatik açıklıklar, bölgenin yeni keşfedilen kamusal alanını harekete geçiriyor ve Atlantik Bulvarı ve Rose Kennedy Greenway boyunca bağlamsal giriş diyaloğuna katılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

“KPF Chiofaro Şirketi ile uzun yıllardır bu sitede çalışıyor. Projenin çeşitli yinelemeleri sayesinde, sürekli tema, mimari yapıya dayanıklılık ve sürdürülebilirlik modeli olan bir bina yaratmak amacıyla kentsel dokuya cömert bir yanıt oldu ”dedi. “Pinnacle için ortaya çıkan programdan gurur duyuyoruz ve Boston Şehri ve tüm ortak çalışanlarımızın çabalarından dolayı minnettarız.”

 

Yeni Kamusal Alan
Pinnacle’ın sahadaki yönü, sahneyi 28.000 metrekarelik yerinde aktif kamusal alana, Rose Kennedy Greenway ve Downtown Boston’a bağlamak için New England Aquarium’un önerilen “Blueway” vizyonuyla entegre olacak şekilde tasarlanmış yeni bir yaya koridoruna olanak tanıyacak. , sahile gelen ziyaretçilerin farklı bir kesitine ilham veriyor. Kulenin kapsamlı perakende satışlar da dahil olmak üzere alt düzey kamu hizmetleri, bu yeni hedefi aktive eden yıl boyunca programlamayla dinamik bir plaza oluşturacak. Ayrıca Pinnacle, Boston’un yeni iklim bilincine sahip kalkınma görevlerini uygulayan ilk Downtown Waterfront projesi olacak. Proje sahası ve sahaya bitişik olan Harborwalk mevcut seviyesinin dört metre üzerine yükseltilecek ve gelecekte benzer ayarlamalar yaptıkları için komşu alanlarla sorunsuz bir şekilde bağlanacaktır. Bu değişiklikler, iç sel riskini azaltmaya, milyarlarca dolarlık mülk ve altyapıyı korumaya ve liman boyunca yürüyüşleri artırmaya odaklanacak ve aynı zamanda sakinleri ve ziyaretçileri su kenarına çekecek canlı açık hava aktivitelerine ev sahipliği yapacak olan Bostonlular için yeniden tasarlanan bir sahil sağlayacak.

 

 

 

 

 

 
Sürdürülebilirlik ve Dayanıklılık
Mevcut hedef kredilere dayanarak, KPF, Chiofaro Şirketi ve danışmanlık ekipleri arasında yakın işbirliği ile sürdürülebilirliğe bütünsel bir yaklaşımla sağlanacak bir LEED Gold derecesi beklenmektedir. Dikkate alınan verimlilik önlemleri arasında yüksek performanslı bir zarf, yüksek verimli mekanik ve havalandırma sistemleri ile düşük akışlı ve düşük tüketimli sıhhi tesisat armatürleri bulunur. Proje ayrıca çapraz lamine ahşap zemin kaplaması, güneş fotovoltaikleri, kombine ısı ve güç enerji üretimi ve yağmur ve gri su yeniden kullanım sistemlerini içerebilir. Tasarım sürecine yardımcı olmak için KPF’nin Çevresel Performans ekibi (KPFep), enerji tasarrufu senaryolarının yanı sıra gölge, parlama, yaya rüzgar konforu ve iç gün ışığını analiz etmek için erken tasarım enerji modelleri geliştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

KPF Çevre Tasarım Direktörü Carlos Cerezo Davila, “KPF olarak, çevresel kaynaklar üzerindeki yaşam döngüsü üzerindeki etkisini azaltan ve çevredeki toplulukların refahını koruyan ve geliştiren esnek bir mimari yaratmaya kararlıyız” dedi. “Central Wharf’taki Zirve, bu çabaları enerji kullanımı ve emisyon azaltımına bütünsel yaklaşımı, cephe tasarımı ve daha dayanıklı, aktif ve erişilebilir bir Boston Limanı kıyısına önemli katkılarıyla örnekliyor.”

 

 

 

Mevcut içeriğe saygılı olarak ufuk çizgisinde belirgin ve güçlü bir görüntü sunmak için tasarlanan kulenin eğrisel formu, gölge etkilerini azaltacak ve binanın tabanı etrafındaki yaya akışını kolaylaştıracak, düzgün dolaşım yolları oluşturacak ve suya görünüm koridorları açacak. Bu kütle, sudaki olası çalkantılı rüzgarı azaltarak yaya konforunu daha da artıracaktır. Kule yükseldikçe, aksilikler, Boston Limanı ve Downtown manzaralı, konuklar ve ziyaretçiler için açık hava terasları sağlar. Cephenin dokulu, ölçeklendirilmiş materyalliği, kulenin zirvesinde bunu sağlamak için katlanan güçlü dikey elemanlarla ifade edilir.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu